მიხეილ ბატიაშვილი: „რეფორმის ყველა მიმართულებაზე კონკრეტული ნაბიჯები გადადგმულია და განხორციელება აქტიურ ფაზაში შედის“
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საზოგადებისათვის განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმების გაცნობას იწყებს. უხლოეს დღეებში, რეფორმის კონკრეტულ დეტალებს საზოგადოებას თავად მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი გააცნობს, რომელის თქმით, ექსპერტთა ჩართულობით შემუშავებული განათლების რეფორმის ათი პაკეტი, რომელიც ყველა მიმართულებას მოიცავს და მიზანს საზოგადოებისთვის დეტალური ინფორმაციის მიწოდება წარმოადგენს თუ რა გაკეთდა ბოლო თვეების განმავლობაში.
„რეფორმის ყველა მიმართულებაზე კონკრეტული ნაბიჯები გადადგმულია და განხორციელება აქტიურ ფაზაში შედის. რეფორმათა პაკეტი ფუნდამენტურ ცვლილებებზეა ორიენტირებული და თითოეულ მათგანზე სამინისტრო საზოგადოებას დეტალურ ინფორმაციას ყოველკვირეულად, მუდმივ რეჟიმში, მიაწვდის“ - განაცხადა მინისტრმა ჟურნალისტებთან შეხვედრისას.
განათლების ახალი მოდელი მოცავს როგორც სკოლამდელ და ზოგად განათლებას, ასევე ინფრასტრუქტურის განვითარებას, ინოვაციასა და ტექნოლოგიებს, უსაფრთხოებას, ეროვნულ გამოცდებს, ხარისხის უზრუნველყოფას უმაღლეს სასწავლებლებში, უნივერსიტეტების დაფინანსების ახალი მოდელის დანერგვას, პროფესიულ განათლებას, მეცნიერებას, განათლების კლასტერებს და ა.შ.
როგორც მინისტრმა ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე განაცხადა, სკოლამდელი განათლების მთავარი მიმართულება პიროვნული განვითარების ფუნდამენტი იქნება. ამავდროულად, გულისმობს ხელმისაწვდომობის ზრდას, ახალი სასწავლო პროგრამების დანერგვას, პედაგოგების გადამზადებასა და დამხმარე ელექტრონული რესურსების შექმნას მშობლებისათვის. სკოლამდელი განათლების სტანდარტი ეტაპობრივად ყველა ასაკობრივი ჯგუფისთვის დაინერგება.
ზოგადი განათლების კუთხით, დაინერგება სკოლის ახალი მოდელი, რომლის მთავარი ამოცანა მოსწავლეების კომპლექსური აზროვნების განვითარება იქნება. ახალი მოდელი ითვალისწინებს აგრეთვე სკოლის დირექტორის ლიდერად ჩამოყალიბებას, გადამზადებულ პედაგოგებს, განახლებულ ინფრასტრუქტურას და ა.შ.
პროფესიული განათლების მიმართულებით დაინერგება სწრაფი, დასაქმების მოქნილი მოდელი, რომელიც ორიენტირებული იქნება, რეგიონულ განვითარებაზე და სწრაფ დასაქმებაზე.
უმაღლესი განათლების კუთხით, მთავარი ამოცანა საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის ევროპულ უმაღლესი განათლების სივრცეში ინტეგრაცია და განათლების ხარისხის საერთაშორისო სტანდარტის დანერგვა, ამასთან უნივერსიტეტების დაფინანსების ახალი მოდელის შექმნა იქნება.
განათლების რეფორმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულებაა მეცნიერთა და ზოგადად, სამეცნიერო მიმართულების განვითარება და ხელშეწყობა, რათა გახდეს ერთიანი ევროპული სამეცნიერო სივრცის ნაწილი.
მინისტრის თქმით, განთლების რეფორმა ყველა მიმართულებისათვის კომპლექსურ მიდგომას გულისხმობს და ის განათლების ერთიანი სისტემის ტრანსფორმაციას უზრუნველყოფს.

Mikheil Batiashvili: "Specific steps are taken in all directions and the reform implementation is under the active phase"
“Specific steps are taken in all directions and its implementation is under the active phase. There is a wide aray of reforms that is oriented on fundamental changes, and the Ministry, in time, will provide all the necessary details to the society on a daily basis” stated the Minister during the meeting with journalists.
The new model of education presents both pre-school and general education as well as infrastructure development, innovation and technologies, safety, national exams, quality assurance in higher education institutions, introduction of new model of funding for universities, vocational education, science education, education clusters and so forth.
As the Minister stated during the meeting with the media, the main direction of the pre-school education will be the foundation for personal development. At the same time, it increases the availability of access, introduction of new curriculum programs, teachers retraining and supporting e-resources for parents. Preschool education standard will be gradually introduced for all age groups.
In terms of general education, the new model of the school will be introduced, the main task of which will be the development of complex/critical thinking amongst the students. The new model also envisages establishment of the school principal as leader, retrained teachers, renewed infrastructure and so on.
Vocational education will be promptly implemented, a flexible model of employment that will be focused on regional development and quick employment in the relevant fields.
In terms of higher education, the main task will be to integrate the higher education system into the European Higher Education Area and introduce the International Standard of Education Quality and create new model of Universities Funding.
One of the important directions of education reform is the development and promotion of scientists and the scientific direction in order to become part of a united European scientific space.
According to the Minister, the reform implies a complex approach for all directions and it will provide the transformation of the unified education system.