მიხეილ ბატიაშვილი: „თქვენ უნდა გახდეთ თანამონაწილე იმ ძირეული რეფორმისა, რასაც ასე საჭიროებს განათლების სისტემა
განათლების საერთაშორისო ცენტრის 2018 წლის შემაჯამებელ ღონისძიებას, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი, მიხეილ ბატიაშვილი დაესწრო. მან ცენტრის ერთი წლის საქმიანობა წარმატებულად შეაფასა და თანამშრომლებს ნაყოფიერი მუშაობისთვის მადლობა გადაუხადა.
მიხეილ ბატიაშვილმა ცენტრის საგანმანათლებლო პროგრამების მნიშვნელობაზეც ისაუბრა და ახალგაზრდებს მიმართა: „მართლაც შთამბეჭდავი ციფრებია - დაფინანსებულია 650-მდე სტუდენტი. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი ქვეყნის ახალგაზრდებს შესაძლებლობა მიეცათ მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებში ისწავლონ. მნიშვნელოვანია პროგრამების მრავალფეროვნებაც, რომელიც მოიცავს თითქმის ყველა მიმართულებას. ყოველწლიურად, კიდევ უფრო გაიზრდება ახალგაზრდების დაფინანსება, რადგან თქვენ ის მომავალი ხართ, რომელმაც ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში უმნიშვნელოვანესი როლი უნდა ითამაშოს. თქვენ ყველაზე კარგად იცით განათლების ფასი და სწორედ თქვენ უნდა გახდეთ თანამონაწილე იმ ძირეული რეფორმისა, რასაც ასე საჭიროებს განათლების სისტემა".
2018 წელს განათლების საერთაშორისო ცენტრის მიერ განხორციელდა 9 პროგრამა, გაიცა 191 სტიპენდია, ბენეფიციართა საზღვარგარეთ სწავლა სახელმწიფოს მიერ 6 494 000 ლარით დაფინანსდა.
2018 წელს ქვეყანაში დაბრუნებულ კურსდამთავრებულთა ინიციატივით შეიქმნა „ცენტრის კურსდამთავრებულთა ასოციაცია“, რომელიც მიზნად ისახავს ასოციაციის წევრთა ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეწყობას და პროფესიულ განვითარებას.
დაარსების დღიდან ცენტრმა 650-ზე მეტი სასწავლო სტიპენდია გასცა საზღვარგარეთ სწავლის მსურველი საქართველოს მოქალაქეებისთვის.
2019 წელს ცენტრი დამატებით ორ საერთაშორისო სასტიპენდიო პროგრამას გამოაცხადებს. პროგრამები „იტალიის რექტორთა საბჭოსა“ და სან-დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის სრული ან ნაწილობრივი თანადაფინანსებით განხორციელდება. საპილოტე პროგრამების ხარჯზე ცენტრს 20-მდე სტიპენდიატი დაემატება.

Mikheil Batiashvili: "You must become an accomplice of the fundamental reform that is so necessary for the education system”
Mikheil Batiashvili, Minister of Education, Science, Culture and Sport attended the concluding event of the International Center for Education in 2018. He evaluated one year's work successfully and thanked the employees for their fruitful work.
Mikheil Batiashvili spoke about the importance of the educational programs of the center and addressed the youth: "It is really impressive numbers - 650 students are financed. It is very important that young people of our country have the opportunity to study at the leading universities in the world. It is important to diversify programs that include almost every direction and field. Every year, we will increase the financing of young people, because you are the future, which plays a crucial role in the development of our country. You know the best of education and that's exactly what you need to become an accomplice of the basic reform that is so necessary for our education system."
In 2018, 9 programs were implemented by the International Center for Education, 191 scholarships were awarded and 6 494 000 GEL was financed by the state for the beneficiaries abroad.
Since its inception, the Center has provided over 650 teaching scholarships for Georgian citizens willing to study abroad.
In 2019, the Center will announce two further international scholarship programs. Programs will be implemented with full or partial co-financing of the Council of Italian Rectors and San Diego State University. At the expense of pilot programs, up to 20 scholarships will be added to the center.