მიხეილ ბატიაშვილი: "ჩვენი რეფორმების განხორციელება თანამედროვე დასავლური სტანდარტების წარმატებით დანერგვას ნიშნავს"
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშილმა საზღვარგარეთ საქართველოს დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელების ყოველწლიური შეხვედრის - „ელჩების კონფერენციის“ ფარგლებში ევროკავშირთან თანამშრომლობის პოზიტიურ შედეგებზე ისაუბრა და უმნიშვნელოვანესი უწოდა მეგობარი და პარტნიორი ქვეყნების განათლების სისტემებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობას, რასაც სამინისტრო განსაკუთრებულ მნიშვნელობას აჭებს.
მიხეილ ბატიაშვილმა ვრცლად ისაუბრა ერთობლივ პროექტებზე და ხაზი გაუსვა სისტემის რეფორმირების პროცესს, რომელიც სკოლამდელი, ზოგადი, პროფესიული, უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების არსებით განახლებას და ეფექტიან განვითარებას გულისხმობს.
მინისტრის თქმით, 2019 წლიდან სამინისტრო იწყებს კულტურის სფეროს საჯარო დაფინანსების ევროპული ტიპის მოდელზე ეტაპობრივ გადასვლას, რომლის მიზანს სამართლიანი, გამჭვირვალე და საზოგადოების წინაშე ანგარიშვალდებული სისტემის ფორმირება წარმოადგენს. რაც შეეხება სპორტს, მინისტრის თქმით, სპორტული მიღწევები ღირსეულად წარმოაჩენს ქვეყანას საერთაშორისო ასპარეზზე. ამიტომ სპორტის განვითარებაზე ზრუნვა ხელისუფლებისა და უწყების ერთ-ერთი უმთავრეს პრიორიტეტად დარჩება.
„ამ რეფორმათა წარმატება გულისხმობს თანამედროვე დასავლური სტანდარტების დანერგვას. ამიტომ მეგობარი და პარტნიორი ქვეყნების განათლების სისტემებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობას, მათი გამოცდილების გაზიარებას განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ვანიჭებთ,“ - განაცხადა მიხეილ ბატიაშვილმა და ყურადღება გაამახვილა ნოემბერში პრემიერ-მინისტრის ბრიუსელში ვიზიტზე, სადაც ხელი მოეწერა საქართველო-ევროკავშირს შორის გაფორმებულ ფინანსურ შეთანხმებას. აღნიშნული ვიზიტის ფარგლებში მინისტრმა ხაზი გაუსვა არაერთ მნიშვნელოვან ინიციატივას, მათ შორის, ქართველი ახალგაზრდებისთვის ევროპაში იმავე საფასურით სწავლის მექანიზმის შექმნას, რაც ევროკავშირის ქვეყნებშია.
მიხეილ ბატიაშვილმა ვრცლად ისაუბრა ევროკავშირის პროგრამა ERASMUS პლიუსზე, რომელშიც საქართველოს სერიოზული მიღწევები აქვს; გარდა ამისა, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“-ზე, რომელიც ქართველ მეცნიერებს, მკვლევრებს, მცირე და საშუალო საწარმოებსა თუ მსხვილ კომპანიებს ევროპული დონის მეცნიერების, კვლევითი/ინოვაციური პროდუქტისა თუ სერვისების შექმნის შესაძლებლობას აძლევს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა ასევე ევროპის საბჭოს სპორტის მინისტერიალზე, რომელსაც საქართველომ წარმატებით უმასპინძლა; ამათან, საერთაშორისო ასპარეზზე სამინისტროს კიდევ ერთი წარმატებას, რომლის თანახმად, UNESCO-მ ქართული ჭიდაობა მსოფლიო არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაში შეიტანა. მინისტრის აზრით, განუზომელია კულტურის მნიშვნელობაც, რომლის საუკეთესო მაგალითს ფრანკფურტის საერთაშორისო წიგნის ბაზრობა წარმოადგენს.
„სწორედ ამ მიზნით ჩვენი სამინისტრო 2019 წლის გაზაფხულზე გეგმავს საქართველოში ევროპის კულტურის დღეების განხორციელებას და ვიმედოვნებთ თქვენს ჩართულობას ამ პროექტში, რაც ევროპის ქვეყნების კულტურათა სრულფასოვნად წარმოდგენის გარანტი იქნება,“ - განაცხადა მინისტრმა.

Mikheil Batiashvili: "Implementation of our reforms means successful implementation of modern western standards"
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili held a meeting with the heads of diplomatic missions abroad at the annual meeting - "Ambassadors' Conference" in cooperation with the EU, who evaluation the cooperation with Georgia with positive results and called Georgia an important friend and a partner.
Mikheil Batiashvili spoke about the joint projects and emphasized the system reform process that implies substantial renewal and effective development of preschool, general, vocational, higher education and scientific.
The Minister said that since 2019 the Ministry launches a gradual transition to the European model of public financing of cultural sphere, the purpose of which is a fair, transparent and accountable society. As for sport, the Minister said that sports achievements will show the country in the international arena. Therefore, care for sports development will be one of the main priorities of the government and the agency alltogether,
"The success of these reforms implies the success of implementing modern western standards. Therefore, cooperation with international organizations and sharing their experiences is of paramount importance to us, " – stated Mikheil Batiashvili and emphasized the visit of Georgian PM to Brussels in November, where the signing of a financial agreement between Georgia and the EU will take place. Within the framework of the visit, the Minister emphasized many important initiatives, including the creation of a mechanism to create the same tuition fee for Georgian citizens in the EU.
Mikheil Batiashvili spoke about the EU program at ERASMUS Plus, which has serious achievements in Georgia; In addition, the EU research and innovation program "Horizont 2020", which allows Georgian scientists, researchers, small and medium enterprises or large companies to create European-level science, research / innovative products or services.
The Minister also emphasized the Council of Europe's Ministerial, which was successfully hosted by Georgia; With this, another success of the Ministry was recorded on the international scene, according to which UNESCO put Georgian wrestling into the list of the world intangible cultural heritage.
"For this purpose, our Ministry plans to implement European culture days in Georgia in the spring of 2019 and we hope your involvement in this project will be a guarantee of the cultural success of European countries," added the Minister.