მინისტრის შეხვედრა ოლიმპიური კომიტეტის აღმასკომის წევრებთან
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი საქართველოს ეროვნულ ოლიმპიურ კომიტეტში, მოადგილე შალვა გოგოლაძესთან და სპორტის დეპარტამენტის უფროს ირაკლი დოლაბერიძესთან ერთად, კომიტეტის პრეზიდენტს ლერი ხაბელოვს, კომიტეტის აღმასკომის წევრებს და სპორტული ფედერაციების პრეზიდენტებს შეხვდა.
ოლიმპიური კომიტეტის წევრებთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე, რომელსაც ოლიმპიური კომიტეტის ხელმძღვანელებთან ერთად, პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის წევრი შოთა ხაბარელიც ესწრებოდა, საუბარი იყო სამინისტროში განხორციელებული ცვლილების და რეორგანიზაციის შემდგომ პერიოდში მიმდინარე მოვლენებსა და მიმდინარე აქტუალურ საკითხებზე სპორტის მიმართულებით.
მინისტრმა ისაუბრა სახელმწიფოს მხრიდან სპორტის პრიორიტეტულობასა და მნიშვნელობაზე, პრემიერ-მინისტრის პირად ჩართულობაზე სპორტის სამომავლო განვითარების საქმეში, ხაზი გაუსვა სპორტის ბიუჯეტის ზრდის ტენდენციას, მაღალი მიღწევების სპორტში ნაჩვენებ გამორჩეულ შედეგებს და სპორტის მასობრიობის აუცილებლობას.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა 2019 წელს უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის აუცილებლობაზე სამინისტროს, ოლიმპიურ კომიტეტსა და სპორტულ ფედერაციებს შორის, ასევე ფედერაციების დაფინანსების კუთხით ბიუროკრატიული პროცესების მაქსიმალურ გამარტივებაზე, ახალი პროექტების განხორციელებაზე, როგორც ინფრასტრუქტურული, ასევე სხვადასხვა მიმართულებებით.
შეხვედრის მიმდინარეობის დროს, სხვადასხვა მნიშვნელოვან და ასევე პრობლემურ საკითხებზე ისაუბრეს ძალოსნობის, ჭიდაობის, ტანვარჯიშის, ხელბურთის და ფიგურული ციგურაობის ფედერაციების პრეზიდენტებმა, მიხეილ ბატიაშვილი ფედერაციების ხელმძღვანელებს აღნიშნული საკითხების ეტაპობრივად მოგვარებას და 2019 წლიდან უფრო მჭიდრო და ნაყოფიერ თანამშრომლობას დაჰპირდა.
„2019 წლდან სპორტის სამომავლო განვითარებაზე ზრუნვა ახალი ძალებით და ენერგიით უნდა დავიწყოთ. მნიშვნელოვანია, რომ სპორტის დაფინანსება ყოველწლიურად იზრდება და ახალი ბიუჯეტი საშუალებას გვაძლევს უფრო მეტი ფინანსები მოვახმაროთ სპორტს.
ნამდვილად სასიხარულოა პრემიერ-მინისტრის განსაკუთრებული განწყობა სპორტის მიმართ და პირადად მისი და მთავრობის წევრების დიდი მხარდაჭერა, რაც სამომავლოდ მნიშვნელოვანი პროექტების განხორციელების საშუალებას მოგვცემს ინფრასტუქტურული და სხვა მნიშვნელოვანი მიმართულებებით.
როგორც განათლება და კულტურა, ასევე სპორტი სახელმწიფოს პრიორიტეტული სფეროა და მომავალი წლიდან გაორმაგებული ენერგიით გავარგძელებთ მუშაობას იმისათვის, რომ მაქსიმალურად მოვაგვაროთ ყველა ის საკითხი რაც სპორტის სფეროშია აქტუალური.
2018 წელს ნაჩვენები სპორტული შედეგები ძალზე მნიშვნელოვანია, მომავალი წლისთვის სახელმწიფოს მხარდაჭერა სპორტის მიმართ კიდევ უფრო გაიზრდება და როგორც მაღალი მიღწევების სპორტში, ასევე სპორტის მასობრიობის კუთხით ახალი წარმატებების მოლოდინი გვექნება.“ - განაცხადა მიხეილ ბატიაშვილმა.

Meeting with the members of the Executive Committee of the Olympic Committee
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Batiashvili met with the President of the Committee - Leri Khabelov, the Executive Committee members and the Presidents of the Sports Federations, together with Irakli Dolaberidze, the Deputy Head of the Sports Department, Shalva Gogoladze, Deputy Head of the National Olympic Committee of the Georgian National Olympic Committee.
At the introductory meeting with the members of the Olympic Committee, along with other officials, Shota Khabareli, member of the Parliamentary Sport and Youth Affairs Committee, also discussed the current developments and current issues in the Ministry during the change and reorganization.
The Minister talked about the priority and importance of sport, which is fully supported by the government, in conjunction with the Prime Minister's personal involvement in the development of sports, the tendency to of grow the sports budget, and many more
The meeting focused on the need for more closer cooperation between the Ministry, the Olympic Committee and the Sports Federations in 2019, as well as the implementation of new projects on infrastructure development, as well as the urgent need to facilitate the bureaucratic processes for financing and funding.
At the meeting, Mikheil Batiashvili, together with the Presidents of Weightlifting, Wrestling, Handball and Figure Skating Federations touched upon the important and problematic issues, promised to gradually solve the issues of federation leaders and promised closer and fruitful cooperation in the year of 2019.
"From 2019, we have to take care of the future development of sports with new forces and energy. It is important that sports financing is growing annually, and the new budget allows us to make significant changes.
The Prime Minister's special attitude towards sports and the great support of his and the members of the government is excellent, which will enable us to carry out important projects in the future, through infrastructure and other important directions.
Like education and culture, sport is a priority area of ​​the state and we can work with doubled energy from next year to maximally tackle all the issues in the field of sports.
The results of Georgian sports shown in 2018 speak for themselves, and with the full support from the next year, we have to expect new achievements in sports – said Mikheil Batiashvili.