2019 წელს საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის ბიუჯეტი გასამმაგდა
2019 წელს ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის ბიუჯეტი გასამმაგდა – ამის შესახებ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა მინისტრის მოადგილესთან ნათია ზედგინიძესთან და მუნიციპალური განვითარების ფონდის დირექტორთან გიორგი შენგელიასთან ერთად განათლების რეფორმის ფარგლებში ინფრასტრუქტურული მიმართულებით დაგეგმილი პროექტების პრეზენტაციაზე განაცხადა.
განათლების მიმართულებით დაწყებული რეფორმის ფარგლებში სკოლებში ინფრასტრუქტული პრობლემებლის მოგვარების მიზნით განათლების სამინისტრომ ინფრასტრუქტურის სამინისტროსა და სხვა პარტნიორებთან ერთად შეიმუშავა სისტემური მიდგომა, სრულად შეისწავლა სკოლებში არსებული ინფრასტრუქტურული პრობლემები და მათი საჭიროებები პრიორიტეტების მიხედვით დაალაგა.
მინისტრის თქმით, ამ ეტაპზე უკვე დასრულდა 58 სკოლის სარეაბილიტაციო და ეზოს კეთილმოწყობითი სამუშაოებო, რაც ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა (MCC) დააფინანსა.
მისივე განცხადებით, 2019 წელს თანამედროვე, უახლესი სტანდარტების გათვალისწინებით 8 ახალი საჯარო სკოლა აშენდება, კერძოდ, თბილისის საჯარო (86-ე, 138-ე, 55-ე) და ინკლუზიური (202-ე, 203-ე), ხოლო რეგიონებში თერჯოლის, ტყიბულისა და კასპის საჯარო სკოლები. საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი (MDF) რეგიონებში დამატებით 27 ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობას დააფინანსებს.
რაც შეეხება სკოლების რეაბილიტაციას, 2019 წელს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით (ESIDA) 3 საჯარო სკოლა (ზესტაფონის N1, ოზურგეთის N1, ქ. თბილისის N214), ხოლო საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის (MDF) დაფინანსებით 82 საჯარო სკოლა რეაბილიტირდება.
განათლების რეფორმის ფარგლებში 2019 წლის გაზაფხულზე 49 საჯარო სკოლის, ხოლო შემოდგომაზე – 100 საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია დაიწყება. ნაწილობრივ განახლდება 31 საჯარო სკოლა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ, ნათია ზედგინიძემ, განაცხადა, განსაკუთრებული ყურადღება რეგიონის საჯარო სკოლებს ექცევა. წელს 9 ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობა დასრულდება, კერძოდ, ტყიბულის N7, სოფელ მუხურას, მარნეულის N1, სოსო ღვინიაშვილის სახელობის ზემო კაჭრეთის, წალენჯიხის სოფელ ეწერის, თბილისის N2, ხაშურის სოფელ ფლევის, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შრომისუბნისა და მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ მუხურას საჯარო სკოლების.
2019 წელს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მშენებლობა-რეაბილიტაციისათვის ბიუჯეტში 80 მლნ ლარია გამოყოფილი, რომლითაც დაგეგმილია თბილისსა და რეგიონებში განათლებისა და მეცნიერების ახალი ქალაქის და პროფესიული განათლების ცენტრის აშენება, საჯარო სკოლების მშენებლობა-რეაბილიტაცია და სკოლებში უსაფრთხოების სისტემების უზრუნველყოფა.

In 2019, the budget for education infrastructure projects has tripled
The Ministry of Education together with the Ministry of Infrastructure and other partner government entities worked out a systemic approach to study the existing infrastructure problems and tailor their needs according to government priorities. This approach is the best way to solve the much needed infrastructure problems in schools across the country.
According to the Minister, the renovation works for more than 58 schools have been completed at this stage, which was fully funded by the Millennium Challenge Fund (MCC).
According to him, 8 new public schools will be built in 2019 according to the modern, European standards. New schools will cover the territory of Tbilisi, as well as the regions, namely the regions of Terjola, Tkibuli and Kaspi public schools. Municipal Development Fund of Georgia (MDF) will fund additional 27 new public schools in the regions.
An additional 82 public schools will be rehabilitated with the funding received from the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency (ESIDA) for the Public Schools of Zestafoni N1, Ozurgeti N1, and Tbilisi N214.
In the spring of 2019, 49 public schools will be fully modernized, whereas 100 public schools are set out to be fully renovated for Autumn 2019. 31 public schools will be partly renewed.
According to Deputy Minister,  Natia Zedginidze, special attention is paid to the public schools in the regions of Georgia. This year the construction of 9 new public schools will be completed, namely schools in: Tkibuli N7, village Mukhura, Marneuli N1, Upper Kachreti, Tsalenjikha village Etseri, Tbilisi N2, Khashuri village Flevi, village Shromiubani of Lanchkhuti municipality and Mukhura village of Mestia municipality.
In 2019, 80 million GEL will be allocated for the construction and rehabilitation of general educational institutions.