საჯარო სკოლების მოვლა-პატრონობის პროექტის პილოტირება იწყება
მიმდინარე წლიდან საქართველოს რამდენიმე ათეულ საჯარო სკოლაში მოვლა-პატრონობის სისტემის პილოტირება განხორციელდება. პროგრამის საპილოტე ფაზის სამოქმედო გეგმა, სკოლების ოპერირებისა და მოვლა-პატრონობის სტრატეგია, სისტემა და პროცედურები დღეს, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ნათია ზედგინიძემ, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის - საქართველო“ აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და ფონდის წარმომადგენლებმა საგანმანათლებლო რესურსცენტრების ხელმძღვანელებს გააცნეს.
სკოლებში უსაფრთხო, ჯანსაღი და მიმზიდველი გარემო სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მნიშვნელოვანი წინაპირობაა. ამ მიზნის მისაღწევად, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა - საქართველო“, ინიცირება გაუკეთა სკოლების მოვლა-პატრონობის სისტემის შემუშავების პროექტს საჯარო სკოლებისთვის. პროექტს ფონდი განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან და მასთან არსებულ სსიპებთან თანამშრომლობით ახორციელებს.
საჯარო სკოლების მოვლა-პატრონობის უნიფიცირებული და მოქნილი სისტემა სკოლებს შესაძლებლობას მისცემს, დროული რეაგირება მოახდინოს და ყველა საჭირო ღონისძიება გაატაროს უსაფრთხო და მიმზიდველი სასწავლო გარემოს უზრუნველსაყოფად. პროექტი საქართველოს მთავრობისა და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მხრიდან ფინანსდება და მისი ბიუჯეტი 5 მილიონი აშშ დოლარია.
საჯარო სკოლების ოპერირებისა და მოვლა-პატრონობის პროგრამის საინიციატივო ფონდის სახსრებით შემდეგი სამუშაოები განხორციელდა:
• ჩატარდა საქართველოს ყველა საჯარო სკოლის ინფრასტრუქტურის სრული ინვენტარიზაცია და შედეგების შეტანა სამინისტროს მონაცემთა ბაზაში (eSchool);
• შემუშავდა საჯარო სკოლების ოპერირებისა და მოვლა-პატრონობის პროგრამის მართვისათვის სპეციალური კომპიუტერული პროგრამა „მნე“;
• მიმდინარეობს ყველა საჯარო სკოლის ინფრასტრუქტურის ფიზიკური მდგომარეობის შეფასება. აღნიშნული ანგარიშები დაეხმარება საქართველოს მთავრობას სკოლების მოვლა-პატრონობისათვის საჭირო ბიუჯეტის დაგეგმვასა და სასკოლო ინფრასტრუქტურის განვითარების მოკლევადიანი (გადაუდებელი) და გრძელვადიანი გეგმის შედგენაში;
• შემუშავდა საჯარო სკოლების მოვლა-პატრონობის სისტემის ჩარჩო გეგმა და ნორმატივები. დოკუმენტი მიზნად ისახავს საქართველოს საჯარო სკოლების მოვლა-პატრონობის სისტემის დანერგვას და მოიცავს სკოლების ოპერირების თანამედროვე, საერთაშორისო გამოცდილებაზე დაყრდნობით შემუშავებულ ნორმატივებს.

Pilot stage of the Public School Maintenance Project begins
Starting from the current year, several dozens of public schools in Georgia will be undergoing the pilot stage of the maintenance system. The pilot phase of the program, its corresponding action plan, schools operating and maintenance strategy, was presented by the  the deputy Minister Natia Zedginidze, together with the  Executive Director of the Millennium Challenge Fund – Georgia - Magda Magradze.
Safe, healthy and attractive environment at schools is an important prerequisite for improving the quality of learning across the country. In order to achieve this goal, Millennium Challenge Fund - Georgia has initiated a project for the development of public schools' care and maintenance systems. The project is being implemented in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and its existing subsidiaries.
Uniform and flexible system of public schools will enable schools to timely react and take all necessary measures to ensure a safe and attractive learning environment. The project is financed by the Government of Georgia and Millennium Challenge Corporation with an overall budget of $ 5 million.
The following works were implemented by the initiative fund of the Public Schools Operation and Maintenance Program:
- Completed inventory check of all public school infrastructure in Georgia and presented the results on the Ministry's official database (eSchool);
- Integrated Special computer software "MNE" for managing the public school operation and maintenance systems;
- Undertook the evaluation of physical condition of all public school infrastructure. These reports will help the Government of Georgia to plan the necessary budget allocation for school maintenance and draw up short-term (urgent) and long-term plans for school infrastructure development;
- Developed the general framework and regulatory framework of the Public Schools Maintenance System. The document aims to introduce the system of the public schools 'care system and cover the standards developed based on the modern and international experience of schools' operations.