მასწავლებელთა პროფესიული ეთიკის კოდექსის განხილვა გრძელდება
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის ინიციატივით შექმნილმა საზოგადოებრივმა დარბაზმა სამინისტროს მიერ შემუშავებული მასწავლებელთა პროფესიული ეთიკის კოდექსის სამუშაო ვარიანტი განიხილა. შენიშვნები და შეხედულებები, რომელიც დარბაზის წევრებმა შეხვედრაზე გამოთქვეს, ეთიკის კოდექსის საბოლოო ვარიანტში იქნება გათვალისწინებული.
მასწავლებელთა პროფესიული ეთიკის კოდექსი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მასწავლებლებისთვის პროფესიული ქცევის წესებს ადგენს, რაც მათ ეთიკურად გამართლებული ქმედებების წარმართვაში დაეხმარებათ. ამ კოდექსით, მასწავლებლის პროფესიული კომპეტენტურობის ხარისხის შეფასება მოხდება. კოდექსის დაცვა მასწავლებელს მოსწავლეების, მშობლების, ბავშვის კანონიერი წარმომადგენლების, თავად მასწავლებლებისა და სკოლაში დასაქმებული სხვა პირების მიმართ მოეთხოვება.
მასწავლებელთა პროფესიულ ეთიკის კოდექსზე სამუშაო შეხვედრები სხვადასხვა სამუშაო ჯგუფებთან უკვე გაიმართა. იმისთვის, რომ ეთიკის კოდექსმა სრულყოფილი სახე მიიღოს, ანალოგიური  შეხვედრები როგორც დარბაზის წევრებთან ასევე მრჩეველთა საბჭოსთან და საზოგადოების წევრებთან მომავალშიც  გაგრძელდება.

Public Board, established by the initiative of the Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini discussed the draft plan of teachers’ professional ethics code. Opinions and notes of the members of the board will be considered in the final version of the code.
Teachers’ professional ethics code regulates norms of behavior of the teachers of general educational institutions. Code evaluates teachers’ professional competency level and assists them in directing ethical activities. It is binding for the schoolchildren, parents/legal representatives, teachers and other employees at school.
In order to improve educational process, schools should develop ethical and healthy relations among the participants of the educational process as well as offer the school children high quality education.
Different working groups have already met to discuss teachers’ professional ethics code. In order to finalize this code, similar meetings are planned with members of the board, Advisory Board and the representatives of society.