,,განათლების მიღების მეორე შესაძლებლობა“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ირინა აბულაძემ ,,განათლების მიღების მეორე შესაძლებლობა სოციალური ინკლუზიით“ ქვეპროგრამის შემაჯამებელი კონფერენცია გახსნა და პორექტში ჩართული პედაგოგები სიგელებით დააჯილდოვა.
კონფერენციაზე პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებულ იმ 16 პროექტის შედეგებს გაეცნენ, რომელიც საქართველოში მცხოვრები ბოშებისა და მესხების ისტორიის, ყოფისა და კულტურის თვითმყოფადობის შესახებ საპრეზენტაციო თემებს უკავშირდება და ქვეპროგრამის ბენეფიციარებისა და მოხალისეების თანამშრომლობით არის მომზადებული.
მნიშვნელოვანია, რომ კონფერენიციის მონაწილებს და სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ ინტერნეტსივრცეში ორგანიზებულ ხელგარჯილობის კლუბებში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისა და მოხალისეების მიერ მომზადებულ ბოშური და მესხური თემატიკით დატვირთულ ხელნაკეთ ნივთებს, რომელთა პედაგოებს სპეციალური სიგელები გადაეცათ.
ხაზგასასმელია, რომ სამინისტროს მიერ განხორციელებეული მსგავსი აქტივობები ერთი მხრივ ხელს უწყობს ბოშა და მესხ მოზარდებში ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფასა და მათში სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესებას, მეორე მხრივ, ტოლერანტული განწყობების გაზრდას და თვითშეგნების ამაღლებას მოქალაქედ ფორმირებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული პროგრამა შეესაბამება საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 17 აგვისტოს N1740 განკარგულებით დამტკიცებული „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წწ. სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტებს“.

“Second Opportunity at receiving Education"
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Irina Abuladze opened the sub-program summarizing conference with "Social Inclusion" and awarded teachers with various diplomas.
At the conference, the results of 16 projects financed by the program were offered with the presentation topics on the history, life and culture of Roma and Meskhetians living in Georgia, in cooperation with subprogram beneficiaries and volunteers.
It is important that the participants and guests of the conference were able to get familiarized with handmade items that were prepared by pupils and volunteers who have special educational needs.
It should be emphasized that similar activities carried out by the Ministry facilitate the availability of quality education in Roma and Meskhi juveniles and improving the state language skills in them, in conjunction with increasing the tolerance towards them in the Georgian society.
It should be noted that this program meets the Government Strategy of Civil Equality and Integration, approved by the Decree No. 1740 of the Government of Georgia on August 17, 2015 and 2015-2020. Action Plan Priorities.