ზოგადი უნარების გამოცდის ჩატარების პროცედურები და ვადები უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე სწავლის უფლების მქონე პირთათვის
08.01.2019
საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებიც სწავლობდნენ/სწავლობენ და მიღებული აქვთ კრედიტები/კვალიფიკაცია უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და სწავლის პერიოდში უცხო ქვეყანაში იმყოფებოდნენ არანაკლებ ერთი სემესტრისა (75 დღე), უფლება აქვთ ზოგადი უნარების გამოცდის ჩაბარების საფუძველზე მოიპოვონ საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის გაგრძელების უფლება. გამოცდის ჩატარებას შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი უზრუნველყოფს.
რეგისტრაცია 21 იანვრის 10:00 საათიდან დაიწყება და 4 თებერვლის 18:00 საათზე დასრულდება. მსურველებმა რეგისტრაცია ელექტრონულად შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდებზე (www.naec.gov.ge და online.naec.ge) უნდა გაიარონ.
გამოცდა 11 თებერვალს ჩატარდება. რეგისტრაციის საფასურია 100 ლარი. თანხა სრულად ბრუნდება, თუ პირი გამოცდაზე რეგისტრაციისათვის განსაზღვრული ვადის განმავლობაში არ დარეგისტრირდა ან ამავე ვადის განმავლობაში წერილობით მოითხოვა რეგისტრაციის გაუქმება.
საგამოცდო ტესტი შედგება 3 ნაწილისაგან:
ა) წაკითხულის გააზრება;
ბ) ლოგიკური მსჯელობა;
გ) რაოდენობრივი მსჯელობა.
თითოეულ ნაწილში შედის 15 არჩევითპასუხებიანი ტესტური დავალება. შესაბამისად, ტესტი სრულად შედგება 45 არჩევითპასუხებიანი ტესტური დავალებისგან. თითოეულ ტესტურ დავალებაზე გაცემული სწორი პასუხი ფასდება 1, ხოლო არასწორი პასუხი - 0 ქულით. გამოცდის წარმატებით ჩაბარება გულისხმობს ტესტისათვის განსაზღვრული მაქსიმალური ქულის 50%-ზე მეტის (მინიმუმ 23 ქულა) დაგროვებას.
ტესტირებისათვის გამოყოფილი დრო 2 საათი და 30 წუთია. გამოცდა ტარდება ქართულ ენაზე. საბოლოო შედეგები საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ეგზავნება.
პირები, რომლებიც გამოცდის დროს საჭიროებენ სპეციფიკურ საგამოცდო პირობებს, ვალდებულნი არიან სსიპ - შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში წარმოადგინონ შესაბამისი სამედიცინო ცნობა (ფორმა № 100) რაიმე/შესაბამისი ტიპის ფუნქციონალური დარღვევის თაობაზე არაუგვიანეს 2019 წლის 4 თებერვლის 18:00 საათისა.
პირებმა, რომელთაც გამოცდის დროს სპეციფიკური საგამოცდო პირობების შექმნის საჭიროება წარმოეშვათ გამოცდაზე რეგისტრაციის ვადის ამოწურვის შემდგომ და სურთ სპეციფიკური საგამოცდო პირობების შექმნა, სსიპ - შეფასებისა და გამოცდების სპეციალური საჭიროების წარმოშობიდან არაუგვიანეს მომდევნო სამუშაო დღისა უნდა წარმოუდგინონ ეროვნულ ცენტრს შესაბამისი მოთხოვნა და სამედიცინო ცნობა (ფორმა№ 100) შესაბამისი ტიპის ფუნქციონალური დარღვევის თაობაზე.

Procedures and deadlines for conducting general skills examinations for the individuals with the right to study without passing unified national exams at higher education institutions
08.01.2019
Citizens of Georgia who study and have received credits / qualifications in a higher education institution recognized in accordance with the laws of that country and at the time of study cover at least one semester (75 days), have the right to obtain the right to continue education in the educational institution of their preference. The National Center for Assessment and Examinations will be in charge for conducting the preliminary exam.
The registration will start from 10:00 on January 21 and end at 4 pm on February 4. The applicants will have to register on the website of the Electronic Assessment and Examinations Center (www.naec.gov.ge and online.naec.ge).
The exams will be held on February 11. The registration fee is 100 GEL. The amount is fully returned if the person has not registered during the term of or requested to cancel the registration.
Examination test consists of three parts:
A) Reading;
B) Logical reasoning;
C) Quantitative reasoning;
Each section includes 15 optional open-ended questions. Additionally, the test will consist of 45 multiple choice questions. The correct answers are awarded by a total point of 1, whereas the wrong answers are equal to 0 points. The successful passing of the test means accumulating more than 50% of the maximum score (minimum 23 points) for the test.
The time allocated for testing is 2 hours and 30 minutes. The exam is conducted in Georgian. The final results will be sent to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and published on the official website.
Persons who require specific examination conditions during exams are required to submit a relevant medical certificate (form № 100) at the National Center for Assessment and Examination.
Detailed information about registration procedures and examination processes can be found in the link below.