თბილისის რიგით 22-ე ჯაზ ფესტივალი პრესკონფერენცია
5 თებერვალს, თიბისი გალერეაში თბილისის რიგით 22-ე ჯაზ ფესტივალის პრესკონფერენცია გაიმართა. ღონისძიებას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილი, ქალაქ თბილისის მერის მოადგილე სოფიო ხუნწარია, კომპანია ისთერნ პრომოუშენსის დირექტორი გიორგი კერესელიძე და თიბისი ბანკის მარკეტინგის დირექტორი ნინო ეგაძე.
საქართელოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და თბილისის მერიის მხარდაჭერით, 28 თებერვლიდან 2 მარტის ჩათვლით თბილისი რიგით 22-ე ჯაზ ფესტივალს უმასპინძლებს. წლევანდელი ფესტივალის ჰედლაინერია 20 გრემის ჯილდოს მფლობელი, ლეგენდარული ამერიკელი ჯაზ გიტარისტი პეტ მეთინი. ფესტივალში ასევე მონაწილეობას მიიღებენ თბილისის სიმფონიური ორკესტრი ვახტანგ კახიძის დირიჟორობით, თბილისის მერიის ბიგ-ბენდი და კონსერვატორიის ჯაზის ფაკულტეტის სტუდენტები, რევაზ კიკნაძის ხელმძღვანელობით.
თბილისის 22-ე ჯაზ-ფესტივალი 28 თებერვალს, კონსერვატორიის დიდ დარბაზში ახალი პროექტით Tbilisi Big-Band & New Jazz Generation გაიხსნება.  ეს იქნება კონცერტი, სადაც ძველი თაობა შეხვდება ახალს და სხვადასხვა თაობის მუსიკოსები მსმენელს ჯაზურ-კომპოზიციებს შესთავაზებენ.
1 მარტს, კი ივენთ ჰოლის სცენას, ლეგენდარული პეტ მეთინის ტრიო დაიკავებს, რომლის შემადგენლობაში, ცნობილ ჯაზ-გიტარისტთან ერთად,  მუსიკოსები დერეკ ოლეჟკიევიჩი  და ჯონათან ბარბერი არიან.
ფესტივალი 2 მარტს, თბილისის საკონცერტო დარბაზში, პეტ მეთინისა და თბილისის სიმფონიური ორკესტრის ერთობლივი კონცერტით დაიხურება. უნიკალური პროექტის ფარგლებში, ლეგენდარული პეთ მეთინი მსმენელის წინაშე პროექტით - Missouri Skies and More   წარდგება.
ფესტივალის მხარდამჭერი: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ქალაქ თბილისის მერია;
ფესტივალის წარმდგენი: კომპანია ისთერნ პრომოუშენსი, თიბისი ბანკი.
პეტ მეთინი
20 გრემის ჯილდოს მფლობელი, ჩვენი დროის ყველაზე ორიგინალური ჯაზ-გიტარისტი, ლეგენდარული პეტ მეთინი ერთადერთი არტისტია მუსიკის ისტორიაში, რომელსაც გამარჯვება აქვს მოპოვებული გრემის 10 სხვადასხვა კატეგორიაში.
მის მიერ შესრულებული მუსიკა რთულია რომელიმე კონკრეტულ მიმდინარეობას მიაკუთვნო, მაგრამ ცალსახაა, რომ მეთინი არის უნიკალური შემსრულებელი, რომელიც სცდება ჯაზის საზღვრებს. ჯაზ-გიტარისტი იმ იშვიათი მუსიკოსების რიცხვს მიეკუთვნება, რომელთაც შეუძლიათ თავს უფლება მისცენ ჩაატარონ ექსპერიმენტები, შეასრულონ ის მუსიკა რომელიც მათ სურთ და ამასთანავე არსდროს დაკარგონ მსმენელის სიყვარული.
პეტ მეთინმა, გიტარაზე დაკვრა 13 წლის ასკში დაიწყო. ნიჭიერმა მუსიკოსმა განათლება მაიამისა და ბერკლის უნივერსიტეტებში მიიღო. სადებიუტო ჩანაწერი 1974 წელს პოლ ბლეისთან და ჯაკო პასტორიუსთან ერთად გამოუშვა. 1974-77 წლები პეტ მეთინის კარიერაში მნიშვნელოვანი იყო. ამ პერიოდში გიტარისტი გარი ბერტონის ბენდთან მუშაობდა. 1978 წელს მეთინიმ საკუთარი ჯგუფი ჩამოაყლიბა, რომლის წევრებიც იყვნენ ლაილ მეისი (კლავიში),  მარკ იგანი (ბასი) და დენ გოთლიბი (დასარტყამი ინსტრუმენტი).  სწორედ ამ პერიოდში პეტ მეთინი იქცა ყველაზე პოპულარურ ჯაზ-მუსიკოსად, რომლის კონცერტებზე მელომანებით ივსებოდა ყველაზე დიდი სტადიონებიც კი.
პეტ მეთინი მუდმივად თავს არიდებდა  პროგნოზირებადი მუსიკის შესრულებას და არასდროს ერიდებოდა ექსპერიმენტების ჩატარებას. მნიშვნელოვანია, მეთინის ცალკეული პროექტები; მაგალითად 1980 წელს, მუსიკოსმა  დიუი რედმანთან, მაიკ ბრეკერთან და ჩარლი ჰედენთან თანამშრომლობით გამოუშვა ალბომი “80/81“. პეტ მეთინის ცალკეული პროექტები ასევე ითვლის ერთობლივ ჩანაწერს სონი როლინსთან, 1990 წელს გამართულ ტურს ჰერბი ჰენკოკის კვარტეტთან ერთად, ტრიო ალბომის გამოშვებას დეივ ჰოლანდთან და როი ჰეინესთან ერთად და თანამშრომლობას ჯოშუა რედმანთან.
ჯაზ-გიტარისტს კარიერის განმავლობაში, არაერთი ალბომი აქვს გამოშვებული და ყველა მათგანი ხაზს უსვამს მის უნიკალურობას. მაგალითად, მუსიკოსის მიერ, 1994 წელს გამოშვებულმა ალბომმა, სახელწოდებით „Zero Tolerance for Silence“, მეთინს, როგორც ყველაზე კრეატიული შემსრულებლის სახელი დაუმკვიდრა. “ECM RECORDS”-ში ჩაწერილმა კომპოზიციებმა კი ცხადყო, რომ პეტ მეთინი, საკუთარი საშემსრულებლო მანერით მსოფლიო დონის მუსიკოსია.
პეტ მეთინის ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი ალბომია Beyond the Missouri Sky (Short Stories), რომელიც მუსიკოსმა 1997 წელს, ჩარლი ჰეიდენთან ერთად გამოუშვა. სწორედ აღნიშნულმა ალბომმა მოუტანა მეთინს ერთ-ერთი გრემის ჯელდო. Beyond the Missouri Sky (Short Stories) მუსიკოსის კარიერის ისტორიაში ერთ-ერთ ყველაზე წარმატებულ პროექტად მიიჩნევა. თბილისის ჯაზ-ფესტივალის ფარგლებში, თბილისის სიმფნიურ ორკესტრთან ერთად,  მსმენელი წინაშე პეტ მეთინი  სწორედ აღნიშნული ალბომით წარდგება.

Owing to the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and Tbilisi City Hall, from February 28 to March 2, Tbilisi will host the 22nd Jazz Festival. This year's festival is the headlined by the legendary American jazz guitarist - Pat Metheny, a 20 Grammy Award winner. Tbilisi Symphony Orchestra headed by Vakhtang Kakhidze, Tbilisi City Hall's Big Band and Students of Jazz Faculty of Conservatoire, led by Revaz Kiknadze will also participate in the festival.
Tbilisi 22nd Jazz Festival will open on February 28, Tbilisi Big-Band & New Jazz Generation will perform their new project at the Grand Hall of Conservatoire. It will be a concert where old generation will meet new and musicians of various generations will offer jazz-compositions together.
The festival will be closed on March 2 at Tbilisi concert hall, by a joint concert of Pete Methin and Tbilisi Symphonic Orchestra. Within the scope of this unique project, legendary Pat Metheny will present his latest project to the audience - Missouri Skies and More.
Festival sponsor and partner organizations: Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Tbilisi City Hall; Festival presenter: Eastern Promotion, TBC Bank.
The 20 Grammy Awards winner, the most original jazz guitarist of our time, - the legendary Pat Metheny is the only artist in the history of music that has won in 10 different categories of Grammy.
The music performed by him is difficult to attribute to any particular course, but it is clear that Metheny is a unique performer who crosses the boundaries of jazz. The jazz-guitarist belongs to the number of rare musicians who are allowed to conduct experiments to perform the music they want.
Pat Metheny started playing Guitar only at the age of 13. The talented musician received education in Mayam and Berkley universities. His debut recording was released in 1974 with Paul Blaise and Jaco Pastouri. 1974-77 years were the musician’s most important and prominent times of his career.
Pat Metheny constantly avoided the predictable music and never stopped experimenting. It is important that the individual projects of the Metheny; For example, in 1980, the musician released the album "80/81" in cooperation with Diego Redman, Mike Breaker and Charlie Heden. Pat’s individual projects also coincides with a joint record with Sonny Rollin, accompanied by Herbie Hancock's Quartet in 1990, with the release of a trio album with Dave Holland and Roy Hayne and collaborations with Joshua Redman.
Jazz-guitarist has released a number of albums throughout his career and all of them highlight their uniqueness. For example, the musical album, released in 1994, called "Zero Tolerance for Silence", was the name of the most creative performer. Compositions recorded in "ECM RECORDS" made it clear that Pat Metheny is a world class musician with his own performance.
Pat Metheny’s one of the most famous albums is Beyond the Missouri Sky (Short Stories), which was released in 1997 with Charlie Heiden. It was the album that gave Metheny his first Grammy. Beyond the Missouri Sky (Short Stories) is considered one of the most successful projects in the career of the musician.