პროექტი „საქართველოს მატიანე“ გრძელდება
პროექტი „საქართველოს მატიანე“ გრძელდება. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის მხარდაჭერით, 2018 წელს სტუდია „მემატიანეში“ არსებული 12 000  ყუთი კინოფირის ტექნიკური დამუშავება, გაწმენდა და თითო მასალიდან 1 წუთის ციფრულ ფორმატში გადაყვანა მოხდა.
24 დეკემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილი და ეროვნული კინოცენტრის დირექტორი  ზურაბ მაღალაშვილი კინოსტუდია „ქართულ ფილმს“ ესტუმრნენ და საარქივო მასალები დაათვალიერეს.
პროექტი „საქართველოს მატიანე“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის მხარდაჭერით 2017 წლიდან მიმდინარეობს.
პროექტი გულისხმობს სტუდია „მემატიანეს“ არქივიდან კინოფირების (დოკუმეტური აუდიო და ვიზუალური მასალის) გაწმენდას, დახარისხებას, მათი მდგომარეობის დადგენას, აღრიცხვასა და მასალის ნაწილის ციფრულ ფორმატში გადატანას.
პირველ ეტაპზე, 2017 წლის 15 ივლისიდან 30 ნოემბრის ჩათვლით, მემატიანეში არსებული კინოფირებისა და აუდიო-მასალის ნაწილის, 4385 კოლოფის ტექნიკური დამუშავება, გაწმენდა და დიგიტალიზაცია განხორციელდა. პროექტის მეორე ეტაპზე, განხორციელდა 12 000  კოლოფის ტექნიკური დამუშავება, გაწმენდა და თითო მასალიდან 1 წუთის გაციფრულება. ფირების ციფრულ ფორმატში გადაყვანას კინოსტუდია „ქართული ფილმი“ საკუთარ მატერიალურ-ტექნიკურ  ბაზაზე ახორციელებს.შემოწმებული მასალები უკვე გადატანილია და ინახება კინოსტუდია „ქართული ფილმის“ საგანგებოდ ახლადგარემონტებულ სივრცეში. საცავები გარემონტდა „ქართული ფილმის“ მიერ სპეციალური სტანდარტების შესაბამისად. აღნიშნული სამუშაოები კინოცენტრის მიერ მივლენილი დამოუკიდებელი ექსპერტის ზედამხედველობით ხორციელდება.
შესრულებულ სამუშაოებს ზედამხედველობას უწევს საგანგებო კომისია:
ზურა მაღალაშვილი - კინოცენტრის დირექტორი
გიორგი კალანდია - ხელოვნების სასახლის დირექტორი
ნინო ძანძავა - ეროვნული არქივის წარმომადგენელი
ვერა ნიკოლაძე - ექსპერტი
„საქართველოს მატიანე“
კინოსტუდია „მემატიანეს“ საცავში დაცულია უნიკალური საფილმო მასალები და მათი რაოდენობა 25 000 ყუთს აღემატება, მათ შორის არსებობს არაიდენტიფიცირებული ქრონიკალურ-დოკუმენტური  მასალა (დაახლოებით 3000 ყუთი) რომელიც ჩვენი  ქვეყნის ისტორიის უნიკალურ მომენტებს შეიცავს - 1918 წლიდან 2000 წლამდე. მათ შორის არის დავით სარაჯიშვილის დაკრძალვის კადრები სავ: 1911 წ, საქართველოს გვარდიის სავ. 1918-21 წ, ჯარების ბათუმში შემოსვლა სავ: 1920 წ, აფხაზეთის ომის ქრონიკები, დოკუმენტური ციკლის „საქართველოდან ევროპაში“ უნიკალური მასალა და სხვა.  სწორედ ამიტომ, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია აღნიშნული ფირების გაწმენდა,  იდენტიფიცირება, დათარიღება, საინფორმაციო ბაზის შექმნა, იმისათვის რომ ვიცოდეთ, თუ რა სიმდიდრეს ფლობს ჩვენი ქვეყანა.

The project "Georgian Chronicles" continues
On December 24, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Levan Kharatishvili and Director of National Film Center Zurab Maghalashvili visited the Georgian Film and inspected the archival materials.
The project "Georgian Chronicles" is being implemented with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and National Film Center since 2017.
The project implies cleaning, sorting, fixing the condition of the film (documentary audio and visual material) from the studio "Mematiane" archive, to record and copy the material into digital format.
In the first phase, from July 15 to November 30, 2017, technical processing, cleaning and digitalization of the 4385 box was part of the film and audio material. At the second stage of the project, 12,000 boxes were processed, cleaned and 1 minute out of each unit was digitalized. The digital film format of the film "Georgian Film" is carried out on its own material-technical base. Verified materials have already been taken and stored in a specially renovated area of ​​the Georgian film studio "Georgian Film". The repositories were repaired by "Georgian Film" in accordance with special standards. These works are carried out by the independent expert supervised by the Film Center.
Performance work is supervised by a special commission:
Zura Magalashvili - Director of the Film Center
Giorgi Kalandia - Director of Art Palace
Nino Dzinzava - representative of the National Archives
Vera Nikoladze – Expert
"Chronicle of Georgia"
There is a unique cinematic material in the studio "Mematiane”, which contains more than 25 000 boxes, including unidentified chronic-documentary material (approximately 3000 boxes) which contain unique moments of history of our country - from 1918 to 2000. Among them is the funeral of David Sarajishvili in 1911, the arrival of Georgian troops in Batumi, chronicles of war in Abkhazia, unique material from documentary cycle "from Georgia to Europe" and others. That is why it is vital that we clean, identify, draft, create the information base in order to know what wealth our country possesses.