საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს განაცხადება
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ინსპექტირების სამსახური რეგულარულად აწარმოებს სხვადასხვა სასწავლო დაწესებულების საქმიანობის შესწავლას სასწავლო-სააღმზრდელო პროცესის სრულყოფილად წარმართვისათვის.
რაც შეეხება ზუგდიდის მე-6 საჯარო სკოლას, ინსპექტირების პროცესი, მოქალაქის განცხადების საფუძველზე, 2018 წლის 9 ნოემბრიდან 15 ნოემბრის ჩათვლით განხორციელდა.
ინსპექტირების შედეგად, გამოვლინდა ადმინისტრაციული, ფინანსური და სანიტარულ-ჰიგიენური მძიმე დარღვევები. არსებული პროცედურის გათვალისწინებით, დარღვევების შესახებ დასკვნა შემდგომი რეაგირებისთვის გაეგზავნა სკოლის სამეურვეო საბჭოს. სკოლის დირექტორის, ია კერზაიას თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ გადაწყვეტილება საბჭომ არ მიიღო და ის ამჟამადაც სკოლის მოქმედი დირექტორია.
რაც შეეხება კონკრეტულ დარღვევებს, გამოვლენილია: სკოლის მიერ ქონების მესამე პირებზე გადაცემის შემთხვევა სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე, შეფასების განხორციელება არალიცენზირებული აუდიტორული ორგანიზაციის მიერ, შემოსავლის სამსახურისთვის არასწორი ინფორმაციის მიწოდება, რომლის საფუძველზეც შემცირდა დასაბეგრი მოგება, სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობისა და სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების დარღვევა.

The announcement of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia
The Inspection Service of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia regularly conducts the inspection of the teaching/learning activities at different educational institutions of Georgia for the purpose sustaining a high level of teaching level and environment.
As for the Public-School No. 6, located in Zugdidi, the inspection process was carried out on the basis of a citizen's application from 9 November to 15 November.
As a result of the inspection, grave disorders were found in the administrative, financial and sanitary-hygienic functions of the institution. Taking into consideration the existing procedure, the report on the violations was sent to the Board of Trustees for further reaction. The Council did not take decision on the dismissal of the school principal - Ia Kerzaia and she as of the moment still remains the school principal.
As for specific violations that were revealed, it needs to be mentioned that the school's property is transferred to third party assessment, who are in charge of auditing based on ilicit activities carried out inside the school.