საქართველოს ახალგაზრდული ორგანიზაციების რიგით IX ფორუმი
21 დეკემბერს, მულტიფუნქციურ კულტურულ ცენტრში FABRIKA/ფაბრიკა, საქართველოს ახალგაზრული ორგანიზაციების რიგით IX საერთაშორისო ფორუმი გაიმართა. ღონისძიება გახსნეს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნათია ზედგინიძემ და საქართველოში გაეროს მუდმივმა კოორდინატორმა ლუიზა ვინტონმა.
მინისტრის მოადგილის თქმით: „განათლების სამინისტრო კარგად აცნობიერებს ახალგაზრდობის მნიშვნელობას ქვეყნის მომავალი განვითარებისთვის და მზად არის აქტიურად ჩაერთოს ახალგაზრდებში არსებული პრობლემებისა და გამოწვევების გადაჭრის პროცესში. აღსანიშნავია ისიც, რომ მთავრობის პრიორიტეტს სწორედ ახალგაზრდული მიმართულებების განვითარება წარმოადგენს მთელი ქვეყნის მასშტაბით. მნიშვნელოვანია ახალგაზრდა თაობაში სამოქალაქო თვითშეგნების ამაღლება და მათი კომპეტენციების გაზრდა.“
ახალგაზრდული ორგანიზაციების რიგით IX ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოში მოქმედმა ახალგაზრდულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, ახალგაზრდობაზე პასუხისმგებელმა სამთავრობო უწყებებმა და იმ საერთაშორისო ორგანიზაციებმა, რომლებიც სხვადასხვა ფორმით ჩართული არიან ახალგაზრდულ საკითხებზე მუშაობაში. ფორუმში ასევე მონაწილეობდნენ ახალგაზრდული პოლიტიკის განვითარების მიმართულებით მომუშავე ექსპერტები.
ახალგაზრდული ორგანიზაციების ფორუმის შედეგებზე დაყრდნობით, მოგვიანებით შემუშავდება დოკუმენტი, რომელშიც აისახება მოსაზრებები ახალგაზრდული სფეროს განვითარების ხელშესაწყობად.
საქართველოს ახალგაზრდული ორგანიზაციების მე-9 ფორუმის მიზანია სამთავრობო და არასამთავრობო უწყებებს შორის კონსტრუქციული დიალოგის ხელშეწყობა და მონაწილე ორგანიზაციებისათვის ინფორმაციის მიწოდება, ახალგაზრდულ სფეროში არსებული პროცესებისა და გამოწვევების შესახებ.
საქართველოს ახალგაზრდული ორგანიზაციების ფორუმი, 2007 წლიდან, UNFPA, UNICEF-სა და UNIDO-ს მხარდაჭერითა და საქართველოში მოქმედი ახალგაზრდული ორგანიზაციების ინიციატივითა ხორციელდება.

IX Forum of Youth Organizations of Georgia
On December 21, IX International Forum was held at multifunctional cultural center Fabrika. The event was opened by Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Natia Zedginidze and UN Permanent Coordinator in Georgia -Louisa Winton.
The Deputy Minister stated: "The Ministry of Education is well aware of the importance of youth for future development of the country and is ready to actively engage in solving problems and challenges amongst the young people. It is noteworthy that the priority of the Government is to develop youth directions throughout the country. It is also crucial to raise civic self-consciousness in the younger generation and increase their competence."
Based on the results of the Youth Organizations Forum, a document will be developed later that will be reflected in the development of youth sphere.
The 9th Forum of Georgian Youth Organizations aims to promote constructive dialogue between governmental and non-governmental organizations and provide information to participating organizations, processes and challenges in the field of youth.
The Forum of Youth Organizations of Georgia has been implemented in 2007 with the support of UNFPA, UNICEF and UNIDO and initiatives of youth organizations operating in Georgia.