ქუთაისში რვა საჯარო სკოლის სრული რეაბილიტაცია დასრულების ფაზაშია
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნათია ზედგინიძე, საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილესთან, პარლამენტის წევრ გენადი მარგველაშვილთან და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი გუნდის წევრებთან ერთად, ქუთაისის საჯარო სკოლებში მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნო.
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის საჯარო სკოლების რეაბილიტაციის კომპონენტის ფარგლებში, ქუთაისში, სრული რეაბილიტაცია რვა საჯარო სკოლაში (N5, N10, N13, N17, N30, N 32, N33 და N 36 ) მიმდინარეობს.
2018-19 წელს დასავლეთ საქართველოში სრული რეაბილიტაცია 30 საჯარო სკოლას ჩაუტარდება. შედეგად, სასწავლო გარემო 15,200 მოსწავლისათვის გაუმჯობესდება. დასავლეთ საქართველოში საჯარო სკოლების სრული რეაბილიტაციის მთლიანი ბიუჯეტი 15 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს.
დღემდე, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის საჯარო სკოლების რეაბილიტაციის პროექტის ფარგლებში სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა და საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით აღიჭურვა 58 საჯარო სკოლას მცხეთა-მთიანეთის, შიდა ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის, რაჭა-ლეჩხუმის, ქვემო ქართლის, კახეთის რეგიონებში.
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი ჯამში საქართველოს რეგიონებში 91 საჯარო სკოლის სრულ რეაბილიტაციას და საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით აღჭურვას ახორციელებს. პროექტის შედეგად, 35 ათასზე მეტ მოსწავლისთვის გაუმჯობესდება სასწავლო გარემო და გაიზრდება ხელმისაწვდომობა ზოგად განათლებაზე. აღნიშნული პროექტი დაფინანსებულია 54 აშშ მილიონი დოლარით, რომელიც ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ფარგლებში აშშ-ის მთავრობის მიერ გამოყოფილი გრანტია.
2013 წლის 26 ივლისს აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციასა (MCC) და საქართველოს მთავრობას შორის ხელი მოეწერა 140 მილიონიან მეორე კომპაქტს, რომლის მიზანია საქართველოში სიღარიბის დაძლევა და ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობა ზოგადი, ტექნიკური, პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების გზით. ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტი დღეისათვის საქართველოს განათლების სფეროში ჩადებული ყველაზე მსხვილი ინვესტიციაა.

The complete renovation of eight public schools in Kutaisi is in the phase of completion
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Natia Zedgenidze, together with the first Deputy Chairman of the Education, Science and Culture Committee of Parliament of Georgia - Genadi Margvelashvili and Members of Executive Team of Millennium Challenge Fund, visited Kutaisi Public Schools and got acquainted with the renovation procedures in person.
The full rehabilitation of eight public schools (N5, N10, N13, N17, N30, N32, N33 and N36) are being carried out in Kutaisi within the scope of the renovation component of MCG's Millennium Challenge Fund.
Within the years of 2018-2019 full renovation of 30 public schools in western Georgia will be conducted. As a result, the learning environment will be improved drastically for approximately 15,200 students. The total budget for rehabilitation of public schools in Western Georgia equals to $ 15 million.
To date, MCG has fully renovated  58 public schools across: Mtskheta-Mtianeti, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Racha-Lechkhumi, Kvemo Kartli and Kakheti regions of Georgia.
Millennium Challenge Fund is implementing the full rehabilitation of 91 public schools in the regions of Georgia and equipped them with natural laboratories, modern appliances and up-to-date equipment necessary to conduct meaningful teaching. As a result of the project, more than 35,000 students will be able to improve their learning environment and increase access to general education. The project is financed by US $ 54 million, which is a grant allocated by the United States Government within the scope of the Second Compact of the Millennium Challenge Corporation.
On July 26, 2013, the MCC and the Government of Georgia signed another 140 million second compact aimed at overcoming poverty and promoting economic growth through the development of general, technical, vocationall and higher education. The second compact of the Millennium Challenge Corporation today is the largest investment in Georgia's education field.