ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების მეორე საერთაშორისო ფესტივალი
საქართველოს განათლების, მეცნიერების კულტურისა და სპორტის სამინისტროში „ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების მეორე საერთაშორისო ფესტივალისადმი“ მიძღვნილი პრესკონფერენცია გაიმართა.
ღონისძიებას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს კულტურის დეპარტამენტის უფროსი ნანა დოლიძე, USAID-ის პროექტის „ზრდა საქართველოში“ ხელმძღვანელის მოადგილე ქეთევან ჭუმბურიძე, ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერი ზაზა მელიქიძე, საქართველოს ხალხური და გამოყენებითი ხელოვნების მუზუემის დირექტორი ანა შანშიაშვილი და საქართველოს ტრადიციული რეწვის ასოციაციის დირექტორი ირინა მანია.
პრესკონფერენციაზე გაჟღერდა ინფორმაცია ფესტივალში მონაწილეობის პირობებისა და ასევე, იმ მრავალფეროვანი აქტივობების შესახებ, რომელიც „ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების მეორე საერთაშორისო ფესტივალის“ ფარგლებში გაიმართება.
„ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების მეორე საერთაშორისო ფესტივალი“ 2019 წლის 28-30 ივნისს ახალციხის ციხის (რაბათის) ტერიტორიაზე ჩატარდება. მოეწყობა ადგილობრივი და საერთაშორისო ტრადიციული სახელოსნოების და ოსტატების საქმიანობის სადემონსტრაციო აქტივობები - ღია მასტერკლასები (კერამიკის ამოყვანა და მოხატვა, მეიარაღეობა, ბუნებრივი საღებავებით ღებვა, ფარდაგის ქსოვა, თელვა, ქსოვილების დაჩითვა, მუსიკალური საკრავების დამზადება და სხვა). სახელოსნოებთან განთავსდება მცირე ზომის სტენდები ტრადიციული რეწვის პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვისთვის. ფესტივალის პროგრამა ასევე მოიცავს სამუზეუმო კოლექციების გამოფენებს, რეწვის ოსტატებისა და თანამედროვე არტისტების ინსტალაციებს, ინფო-ტურს ტურისტული სააგენტოებისათვის, საგანმანათლებლო პროგრამებს ბავშვებისთვის, საჯარო ლექციებს, პრეზენტაციებსა და კონცერტებს. ფესტივალის მიზანი ტრადიციული რეწვის დარგების პოპულარიზაცია და სახელოსნოების ტურისტული პოტენციალის წარმოჩენაა.
„ტრადიციული რეწვის სახელოსნოების მეორე საერთაშორისო ფესტივალი“ იმართება საქართველოს ხალხური და გამოყენებითი ხელოვნების სახელმწიფო მუზეუმისა და საქართველოს ტრადიციული რეწვის ასოციაციის ორგანიზებით.
ფესტივალის მხარდამჭერია: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, USAID-ის პროექტი „ზრდა საქართველოში“, GIZ/IBIS-ის პროექტი საქართველოში, ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და დუშეთის მუნიციპალიტეტი.

Second International Festival of Traditional Handcrafting
The event was led by Nana Dolidze - Head of the Department of Culture of Ministry of Education, Science, Culture and Sport, Deputy Head of USAID Project "Growth in Georgia" - Ketevan Chumburidze, the Mayor of Akhaltsikhe Municipality - Zaza Melikidze, the Director of Georgian Folk and Applied Art Museu - Ana Shanshiashvili and Irina Mania - Director Traditional Handrcrafting Association.
Press conference covered the information about the participation in the festival and described the variety of activities that will be held within the scope of the Festival.
Second International Festival of Traditional Handcrafting will be held in Akhaltsikhe Castle (Rabati) on 28-30 June 2019. There will be various open masterclasses held during the event such as: drawing and painting on ceramics, natural coloring, assembly, tissue cutting, making musical instruments, and etc. Smaller stands will be available for exhibition-sale of traditional handicraft products at workshops. The Festival program also includes the exhibition of museum collectibles, artisans and modern artists, as well as, educational programs for children, public lectures, presentations and concerts. The aim of the festival is to popularize traditional handrcrafting in Georgia.
Second International Festival of Traditional Handicrafts is organized by the Georgian State Museum of Folk and Applied Arts and Traditional Handicrafts Association of Georgia.
The festival is supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, USAID Project "Growth in Georgia", GIZ / IBIS Project in Georgia, Akhaltsikhe Municipality City Hall, Ministry of Education, Culture and Sport of Adjara Autonomous Republic and Dusheti Municipality.