საპარლამენტო საგამოძიებო კომიის ყველა რეკომენდაცია შესრულებულია
ხორავას ქუჩაზე მომხდარ ტრაგედიაზე საუბრისას მიხეილ ბატიაშვილმა განაცხადა, რომ პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მიერ სამინისტროსათვის მიცემული ყველა რეკომენდაცია შესრულებულია.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ასევე სხვადასხვა უწყებებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობით და მათი რეკომენდაციების გათვალისწინებით, სამართლებრივი აქტის სახით შემუშავდა „ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის წესი და პირობები“.
დოკუმენტში გათვალისწინებულია სკოლის ტერიტორიაზე სასკოლო დროს უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით, პრევენციისა და დარღვევებზე რეაგირების კუთხით განსახორციელებელი ღონისძიებები.
დოკუმენტი წარმოადგენს მანდატურის სამსახურსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებას შორის კოორდინირებული თანამშრომლობის მექანიზმს, რაც მნიშვნელოვნად დაარეგულირებს ინფორმაციის გაცვლისა და საჭიროების შემთხვევაში მათი კოორდინირებული მოქმედების პროცესს. ამასთან, განისაზღვრა უფლებამოსილი პირის ინსტიტუტი იმ სკოლებისათვის, სადაც არ არის მანდატური.
რისკების შეფასებისა და სკოლებში უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის მიზნით მიმდინარეობს მუშაობა ელექტრონული პროგრამის შესაქმნელად, რომელიც უზრუნველყოფს მშობლის, სკოლის ადმინისტრაციის, მანდატურისა და განათლების სამინისტროს წარმომადგენლების მაღალ ჩართულობას სასკოლო პროცესში. პროგრამა მათ შესაძლებლობას მისცემს მოსწავლის შესახებ ელექტრონულ რეჟიმში მიიღონ ინფორმაცია.
შეიქმნა სკოლის მრჩეველთა საბჭო, რომელიც ერთგვარ მაკონტროლებელ და საკონსულტაციო როლს შეასრულებს სკოლის უსაფრთხოების საკითხებში.
სატესტო რეჟიმში მუშაობს ინტერნეტ პორტალი www.befriend.mes.gov.ge, რომელიც წლის ბოლომდე საბოლოო სახით მოდიფიცირება. მნიშვნელოვანია, რომ პორტალზე ფსიქოლოგის კონსულტაცია შესაძლებელი იქნება, როგორც ონლაინ რეჟიმში, ასევე მობილური აპლიკაციის მეშვეობით. ვებგვერდი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ძალადობის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას და აქედან გამომდინარე პრევენციას.
2019 წლის ბოლომდე სკოლებში უსაფრთხოებისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის წესის ფარგლებში, სკოლებს გადაეცემა სახელმძღვანელოდ სკოლებში მედიაციის სტანდარტული გეგმა.
სკოლებში შექმნილია კრიზისული ინტერვენციის ჯგუფი კრიზისულ სიტუაციებზე დროული და ეფექტური რეაგირების მიზნით. იგი გადაუდებელი შემთხვევის დროს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, ადგილზევე გაეცნობა არსებულ სიტუაციას და გაატარებს ყველა საჭირო ღონისძიებას. ასეთი მიდგომა მნიშვნელოვნად შეამცირებს ბავშვებსა და მოზარდებში გრძელვადიანი ფსიქოლოგიური ტრავმის ჩამოყალიბებას.
2021 წლის ბოლომდე პოლიციის აკადემიაში გადამზადდება 1300 მოქმედი მანდატური, რომელსაც არ გაუვლია შსს-სთან თანამშრომლობის საფუძველზე შექმნილი ახალი სასწავლო მოდული. ასევე, გაგრძელდება იმ საჯარო სკოლების უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი პირების გადამზადება, სადაც არ არის წარმოდგენილი მანდატური. 2019 წლის სექტემბრამდე უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელი ყველა პირი სრულად აღიჭურვება მეტალო-დეტექტორებით.

All recommendations of the Parliamentary Investigative Committee are fulfilled
Being in close cooperation with the Ministry of Internal Affairs, as well as with various international non-govermental organizations, whilst taking into consideration their recommendations, the rule and provision of "safety and public order order and conditions of general education" have been elaborated.
The document envisages measures to be taken in response to prevention and violations to protect the safety and public order during the official school time.
The document is a coordinated with close collaboration mechanism between the Office of Resource Officers and Educational Institutions, which will significantly regulate information exchange between the two parties.
Risk assessment and protection of public safety and public order are undertaken to create an electronic program that provides high level of involvement of parents, school administration, faculty members and representatives of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport in the school process. The program will allow them to receive information about the student in an electronic mode.
Furthermore, the School Advisory Council was established, which will conduct the advisory role in terms of school security issues.
Internet portal www.befriend.mes.gov.ge is now in test mode, which will ultimately be modified by the end of the year. It is important that the psychologist's consultation on the portal will be available both online and through mobile application. The website will significantly facilitate public awareness of violence, access to information and therefore its fundamental prevention.
By the end of 2019, schools will be provided with guidelines for the mediation and security plan.
Additionally, the schools have created a crisis intervention group for timely and effective response to crisis situations. This approach will significantly reduce the long-term psychological trauma in children and teenagers.
By the end of 2021, 1300 active resource officers will be retrained at the police academy, which is possible with the active cooperation and grace of the Ministry of Internal Affairs.