საბუნებისმეტყველო საგნების მიმართულებით ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაზე გამარჯვებული ბაქსვუდის სამეცნიერო სკოლის მონაწილე საჯარო და კერძო სკოლების 10 მოსწავლე პედაგოგებთან ერთად პოლონეთში, ქალაქ ვარშავაში საგანმანათლებლო სასწავლო ვიზიტით იმყოფებოდა.
ვიზიტის ფარგლებში ქართველი მოსწავლეები და მასწავლებლები ვარშავის უნივერსიტეტის ბიოლოგიის ფაკულტეტის გენეტიკისა და ბიოქიმიის ინტიტუტს ეწვივნენ, სადაც ქიმიისა და ბიოლოგიის მიმართულებით მიმდინარე კვლევებსა და ექსპერიმენტებს გაეცნენ. ამასთან, პირადად შეხვდნენ ინსტიტუტის დირექტორს, პროფ. პაველ გოლიკს, მეცნიერ-თანამშრომლებსა და სტუდენტებს.
მოსწავლეები პრუშკოვის ტომაშ ზანის სახელობის სკოლა-ლიცეუმსაც ეწვივნენ, რომელიც სწავლების თანამედროვე მიდგომებითა და მოსწავლეთა ინტერესებზე მორგებული სასწავლო გარემოთი პოლონეთის ერთ-ერთ საუკეთესო საგანმანათლებლო დაწესებულებას წარმოადგენს. ქართველმა მოსწავლეებმა და მასწავლებლებმა ნახეს ექსპერიმენტები ქიმიის გაკვეთილზე, პოლონელ თანატოლებთან ერთად ჩაერთვნენ გაკვეთილის მსვლელობაში; დაათვალიერეს ბიოლოგიისა და ფიზიკის კაბინეტები; შეხვდნენ დირექტორს, ევა კრულისა და მოსწავლეთა თვითმმართველობის წარმომადგენლებს.
ერთი დღე მოსწავლეებმა ვარშავაში მდებარე კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრსა და სამგანზომლებიანი ჩვენების პროექტრით აღჭურვილ პლანეტარიუმში გაატარეს, სადაც შესაძლებლობა მიეცათ დაეთვალიერებინათ სამეცნიერო-სადემონსტრაციო ცენტრში არსებული 450-მდე ექსპონატი და ენახათ ფილმი კოსმოსზე. ექსპონატების უმრავლესობა ინტერაქტიულია და მნახველს საშუალებას აძლევს თავად განახორციელოს ცდა, დააკვირდეს ან გაიაროს ტესტი.
ვიზიტი პოლონეთში საქართველოს ელჩთან, ილია დარჩიაშვილთან შეხვედრით დასრულდა. მოსწავლეებმა ელჩისგან განათლების სფეროში და ევროინტეგრაციის კუთხით საქართველოსა და პოლონეთს შორის არსებული თანამშრომლობისა და პერსპექტივების შესახებ მიიღეს ინფორმაცია .

Winners of Natural Sciences Olympiad are on an educational trip in Warsaw
With 10 students of public and private schools participating in the National School Olympiad, the winners of the Buckswood Scientific School visited Poland in Warsaw, Poland on an educational trip.
During the visit, Georgian students and teachers visited the Institute of Genetics and Biochemistry of the Biology Faculty of Warsaw University, where they got acquainted with current research and experiments in chemistry and biology. In addition, they personally met the director of the Institute, Prof. Pavel Golik, as well as other scientists and students of the University.
The students also visited Prashkov's Tomas Zan School-Lyceum, which is one of the best educational institutions in Poland, equipped with modern approach towards teaching and learning. Georgian students and teachers witnessed various experiments in Chemistry, participated in a variety of experiments with their Polish peers and met with school administration and government representatives.
During the visit, the students also spent a day at the Planetarium, projected by Copernicus Research Center in Warsaw, where they were able to see 450 exhibits in the scientific-demonstration project. Most of the exhibits are interactive and allow visitors to try, observe or pass the test themselves.
Furthermore, a meeting was held at the Embassy of Georgia to Poland, where the students met with the Ambassador himself, Ilia Darchiashvili. The students received information about the cooperation and perspectives between Georgia and Poland in the fields of education and European integration.