ევროკავშირის წარმომადგენლობამ განათლების სამინისტროსთან თანამშრომლობა დადებითად შეაფასა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილეებმა, ირინა აბულაძემ და ლევან ხარატიშვილმა ევროკავშირის დელეგაციას უმასპინძლეს, დელეგაციის შემადგენლობაში იყვნენ ევროპის სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების შესახებ მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატის, ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებთან თანამშრომლობის დირექტორი, ლორენს მერედიტი და საქართველოში ევროკავშირის ელჩი, კარლ ჰარცელი.
შეხვედრაზე ევროკავშირის წარმომადგენლებმა სამინისტროსთან არსებული თანამშრომლობა დადებითად შეაფასეს, ხოლო სამინისტროს მხრიდან აქცენტი გაკეთდა იმ მნიშვნელოვან მხარდაჭერაზე, რომელსაც ევროკავშირი უწევს საქართველოს, განსაკუთრებით განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით. განსაკუთრებით წარმატებით შეფასდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძის სამუშაო ვიზიტი ბრიუსელში, რომლის ფარგლებშიც გაიმართა უმაღლესი დონის შეხვედრები საქართველოს მთავრობისა და ევროკომისიის წევრების მონაწილეობით.
შეხვედრის ერთ-ერთ მთავარ განსახილველ საკითხს საქართველოში ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის სკოლის გახსნის მოსამზადებელი სამუშაოების მეორე ეტაპი წარმოადგენდა, რომელიც წარმატებით ხორციელდება. აღინიშნა ევროპული სკოლის გახსნის მნიშვნელობა საქართველოსთვის და მთლიანად აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის.
მხარეებმა ასევე განიხილეს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის განათლების, მეცნიერების, ახალგაზრდობის, კულტურისა და სპორტის სფეროებში მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები და თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებაზეც შეთანხმდნენ.

The EU Delegation positively evaluated cooperation with the Ministry of Education
Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Irina Abuladze and Levan Kharatishvili hosted the EU delegation at the Ministry. The delegation consisted of the Director General of the European Neighborhood Policy and Enlargement Talks, Director of Cooperation with EU Eastern Partnership Countries, Meridian and EU Ambassador to Georgia, Carl Harcelli.
At the meeting the EU representatives positively evaluated the cooperation with the Ministry. The Ministry focused on the important support that our country receives from the EU, particularly in the fields of education and science. Georgia's Prime Minister Mamuka Bakhtadze's working visit was particularly successful in Brussels, where the held the highest-level meetings with the European Union Parliament representatives and officials.
One of the main issues discussed at the meeting was the second stage of the preparation of the EU Eastern Partnership School in Georgia, which has been successfully implemented. It was noted that the opening of the European School for Georgia is a swift success for the entire Eastern Partnership countries.
The sides also discussed current and planned projects in the sphere of education, science, youth, culture and sport between the EU and Georgia and agreed on further deepening of cooperation.