შეხვედრა საქართველოში სწავლის გაგრძელების მსურველებთან
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში შეხვედრა გაიმართა იმ სტუდენტებთან, რომლებიც უცხო ქვეყანაში სწავლობენ და სწავლის გაგრძელებას საქართველოს ავტორიზებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში გეგმავენ.
წელს, სწავლის გაგრძელებას სტუდენტები მხოლოდ ზოგადი უნარების გამოცდის წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში შეძლებენ.
შეხვედრაზე სტუდენტებმა უკმაყოფილება გამოთქვეს ზოგადი უნარების გამოცდაზე რეგისტრაციისთვის დაწესებულ საფასურთან და გამოცდის დაძლევისთვის დაწესებულ ბარიერთან დაკავშირებით. სტუდენტები ასევე ითხოვდნენ ზოგადი უნარების გამოცდის გაუქმებას.
სამინისტროს მხრიდან შეხვედრას უმაღლესი განათლების და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, რომლებმაც ზოგადი უნარების გამოცდებთან დაკავშირებით სტუდენტებს განუმარტეს, რომ გამოცდისთვის დაწესებული ბარიერის გადალახვა გულისხობს სტუდენტის მხრიდან საქართველოს ავტორიზებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის მზაობისთვის მინიმალური კომპეტენციის დადასტურებას.
როგორც შეხვედრაზე მხარეები შეთანხმდნენ, 30 იანვარს, 10:00 საათზე, სტუდენტებისგან და მშობლებისგან დაკომპლექტებულ საინიციატივო ჯგუფს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის თანამშრომლები შეხვდებიან, რომლებიც მათ ამომწურავ ინფორმაციას მიაწვდიან ზოგადი უნარების გამოცდის ტესტის შინაარსობრივ და ტექნიკურ ნაწილთან დაკავშირებით.

Meeting with people interested to continue their studies Georgia
This year, students will be able to continue their studies only if they have successfully passed the general skills exam.
At the meeting, students expressed dissatisfaction with the fee for the registration of the general skills examination and the barrier to overcome the exam. Students also requested the abolition of the general skills test.
The Ministry officials of Higher Education and Science Development Department attended the meeting, and have told the students, that the general skills exam is a way to establish that students have the competency to continue their studies.
As the parties agreed at the meeting, conducted at 10:00, employees of the National Assessment and Examination Center will meet the initiative group composed of students and parents, and will provide them with comprehensive information on the content and technical part of the general test tests.