ბათუმში ფიზიკა-მათემატიკური სკოლა დაარსდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ქ. ბათუმში მე-10 და მე-12 საჯარო სკოლის პედაგოგებს შეხვდა. დიმიტრი შაშკინმა შეხვედრაზე განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებზე ისაუბრა და გააჟღერა ინიციატივა ბათუმში ფიზიკა-მათემატიკური სკოლის დაარსების შესახებ. ფიზიკა-მათემატიკური სკოლა მეათე და მეთორმეტე საჯარო სკოლების გაერთიანების ბაზაზე შეიქმნება და მას ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორის შოთა ქემხაძის სახელი მიენიჭება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ განათლების სისტემის რეფორმის მეორე ეტაპის ფარგლებში დაგეგმილი ინიციატივების ერთ-ერთ პრიორიტეტს ცალკეული მიმართულებების განვითარების მიზნით სპეციალური მაპროფილებელი სკოლების შექმნა წარმოადგენს. სპეციალიზირებულ სკოლებში ამა თუ იმ მიმართულებით გაძლიერებული სწავლება წარიმართება.
ბათუმში სპეციალიზირებული ფიზიკა-მათმატიკური სკოლის დაარსებით რეგიონში მოსწავლეებს საშუალება ექნებათ ადგილზე გაძლიერებულად შეისწავლონ ფიზიკა-მათემატიკის დისციპლინა.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის მიერ გაჟღერებულ ამ ინიციატივას დადებითად შეხვდნენ სკოლის პედაგოგები, შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორები, რომლებმაც გამოთქვეს სურვილი ფიზიკა-მატემატიკური  სკოლის მოსწავლეებისთვის გაკვეთილების უფასოდ ჩატარების შესახებ.
მინისტრის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ სწორედ აჭარაში შეიქმნება ფიზიკა-მათემატიკური პროფილის სკოლა. რომლის შემდეგაც თბილისა და ქუთაისის შემდეგ უკვე აჭარაში მცხოვრებ მოსწავლეებსაც საშუალება ექნებათ ადგილზე გაძლიერებულად შეისწავლონ აღნიშნული დისციპლინები. აღსანიშნავია, რომ სწორედ ამ სკოლების მოსწავლეები იმარჯვებენ სასკოლო ოლიმიადებში და არიან წარმატებულნი, რაც მთლიანობაში ქვეყნის წინსვლისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.

Physics-Mathematical School Was Established in Batumi
Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini met with the teachers of Batumi Public Schools #10 and #12. Dimitri Shashkini spoke about ongoing educational reforms at the meeting and initiated to establish physics-mathematical school in Batumi. Physics-mathematical school will be founded after unification of Public Schools #10 and #12. It will be named after Shota Kemkhadze, Doctor of Science (Physics and mathematics).
In the framework of the second level of educational reforms of MES, one of the priorities is to establish profile schools in order to develop different directions. These directions will be taught intensively in specialized schools.
School children of Batumi Physics-mathematical school will receive opportunity to study these disciplines intensively.
School teachers positively responded to the Minister’s initiative. Lecturers of Batumi State University also attended the meeting and expressed willingness to give the classes to the children of this school free of charge.
According to the Minister’s announcement, establishing physics-mathematical school in Adjara is very important. School children in Batumi, as well as the school children in Kutaisi and Tbilisi will have opportunity to study these disciplines intensively. It has to be highlighted that students of these schools win in School Olympiads and are very successful that is very important for the future of our country.