21-ე საუკუნის მუზეუმების დაპროექტება და მართვა სემინარი ეროვნულ მუზეუმში
28 იანვარს, საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში გაიმართა სემინარი სახელწოდებით "21-ე საუკუნის მუზეუმების დაპროექტება და მართვა". ღონისძიება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილმა, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაშმა, საქართველოში იტალიის ელჩმა ენრიკო ბარტოლიმ და ეროვნული მუზეუმის დირექტორმა დავით ლორთქიფანიძემ გახსნეს.
სემინარი თემაზე "21-ე საუკუნის მუზეუმების დაპროექტება და მართვა" გამართა საქართველოში იტალიის საელჩომ, იტალიის კვლევების ეროვნულ საბჭოსთან, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან და საქართველოს ეროვნულ მუზეუმთან თანამშრომლობით.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ: იტალიის კვლევების ეროვნული საბჭოს კულტურული მემკვიდრეობის სფეროში ტექნოლოგიათა ინსტიტუტი (ITABC-CNR), ტურინის ეგვიპტური მუზეუმ და ისეთი მოწინავე იტალიური კომპანიები, როგორიცაა - Goppion და Guicciardini & Magni Architetti.
აღნიშნული სემინარი ჩატარდა იტალიის საელჩოს პროექტის ფარგლებში, რომლის სახელწოდებაა - "ახალი ტექნოლოგიები და კულტურული მემკვიდრეობა: იტალიური გამოცდილება". პროექტის მიზანია წარსულიდან მიღებული მდიდარი კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სფეროში იტალიური ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება.

Designing and managing 21st century museums at the National Museum
On January 28, the National Museum of Georgia hosted a seminar titled "Designing and Management of 21st Century Museums". The event was opened by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Levan Kharatishvili, together with the Chairman of Education, Science and Culture Committee Mariam Jashi, Italian Ambassador Enrico Bartoli and Director of National Museum David Lortkipanidze.
The seminar on "Design and Management of 21st Century Museums" was held by the Italian Embassy in Georgia, the National Council of Italian Studies, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the National Museum of Georgia.
The event was attended by: Institute of Technology in the Cultural Heritage of the National Council of Italian Studies (ITABC-CNR), Turin Egyptian Museum and the leading Italian companies such as Goppion and Guicciardini & Magni Architetti.
The seminar was held within the framework of the Italian Embassy project, titled "New Technologies and Cultural Heritage: Italian Experience". The project aims to share the knowledge and experience of the rich cultural heritage and how to sustain them.