STCU - ს დირექტორთა საბჭოს შეხვედრა საქართველოში გაიმართა
უკრაინაში მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ცენტრის (STCU) დამფუძნებელი ქვეყნების წარმომადგენლებმა: აშშ-მ, კანადამ, უკრაინამ და ევროკავშირმა, 2009 წლის საქმიანობის შემაჯამებელი შეხვედრა თბილისში გამართეს.
შეხვედრას ესწრებოდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე; საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დირექტორი მარიამ გერსამია,  ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელი პერ ეკლუნდი და სხვ.
შეხვედრაზე შეფასდა  და დასაფინანსებლად შეირჩა კიდევ 11 ერთობლივი სამეცნიერო პროექტი. მათთვის ბიუჯეტი 381 509 აშშ დოლარით განისაზღვრა. აქედან ფონდი 255 872 აშშ დოლარს გადაიხდის.
ტექნიკური უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორის წოდება მიენიჭა  მეცნიებისა და ტექნოლოგიების საერთაშორისო ცენტრის (STCU) აღმასრულებელ დირექტორს ენდრიუ ჰუდს.
საქართველო უკრაინის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ცენტრის წევრი  1998 წელს გახდა და დღეისათვის ამ ორგანიზაციამ  829 ქართველი მეცნიერის 100-მდე პროექტი დააფინანსა, რომელთა საერთო ბიუჯეტი  10 მილიონ აშშ დოლარს აღემატება.
2006 წელს საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა (GNSF)  და STCU-მ  ხელი მოაწერეს “განაცხადს თანამშრომლობის შესახებ”, რომელმაც დასაბამი მისცა ამ ორგანიზაციებს შორის პირდაპირ თანამშრომლობას “მიზნობრივი კვლევებისა და განვითარების ინიციატივების პროგრამის” ფარგლებში.
• პროგრამის  ძირითადი ამოცანაა, საქართველოს სამეცნიერო პოტენციალის ამაღლება;
• პროგრამის სამეცნიერო პრიორიტეტებია: ბიოტექნოლოგიები და მეცნიერებები სიცოცხლის შესახებ, ენერგოეფექტურობა, საინფორმაციო ტექნოლოგიები.
2006-2008 წლებში STCU-მ და GNSF-მა ერთობლივად ჩაატარეს 3 კონკურსი.  გამარჯვებულ ქართველ მეცნიერთა 26 პროექტს  STCU-მ გამოუყო თითქმის 1.5 მილიონი აშშ დოლარი.
STCU არის მთავრობათაშორისი საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც   შეიქმნა 1993 წელს. STCU-ს მიზანია, ყოფილი საბჭოთა კავშირის ე.წ. მეიარაღე მეცნიერების  აქამდე ბირთვული და სხვა იარაღის შექმნაზე ორიენტირებული  ქართველი სპეციალისტების   საქმიანობის  მიმართვა მშვიდობიანი  მიზნებისკენ. ცენტრი სამი დონორისგან  შედგება: ევროკავშირი, ამერიკის შეერთებული შტატები და კანადა. მეოთხე სრულფასოვანი პარტნიორი არის უკრაინა. მოგვიანებით, ცენტრში გაწევრიანდა საქართველო, მოლდოვა, აზერბაიჯანი და უზბეკეთი.

Meeting of the Governing Board of STCU Was Held in Georgia
Representatives of USA, Canada, Ukraine and EU , who founded Science and Technology Center in Ukraine held their 2009 summary meeting in Tbilisi.
Deputy Minister of Education and Science, Nodar Surguladze, Director of Georgia National Science Foundation, Mariam Gersamia, Head of delegation of EU to Georgia, Per Eklund and the representatives of the embassies of USA, Azerbaijan and Ukraine in Georgia attended the meeting.
11 joint scientific projects were evaluated and selected in order to finance them. 381 509US dollars is planned to be allocated for these projects.255 872 US dollars will be transferred from the Foundation in the project budget.
Andrew Hood, Executive Director of STCU was awarded with the Honorary Doctor Title of Georgian Technical University.
Georgia became a member of STCU in 1998. This organization has already financed more than 100 projects of 829 Georgian scientists. Whole budget of these projects amounts to more than 10 mln US dollars.
Georgia National Science Foundation and STCU signed an Announcement of Cooperation in 2006. This agreement established the direct cooperation between these two organizations in the framework of the Program of initiatives of Research and Development.
• The goal of the program is to advance Georgia’s scientific potential.
• Program has the following priorities: Biotechnologies and sciences about life, energetic effectiveness, IT.
3 joint competitions of STCU and Georgia National Science Foundation were held in 2006-2008.  STCU allocated around 1.5 mln US dollars for the projects of 26 winners.
STCU is intergovernmental international organization that was established in 1993. The goal of the organization is to direct Georgian specialists’ and the so called nuclear weapon inventor scientists’ activities of former Soviet Union towards peaceful aims. The center is formed with three donors: EU, USA and Canada. Fourth full partner is Ukraine. Latter, Georgia, Moldova, Azerbaijan and Uzbekistan became the members of this center.