სამინისტრომ ინკლუზიური პროფესიული განათლების სფეროში მიღწეული შედეგები შეაჯამა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტში ინკლუზიური პროფესიული განათლების საკითხების განსახილველად საგანმანათლებლო დაწესებულებების დირექტორებთან შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრისას შეჯამდა როგორც 2018 წელს ინკლუზიური პროფესიული განათლების სფეროში განხორციელებული პროგრესი და არსებული გამოწვევბი, ასევე წლის განმავლობაში პროფესიულ სასწავლებლებში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების სწავლა - სწავლების პროცესის მონიტორინგის შედეგები. გაიმართა დისკუსია პროცესების დახვეწისა და სტანდარტიზებული მექანიზმების დანერგვის სკითხებზე.
ინკლუზიური პროფესიული განათლების სფეროში 2019 წლისათვის დაგეგმილია მარეგულირებელი დოკუმენტების შექნა, პროფესიული ორინატიაციის კომპონენტის გაძლიერება და სასწავლო პრორცესის მონიტორინგის მექანიზმის გაუმჯობესება.

The Ministry summed up the achievements attained in the field of inclusive vocational education
The Vocational Education Development Department of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held a working meeting with the directors of various vocational institutions, to discuss the progress of inclusive vocational education and the existing challenges of 2018. Additionally, the sides discussed the teaching process of individuals with special educational needs and ways it can be improved in the coming years.
The plan to strengthen the process of delivering quality Inclusive education is set out for the year of 2019. As well as improving the regulatory documents, reinforceming the component of the professional orientation and improving the Training Procedure Monitoring Mechanism.