კონკურსის ”სადაკო - მშვიდობის ელჩი” გამარჯვებულებს კომპიუტერები გადაეცათ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ზოგადი და პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა ლალი ებანოიძემ მოსწავლეთა ნახატების კონკურსის -  ”სადაკო - მშვიდობის ელჩი” გამარჯვებულები:   თბილისის 139-ე საჯაროს სკოლის მოსწავლე ნიკა მაღელანი, თბილისის ვირსალაძის სახელობის სამხატვრო სკოლის მოსწავლე ნოდარ პირველი და ქუთაისის მაისურაძის სახელობის სამხატვრო სკოლის მოსწავლე თამარ იოსელიანი კომპიუტერებით დააჯილდოვა.  კონკურსი   საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით სამშვიდობო ორგანიზაცია "სადაკომ" ჩაატარა და მასში საქართველოს მასშტაბით 300-ზე მეტი მოსწავლე მონაწილეობდა.
ლალი ებანოიძის განცხადებით ძალზე მნიშვნელოვანია სკოლის მოსწავლეებს შორის შემოქმედებითი და ინტელექტუალური კონკურსების  მხარდაჭერა, რასაც სამინისტრო  მუდმივად ახორციელებს და მომავალშიც გააგრძელებს.
კონკურსანტებს იაპონელი გოგონას - სადაკო სასაკის ტრაგიკული ისტორია შემოქმედებითად უნდა გაეაზრებიათ და შეექმნათ ნახატი, რომელშიც გამოხატული იქნებოდა საკუთარი აზრი, განცდა, ემოცია, შთაბეჭდილება და დამოკიდებულება სადაკოს ტრაგიკული ისტორიისადმი. ჟიურის მიერ   100 საუკეთესო ნახატი შეირჩა, რომელთა ავტორთაგან სამ-სამი ასაკობრივი კატეგორიის წარმომადგენელი I, II, III ხარისხის პრიზებით დაჯილდოვდნენ. სხვადასხვა ნომინაციებში გამარჯვებულ მოსწავლეებს ფასიანი საჩუქრები გადაეცათ.
სადაკო სასაკის ისტორია ყველა იაპონელისათვის ცნობილია. გოგონა 1945 წლის 6 აგვისტოს ჰიროსიმაში ატომური ბომბის ჩამოგდების თვითმხილვევი იყო და 1954 წელს ლეიკემიით გარდაიცვალა. მეგობრებმა, რომლებიც აღფრთოვანებულები იყვნენ მისი სიმამაცით და სიძლიერით, სადაკოს წერილები წიგნად გამოსცეს. სადაკოს  1000 ქაღალდის წეროს ამბავი კი ლეგენდად იქცა. ჰიროსიმას მშვიდობის მემორიალურ პარკში დგას სადაკოს ბრინჯაოს ძეგლი ოქროსფერი წეროთი ხელში.

Winners of the Competition Sadako – Ambassador of Peace were Presented with Computers
Head of General and Vocational Education Development Department of MES, Lali Ebanoidze presented the winners of the art competition Sadako – Ambassador of Peace with computers. The winners are: student of Tbilisi Public School №139, Nika Maghelani, student of Tbilisi Virsaladze Art School, Nodar Pirveli and student of Kutaisi Maisuradze Art School, Tamar Ioseliani. Competition was organized by peace organization - Sadako with the support of MES. More than 300 school children participated in it.
According to the announcement of Lali Ebanoidze, support of intellectual and creative competitions among the school children is very important. MES systematically encourages these competitions and will still support them”.
The task was to share tragic history of Japanese girl – Sadako Sasaki creatively and represent the painting, reflecting own ideas, emotions, feelings, and opinions about Sadako’s tragic history. Jury selected 100 best workings. The first, second and third quality prizes received workings of three age-group participants. Winners of different nominations were also awarded with prizes.
History of Sadako Sasaki is known for all Japanese people. The girl witnessed dropping the atomic bomb on August 6, 1945 in Hiroshima. She was ill with leukemia and died in 1954. Her friends, who were astonished with Sadako’s strength and bravery, published her letters. Sadako and the Thousand Paper Cranes became a legend. A Bronze statue of Sadako, holding a golden crane is placed in Hiroshima Peace Park.