ბრიუსელში საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის ფარგლებში ინოვაციური საგანმანათლებლო პროექტები და წინადადებები განიხილეს
ბრიუსელში საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის უმაღლესი დონის ფორმატის პირველი შეხვედრის ფარგლებში, ევროკომისიასა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლებს შორის კლასტერი გაიმართა, რომელსაც ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოებაზე მოლაპარაკებების საკითხებში ევროკომისარი იოჰანეს ჰანი, ევროკომისარი განათლების, კულტურის, ახალგაზრდობისა და სპორტის საკითხებში - ტობას ნავრაჩიჩი, ევროპის სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების შესახებ მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატის, ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებთან თანამშრომლობის დირექტორი - ლორენს მერედიტი და ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების შესახებ მოლაპარაკებების საკითხებში ევროკომისარის მრჩეველი - ჰანა იანსი ესწრებოდნენ.
განათლების, კვლევის, ინოვაციისა და კულტურის სფეროს მიმართულების სამიზნე ჯგუფში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხელ ბატიაშვილმა, მოადგილეებთან ირინა აბულაძესა და ლევან ხარატიშვილთან ერთად, ისეთი ინოვაციური საგანმანათლებლო პროექტები და წინადადებები წარადგინა, როგორიცაა განათლების და კვლევით სფეროში,ჯგუფური/კლასტერული მიდგომა; ქართველი სტუდენტებისთვის ევროკავშირის მოქალაქეებისთვის განკუთვნილი ანალოგიური პირობების შექმნა; განათლებაში ინოვაციური ციფრული ტექნოლოგიების დანერგვა და ახალი პროგრამის - ევროკავშირი-საქართველოს კულტურული ხიდების წამოწყება, რომელიც კულტურათაშორისი დიალოგის და კულტურის ინტერნაციონალიზაციის გაფართოვებას ისახავს მიზნად. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ასევე ორმხრივი კულტურული პროგრამის შემუშავებას და ამასთან, საქართველოში ევროპის კულტურული დღეების კამპანიას და ევროკავშირის ქვეყნებში საქართველოს ცნობადობის გაზრდას.
ევროკომისიის წარმომადგენელთა მხრიდან გამიოთქვა თანამშრომლობის მზაობა და გადაწყდა, რომ დაიწყება ევროკავშირის გაერთიანებული კვლევითი ცენტრების თანამშრომლობა ქართულ უნივერსიტეტებთან, ქართულ კვლევით ცენტრებთან და კერძო სექტორთან, ტექნიკური დახმარებისა და ცოდნის გაზიარება, მკვლევარებისთვის ერთობლივი სასწავლო პროგრამის განვითარება და მონაწილეობა, სემინარებისა და სემინარების მეშვეობით სამეცნიერო და ტექნოლოგიური ცოდნის გაცვლა. მხარეები თანამშრომლობის შემდგომ განმტკიცებასა და გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ.

The innovative educational projects and proposals were discussed within the frames of Georgia-EU cooperation in Brussels
Within the scope of the first meeting of EU-Georgia Cooperation in Brussels, cluster meetings were held between the representatives of the European Commission and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, as well as, the Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Issues - Johannes Hani, Director of Cooperation with EU Eastern Partnership Countries - Lawrence Meredith and the European Commissioner for Negotiations on European Neighborhood Policy and Enlargement – Hanna Jans.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili together with the first deputies - Irina Abuladze and Levan Kharatishvili presented innovative educational projects and proposals such as the Group / Cluster Approach in Education and Research, as well as the creation of similar conditions for Georgian students as it is present in the European Union; the introduction of innovative digital technologies in education and the initiation of a new joint project - EU-Georgia Cultural Bridges aimed at expanding intercultural dialogue and cultural internationalization. The meeting also focused on the development of bilateral cultural programs and the European Cultural Days Campaign in Georgia and the recognition of Georgia in the European Union.
Representatives from the European Commission expressed their readiness for cooperation and decided to start the EU's Joint Research Centers in cooperation with universities in Georgia, the Georgian research centers and the private sector, as well as providing technical assistance and knowledge sharing, joint training for researchers to develop and participate in seminars and the exchange of scientific and technological knowledge. The sides agreed on further strengthening and deepening the existing cooperation.