ზუსტ და საბუნებისმეტყველო საგნების ოლიმპიადებში გამარჯვებული, ბაქსვუდის სამეცნიერო სკოლის მონაწილე 10 საუკეთესო მოსწავლე საჯარო და კერძო სკოლებიდან და მათი პედაგოგები შვეიცარიაში, ბირთვული კვლევების ევროპულ ორგანიზაციაში (CERN) იმყოფებოდნენ.
ცერნში რამდენიმედღიანი სტუმრობისას მოსწავლეები ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შეხვდნენ, უახლეს ტექნოლოგიებს, ახალ აღმოჩენებს და იმ მნიშვნელოვან პროექტებს გაეცნენ, რაზეც ცერნის მეცნიერები მუშაობენ.
„ცერნის“ დათვალიერება საინფორმაციო ლექციით დაიწყო. ლექციაზე მოსწავლეებმა სრული ინფორმაცია მიიღეს თუ რა არის „ცერნის“ ძირითადი დანიშნულება, ეს არის ფუნდამენტალური კვლევები მაღალი ენერგიების ფიზიკაში, ინოვაციები, განათლება და გამოცდილების გაზიარება. ამავე დღეს მოსწავლეებმა ცნობილი „გლობუსის“ გამოფენა დაათვალიერეს და ქართველი მეცნიერის ალექსანდრე მესტვირიშვილის CMS ექსპერიმენტს გაეცნენ, რომელიც 90 მეტრის სიღრმეზე სპეციალურად საქართველოს დელეგაციისთვის გამართა მეცნიერმა. CMS ექსპერიმენტი ერთ-ერთია დიდ ჰადრონულ კოლაიდერზე მიმდინარე სამი უდიდესი ექსპერიმენტიდან.
ტექნოლოგიური მეცნიერებებით დაინტერესებული ქართველი მოსწავლეების ცერნში ვიზიტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტის ფარგლებში განხორციელდა, რომლის მიზანიცაა ახალგაზრდა თაობის მიზიდვა და დაინტერესება ფუნდამენტური კვლევებით, ინჟინერიით, IT ტექნოლოგიებითა და მათემატიკით.

Georgian students got acquainted with the scientific processes in CERN
10 best students of public and private schools together with their teachers travelled to Switzerland, at the European Organization for Nuclear Research (CERN), Switzerland.
During a few days in CERN, students met with Georgian and foreign scientists, got acquainted with the latest technologies, new findings and important projects that CERN scientists are currently working on.
The visit to CERN started with a lecture. During the lecture, the students received full information about what the main purpose of CERN is, which is the fundamental research in high energy physics, innovations, education and sharing of experience. On the same day students viewed the famous "Globe" exhibition and got acquainted with Georgian scientist’s - Alexander Mestvirishvili's CMS experiment, which was scientifically held for the Georgian delegation at the depth of 90 meters. The CMS Experiment is one of the three major experiments on the Great Hadron Collider.
Visit to CERN is initiated by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, aimed at attracting younger generation to the fundamentals of research, engineering, IT technologies and mathematics.