„ოქროდ ქცეული სიბრძნე“ გამოფენის გახსნა
5 დეკემბერს, სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმში გამოფენა „ოქროდ ქცეული სიბრძნე“ გაიხსნა. ღონისძიებას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში კარლ ჰარცელი და საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორი დავით ლორთქიფანიძე.
გამოფენა „ოქროდ ქცეული სიბრძნე“ საქართველოში კულტურული მემკვიდრეობის ევროპულ წელს ეძღვნება. თებერვლის ბოლომდე, დამთვალიერებელს საშუალება ექნება პირველად იხილოს საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში დაცული ოქრომჭედლობის ერთ-ერთი შედევრის - თრიალეთში აღმოჩენილი ძვ.წ. II ათასწლეულის ოქროს პოლიქრომიული თასის ექსპერიმენტული კვლევის შედეგები.
უძველეს არქეოლოგიურ არტეფაქტებთან ერთად, ექსპოზიციაზე პირველადაა წარმოდგენილი გვიანანტიკური ხანის (ახ.წ. II-IV საუკუნეების) ოქროს სამკაული, ეთნოგრაფიულ კოლექციაში დაცული საოქრომჭედლო იარაღები და ძვირფასი ლითონის ნაკეთობები. ექსპონატები ზუსტად ასახავს ოქროსა და ზოგადად, ლითონის შესახებ ცოდნის მრავალსაუკუნოვან გზას, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე თაობიდან თაობას გადაეცა და საკუთარი ადგილი დაუმკვიდრა ქართულ კულტურას ევროპულ ცივილიზაციაში.
გამოფენა „ოქროდ ქცეული სიბრძნე“ დამთვალიერებელს სთავაზობს შესაძლებლობას, ვიზუალიზაციის თანამედროვე ტექნოლოგიების მეშვეობით გაეცნოს თრიალეთის ოქროს თასის დეტალებს. თავად თასის ორიგინალის ნახვა შესაძლებელია „არქეოლოგიური საგანძურის“ მუდმივმოქმედ გამოფენაზე.
გამოფენას თან ახლავს სხვადასხვა ასაკის დამთვალიერებელისთვის განკუთვნილი მრავალფეროვანი საგანმანათლებლო პროგრამები.

“Widsom turned Golden” exhibition opening
On December 5, the exhibition "Wisdom turned Golden" was opened, at the Simon Janashia Museum of Georgia. The event was led by Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Levan Kharatishvili, EU Ambassador to Georgia Karl Harcelli and Director of Georgian National Museum - David Lortkipanidze.
Exhibition "Wisdom turned Golden" is dedicated to the European Year of Cultural Heritage in Georgia. By the end of February, the visitors will have the opportunity to see one of the masterpieces of golden works in Georgian National Museum.
Along with the ancient archaeological artefacts, the gold jewelry of the late Lenticular Age (2nd-IV centuries), warehouse tools and precious metal objects preserved in the ethnographic collection are presented primarily for exposition. The exhibits accurately illustrate the general knowledge of the metal, which has been transmitted from generation to generation in Georgia and has established its place in Georgian culture and the European civilization.
The exhibition offers its viewer to witness the details of the Trialeti Gold Cup through modern technology of visualization. You can see the cup originally at the exhibition - "Archaeological Treasures".