საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ევროკომისასთან ერთად აქტიურად დაიწყო მუშაობა იმაზე, რომ საქართველოს მოქალაქეებმა საზღვარგარეთ იმავე პირობებით ისარგებლონ, როგორითაც ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მოქალაქეებმა, რაც ქართველი სტუდენტებისთვის საზღვარგარეთ სწავლას მნიშვნელოვნად გააიაფებს.
შესაბამისად, ბრიუსელში საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის უმაღლესი დონის ფორმატის შეხვედრის ფარგლებში, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი ქართველი სტუდენტებისთვის ევროკავშირის მოქალაქეებისთვის განკუთვნილი ანალოგიური პირობების შექმნის ინიციატივით გამოვიდა.
შეხვედრაზე ქართულმა მხარემ გამოთქვა მზაობა გააუმჯობესოს თანამშრომლობის შესაბამისი პლატფორმები ევროკავშირის შესაბამის სამსახურებთან, რათა უზრუნველყოს ფასთა მიმართებაში თანაბარი მიდგომა ქართველი სტუდენტებისთვის, რომელთაც ევროკავშირის ტერიტორიაზე არსებულ უნივერსიტეტებში სწავლის გაგრძელება სურთ.
უმაღლესი განათლების ინტერნაციონალიზაცია საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია, რადგან ქვეყნისთვის უმნიშვნელოვანესია მაღალკვალიფიციური პროფესიონალების მომზადება-ჩამოყალიბება და მათი რაოდენობის გაზრდა, რაც სახელმწიფოს გაძლიერებასა და სოციალურ - ეკონომიკური სფეროს მდგრად განვითარებას შეუწყობს ხელს.

Mikheil Batiashvili: "We are actively working to make the tuition fees abroad for the Georgian citizens equal to the ones of the European Union"
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport, together with the European Commission, has actively started working to make the tuition fees for the Georgian citizens equal as it is for the citizens of the EU member countries, which will significantly increase the quantity of Georgian students willing to learn in the European Union.
Consequently, the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili, initiated the creation a special meeting within the frames of the EU-Georgia cooperation in Brussels.
At the meeting the Georgian side expressed its readiness to improve the relevant platforms of cooperation with the EU's relevant services in order to provide equal opportunities for Georgian students who want to continue their studies at universities in the EU member states.
Internationalization of Higher Education is one of the main priorities of the Government of Georgia, since it is important for the country to prepare and develop highly qualified professionals and increase their number, which will contribute to strengthening the state and sustainable development of the socio-economic sphere.