სოფელ ნაბეგერაოში ევროპული სტანდარტების სკოლა გაიხსნა
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ნათია ზედგინიძემ, ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელთან, ზვიად როსტომაშვილთან და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, მორიგი საჯარო სკოლა ამჯერად, მარტვილის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნაგებერაოში გახსნა.
თანამედროვე, ვიტრაჟული სკოლის შენობა 120 მოსწავლეზეა გათვლილი და მის მშენებლობაზე სამ მილიონ ლარამდე დაიხარჯა. სკოლას აქვს აკუსტიკური ჭერი, ვინილის იატაკი, რომელიც მდგრადია და რამდენიმე ათეული წლის განმავლობაში უცვლელ ვიზუალს ინარჩუნებს. სკოლას განსაკუთრებულს ხდის რეგიონალური მნიშვნელობის დახურული სპორტული დარბაზი, რომელის ანალოგიც რეგიონში არ არის. დარბაზი 100 მაყურებელზეა გათვლილი და შესაძლებელია ხელბურთის, ფრენბურთის კალათბურთისა და ფეხბურთის რეგიონალური ჩემპიონატების ჩატარება. სკოლა აღიჭურვილია ლაბორატორიებით და თანამედროვე სასკოლო ინვენტარით.
სკოლის დირექტორის განცხადებით, ნაგებერაოს სკოლის მშენებლობით სოფლის მოსახლეობის ყველაზე დიდი სურვილი ასრულდა.
სკოლის ძველი შენობა 1908 წლიდან ფუნქციონირებდა არასტანდარტულ ხის შენობაში, სადაც სარეაბილიტაციო სამუშაოები გასული წლების განმავლობაში არასდროს განხორციელებულა. მოშლილი სასკოლო ინფრასტრუქტურა მოსწავლეების ახლომდებარე საჯარო სკოლებში გადინებას იწვევდა. ახალი სკოლის გახსნის შემდეგ კი, ნაბეგერაოს სკოლის მოსწავლეები თავიანთ სოფელში დაბრუნებიან და ახალ, ევროპული ხარისხის მქონე სკოლაში გააგრძელებენ სწავლას.

The School of European Standards bound to open in Nabegerao village
The modern, vitreous school building is designed for 120 students. The overall project construction cost amounted to about three million GEL. The school has an acoustic ceiling, a vinyl floor, which is sustainable and easy to maintain. Additionally, the hall is aimed to seat 100 spectators and has the capacity to accomodate handball, volleyball basketball and soccer championships. The school is equipped with laboratories and modern school inventory as well.
According to the school principal, construction of the building was fully performed by the rural population.
The old building of the school was functioning in a non-standard wooden building since 1908 and since its opening, the building has never been renovated. Disrupted school infrastructure has led to public outflow from the public schools. But, after the opening of the new school, students of Nabegerao will return to their village and continue their studies in a new, European-grade school.