ირინა აბულაძემ „მთის შვილის“ სტატუსით მაღალ მთაში მოღვაწე ჭადრაკის მწვრთნელი, ჯემალ საღინაძე დააჯილდოვა
12.12.2018
გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ორგანიზებით, დიდუბის საგამოფენო სივრცეში გამართულ ღონისძიებაზე საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ ჯემალ საღინაძე „მთის შვილის“ სტატუსით დააჯილდოვა.
„ბატონი ჯემალი ჭადრაკის სექციის გახსნის დღიდან, აგერ უკვე 25 წელზე მეტია მუშაობს მწვრთნელად მაღალ მთაში. ახლა უკვე სექციას ხელმძღვანელობს, როგორც ლიცენზირებული მწვრთნელი. რეგიონში ჭადრაკის პოპულარიზაციაში მისი წვლილი ძალიან დიდია. პროფესიით მათემატიკოსია და 34 წლის მანძილზე უწყვეტად არის რეგიონის ჩემპიონი. ბატონი ჯემალი წლის განმავლობაში 50-მდე მოსწავლეს ამზადებს და ახერხებს ყველას შეაყვაროს ჭადრაკი.
ჭადრაკი ხომ აზროვნების სტილია და არა მხოლოდ სპორტი და ძალიან მიხარია, რომ ბატონ ჯემალს აქ ერთად შეგვიძლია ვუთხრათ მადლობა,“ - აღნიშნა ირინა აბულაძემ.
ღონისძიების ფარგლებში, მთაში მცხოვრები სხვადასხვა პროფესიის ადამიანები „მთის შვილის“ სიმბოლური სტატუსით დაჯილდოვდნენ
გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 2002 წელს მოუწოდა საერთაშორისო საზოგადოებას 11 დეკემბერს მთის საერთაშორისო დღის აღნიშვნისკენ, ეს დღე საქართველოში წელს პირველად აღინიშნა.

Irina Abuladze awarded the beloved chess teacher - Jemal Saghinadze, who works in the high mountainous region of Georgia as the - “Son of the Mountains” award.
12.12.2018
The deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Irina Abuladze awarded Jemal Saghinadze with status as "Son of the Mountains" in collaboration with the UNDP and the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, organized at the Didube Exhibition.
“Mr. Jemali has been working for more than 25 years in the high mountainous region of Georgia. His contribution to popularization of chess in the region is very large and his merit is priceless. He is a mathematician by profession and has been a champion of the region continuously for 34 years. Mr. Jemalil prepares about 50 pupils during the year and manages to cheer everyone up. Chess is a style of thinking and not only sport and I am very happy that we can express a long gratitude towards Mr. Jemal here, today. "said Irina Abuladze.
Within the scope of the event, people of various professions in the mountain were awarded with the symbolic status of the "Sons of the Mountains".
In 2002, the UN General Assembly called on the international community to mark the International Day of the Mountain on December 11, this day in was celebrated in Georgia for the first time this year.