ქართულ-ფრანგული სასტიპენდიო პროგრამები და თანამშრომლობა საგანმანათლებლო სფეროში
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნათია ზედგინიძე ,,ფრანკოფონიის თვის’’ ფარგლებში, ეროვნულ ბიბლიოთეკაში საგანმანათლებლო სფეროში ფრანგულ-ქართული თანამშრომლობის საკითხებისადმი მიძღვნილ ოფიციალური ღონისძიებას დაესწრო.
„მისასალმებელია საქართველოში „კამპუს ფრანსისა“ და საფრანგეთის წამყვანი უნივერისიტეტების წარმომადგენლების სტუმრობა. ამ მხრივ მინდა აღვნიშნო, კამპუს ფრანსისისა და სსიპ-განათლების საერთაშორისო ცენტრის ერთობლივი საქმიანობა, რომელიც ეფუძნება 2015 წელს გაფორმებულ მემორანდუმს, რომლის მიხედვითაც ქართველ ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ეძლევათ ცენტრისა და საფრანგეთის სასტიპენდიო სააგენტოს ფინანსური და საორგანიზაციო მხარდაჭერით საფრანგეთში გააგრძელონ სწავლა და გაიღრმავონ ცოდნა“ - განაცხადა ნათია ზედგინიძემ.
ღონისძიებას, რომელიც ,,ფრანგული ინსტიტუტისა’’ და საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს ორგანიზებით ჩატარდა საფრანგეთის ელჩი საქართველოში პასკალ მენიე და განათლების საერთასორისო ცენტრის დირექტორი ნინო ჭელიძე ესწრებოდნენ.
ღონისძიებაზე შედგა განახლებული ფრანგულ-ქართული სასტიპენდიო პროგრამის პრეზენტაცია და მემორანდუმის ოფიციალური ხელმოწერა.
ფრანგულ-ქართული სამაგისტრო სტიპენდია საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს, ფრანგული ინსტიტუტისა და განათლების საერთაშორისო ცენტრის ერთობლივი პროგრამაა, რომლის ფარგლებშიც ყოველ სასწავლო წელს საქართველოს მოქალაქეებს საფრანგეთის უმაღლეს სასწავლებლებში ფრანგულ და ინგლისურენოვან სამაგისტრო პროგრამებზე სწავლა დაუფინანსდებათ. სასტიპენდიო პროგრამა 2021 წლის ჩათვლით განხორციელდება და მის ფარგლებში ათეულობით ქართველი სტუდენტი შეძლებს საფრანგეთის უნივერსიტეტებში სწავლას.
ხელმოწერის შემდეგ მხარეებმა მიმდინარე სასტიპენდიო პროგრამის გამარჯვებულებიც გამოავლინეს და მათ სერტიფიკატები გადასცეს. 2019-2020 სასწავლო წელს 15 სტიპენდია გაიცემა და საქართველოს მოქალაქეებს ფრანგულ უმაღლეს სასწავლებლებში 1 აკადემიური წლით დაუფინანსდებათ სწავლა. სასტიპენდიო პროგრამის პრიორიტეტული მიმართულებებია: აგრარული მეცნიერებანი; განათლება; ინჟინერია; საბუნებისმეტყველო მეცნიერებანი; სოციალური მეცნიერებები; ჰუმანიტარული მეცნიერებანი; სამართალი; არქიტექტურა; საჯარო მმართველობა და მენეჯმენტი.
საგანმანათლებლო სფეროში ფრანგულ-ქართული თანამშრომლობის საკითხებზე პრეზენტაციის ფორმატში ისაუბრეს: განათლების საერთაშორისო ცენტრის ხელმძღვანელმა ნინო ჭელიძემ, კამპუს ფრანსის რეგიონულმა დირექტორმა ოლივიე შიშ - პორტიშმა, საქართველოში ფრანგული ინსტიტუტის დირექტორმა - პიერ კლუემ და სხვა მოწვეულმა სტუმრებმა.
საგანმანათლებლო სფეროში საფრანგეთი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი პარტნიორია. სტუდენტთა მობილობის შესახებ იუნესკოს სტატისტიკის მიხედვით, ქართველი სტუდენტებისთვის საფრანგეთი ევროკავშირში რიგით მეორე მიმართულებას წარმოადგენს. ხელმოწერილია ERASMUS + მობილობის თხუთმეტი შეთანხმება. ასევე, უნივერსიტეტებს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის 22 ხელშეკრულება. უკვე ფუნქციონირებს სამი ორმაგი დიპლომის პროგრამა (ინფორმატიკა, საზოგადოებრივი ჯანდაცვა და მედიცინა, მართვა). იმის გათვალისწინებით, რომ 5 ქართული უნივერსიტეტი ფრანკოფონიის საუნივერსიტეტო სააგენტოს წევრია, მათ შეუძლიათ ისარგებლონ პროფესიულ სწავლებაზე ორიენტირებული პედაგოგიური კურსით ფრანგულ ენაზე (როგორც, მაგალითად, ტურიზმისა და ინოვაციების სფეროზე ადაპტირებული ფრანგული ენის კურსი, ონლაინ სწავლების საშუალებით).
ამასთანავე, კამპუს ფრანსის წარმომადგენლობა, საფრანგეთის მიმართულებით მობილობის წახალისების მიზნით, სტუდენტებს უფასო საინფორმაციო და საკონსულტაციო მხარდაჭერას უწევს.
ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარების ახალ ეტაპს, ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის დაარსება წარმოადგენს. 2018 წლის 26 მაისს საფრანგეთის საგარეო საქმეთა და ევროპის სამინისტროსა და საქართველოს განათლების სამინისტროს შორის ხელმოწერილი მნიშვნელოვანი ორმხრივი შეთანხმებით დაფუძნებული ამბიციური პროექტის მიზანს წარმოადგენს ფრანგულ და ქართულ უნივერსიტეტებს შორის ორმაგი დიპლომების ამოქმედება როგორც ტურიზმის, ასევე სოფლის მეურნეობისა და ინფორმატიკის მიმართულებით.

Georgian-French scholarship programs and cooperation in the educational field
"It is wonderful that the representatives of Frace’s leading universities are here with us today. In this regard, I’d like to point out that, this joint activity is based on a mutual memorandum, signed back in 2015, which gives young people an opportunity to expand their horizons and continue their education in France” – stated Natia Zedgenidze.
Ambassador of France to Georgia - Pascal Menier and Director of the International Education Center - Nino Chelidze attended the event organized by the French Institute and the French Embassy in Georgia.
Presentation of the renewed French-Georgian scholarship program and official signing of the Memorandum was held at the event as well.
The French-Georgian Master Scholarship is a joint program of the French Embassy in Georgia, the French Institute and International Center for Education, which envisages students studying French and English Master's programs in French. The scholarship program will be implemented in 2021 and several Georgian students will be able to study in French universities from 2021 onwards.
Following the signature, the parties have identified the winners of the current scholarship program and awarded them with the respective certificates. In the course of 2019-2020, 15 scholarships will be awarded and Georgian citizens will be funded in French higher education institutions for a full one academic year. The priority directions of the scholarship program are: Agrarian sciences; Engineering; Natural sciences; Social sciences; Humanitarian sciences; law; Architecture; Public governance and management.
Within the format of the presentation on French-Georgian cooperation in the field of education, various talks were given by the the head of the International Center for Education - Nino Chelidze, Regional Director of “Campus France” - Olivie Portiche, and the Director of the French Institute - Pierre Cluet and other invited guests.
France is one of the main partners of Georgia. According to UNESCO's statistics on student mobility, France is the second in the European Union for Georgian students. Fifteen agreements of ERASMUS + Mobilization have been signed. Also, 22 agreements of bilateral cooperation between universities. Three diploma programs (informatics, public health and medicine, management) are already functioning. Taking into consideration that 5 Georgian universities are a member of the University of Francophone University, giving them the ability to benefit from professional teaching oriented French language (for example, French language courses adapted to tourism and innovation, through online learning and etc).
In addition, Campus France's representation is to provide free information and consulting support to students in order to encourage their mobility in France.
A new stage of bilateral cooperation is the establishment of the French-Georgian University. The purpose of the ambitious project is to set up a double diplomas in the fields of tourism as well as agriculture and informatics between French and Georgian universities. A bilateral agreement was signed between the French Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Education of Europe and the Ministry of Education of Georgia on 26 May 2018.