თსუ–ში მსოფლიო დღე თამბაქოს გარეშე აღინიშნა
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მსოფლიო დღე თამბაქოს გარეშე აღინიშნა. ამ მიზნით მეორე კორპუსის ფოიეში სხვადასხვა ქვეყანაში მოქმედი პიქტოგრამები გამოიფინა, დარიგდა ბუკლეტები და ფლაერები. უნივერსიტეტში გამართულ ღონისძიებაზე თსუ-ს რექტორმა, პროფესორმა გიორგი ხუბუამ სასწავლო დაწესებულებებში მსგავსი პრევენციული ღონისძიებების ჩატარების აუცილებლობაზე ისაუბრა და თამბაქოს კონტროლის ალიანსს მომავალში ერთობლივი ღონისძიებების ჩატარება შესთავაზა. ხოლო განათლების მინისტრის მოადგილის ირინე ქურდაძის განცხადებით, თამბაქოს საწინააღმდეგო ღონისძიებების მხოლოდ საკანონმდებლო დონეზე რეგულაციები საკმარისი არ არის. საჭიროა მსგავსი ღონისძიებების ფართოდ ჩატარება, განსაკუთრებით კი საჯარო სკოლებში.
ონკოლოგიური ცენტრის ხელმძღვანელის რეზო გაგუას ინფორმაციით, თუ აქამდე ათ მწეველ მამაკაცზე ერთი მწეველი ქალი მოდიოდა, დღეს მწეველ ქალთა რაოდენობა  მწეველ მამაკაცთა რაოდენობას გაუთანაბრდა. ხოლო ონკოდაავადებებს შორის სიკვდილიანობის მხრივ ფილტვის კიბო პირველ ადგილზეა. მისივე თქმით, მეოცე საუკუნეში  თამბაქოს წევით გამოწვეული სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 100 მილიონი ადამიანი იყო და თუ ტენდენცია ასე გაგრძელდა,  ოცდამეერთე საუკუნეში სიკვდილიანობის დონე 1 მილიარდ  ადამიანს მიაღწევს.
ღონისძიებაზე თამბაქოსაგან თავისუფალი რამდენიმე სკოლა დაჯილდოვდა. საპატიო სიგელები გადაეცათ იტალიური სკოლის "ცისკრის," სკოლა "სარკმლის", 136-ე, 158-ე, 64-ე და 26-ე საჯარო სკოლების წარმომადგენლებს.

World no Tobacco Day was Celebrated at Tbilisi State University
World no Tobacco Day was celebrated at I. Javakhishvili Tbilisi State University. Pictograms of different countries were exhibited in the hall of the second building of Tbilisi State University, booklets and flyers were distributed as well. Rector of TSU, Giorgi Khubua spoke about the importance of such preventive events in the educational institutions and offered the Alliance of Tobacco Control to organize event together. By the announcement of Deputy Minister, Irine Kurdadze, anti tobacco regulations at the legal basis are not enough and holding this kind of activities is very important, particularly at public schools.
According to the information of the Head of Oncology Center, Rezo Gagua, before the present, amount of smoking people was 10men/1 woman. Now, the amount is equal. Cancer of lung is the first that causes the death among other kinds of cancers. According to Rezo Gagua, 100mln patients died with cancer of lung in 20th century. If the indicator of mortality increases for this reason, the level of death-rate will amount to 1 billion in 21st century.
Several schools that are free from tobacco were awarded at the event. Representatives of Italian School ‘’Tsiskari”, School “Sarkmeli”, and Public schools №136, №158, №64, №26 were rewarded with certificates of Honor.