ირინა აბულაძე - რეფორმის ფარგლებში, სამინისტრო გეგმავს ახალგაზრდა მეცნიერების მაქსიმალურ ხელშეწყობას უცხოელ კოლეგებთან ერთად ადგილობრივ და საერთაშორისო კვლევებში ჩართულობისთვის
28.12.2018
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურის ( DAAD) ერთობლივი სასტიპენდიო პროგრამის “Rustaveli-DAAD” ფარგლებში, შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა, რომელსაც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, ირინა აბულაძე დაესწრო.
„Rustaveli-DAAD“-ის სასტიპენდიო პროგრამის 2018 წლის საგრანტო კონკურსის ფარგლებში 38 განაცხადი გაკეთდა, მათგან ქართველი და გერმანელი ექსპერტებით დაკომპლექტებული კომისიის მიერ, დასაფინანსებლად 18 პროექტი შეირჩა.
შემაჯამებელ ღონისძიებაზე გამარჯვებულმა კონკურსანტებმა, გერმანიაში კვლევითი სტაჟირების პერიოდში განხორციელებულ აქტივობებსა და მიღებულ შედეგებზე, პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
სასტიპენდიო პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს სამეცნიერო ქსელის შექმნას, ახალგაზრდა მეცნიერებისა და დოქტორანტების სამეცნიერო-კვლევითი პოტენციალის განვითარებას, მათ საერთაშორისო საგანმანათლებლო და სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრირებას და სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავებას.

Irina Abuladze - Within the framework of the reform, the Ministry intends to maximize young scientists with foreign colleagues in order to involve them in local and international studies
28.12.2018
The summarizing conference was held by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Irina Abuladze at Shota Rustaveli National Science Foundation and German Academic Exchange Service (DAAD) joint program "Rustaveli-DAAD".
38 applications were submitted within the grant competition of "Rustaveli-DAAD" program of 2018, of which 18 projects have been selected for funding by the Georgian and German experts.
The winners of the summarizing event presented their presentations consisting of the activities carried out during the research internship and the results obtained in Germany.
The goal of the SCP is to support the creation of a scientific network, development of research and attract young scientists and PhD students, integrating them into international educational and scientific field, in conjunction with deepening the scientific cooperation.