პროექტის „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ საბოლოო შედეგების პრეზენტაცია
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის მხარდაჭერით დუალურ განათლებაში შეზდული შესაძლებლობისა და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა ჩართვის მოდელი შეიმუშავა, რომლის საბოლოო შედეგების პრეზენტაციაც სამინისტროში გაიმართა. პრეზენტაცია საქართველოს განათლების მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ შეაჯამა.
დუალური პროფესიული განათლების ფარგლებში, სასწავლო პროცესის 50% და მეტი მიმდინარეობს დასაქმების ადგილას, რაც სსსმ და შშმ პირებს ხელს უწყობს სამუშაო უნარების დახვეწასა და დასაქმების შესაძლებლობაში. პროექტის პილოტირება განხორციელდა პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში „აისი“ და „ოპიზარი“.
ინკლუზიური პროფესიული განათლების სისტემაში, დუალური პროფესიული განათლების მიდგომების დანერგვის ინიციატორია ა(ა)იპ „ინოვაციები ინკლუზიური საზოგადოებისთვის“ და ა(ა)იპ საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო მხარს უჭერს აღნიშნული ინიციატივის მასშტაბების ზრდას და უზრუნველყოფს დუალური ინკლუზიური განათლების სისტემურ დანერგვას.

Presentation of final results for the project "Professional Education for Economic Development"
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia has developed a model of involvement of persons with special education in the field of dual education with the support of Millennium Challenge Fund. The final result were presented at the Ministry. The Deputy Minister of Education, Culture and Sport of Georgia Irina Abuladze summarized the presentation.
Within the framework of Dual Vocational Education, 50% of the study process is in place of employment, which helps individuals with special educational needs to improve their skills and employability. The project was piloted in a vocational educational colleges - "Aisi" and "Opizari".
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia supports the increase of the mentioned initiative and provides systematic implementation of dual inclusive education.