თსუ-ში ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული კვლევითი ცენტრი გაიხსნა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული ცენტრი გაიხსნა. ცენტრი დაეხმარება საქართველოს სამეცნიერო საზოგადოებას ევროპის მეცნიერების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სივრცესთან დაახლოებაში და ხელს შეუწყობს ქვეყანას ევროინტეგრაციის მიმართულებით სვლაში.
ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული საგანმანათლებლო-კვლევითი ცენტრი   დიდ ბრიტანეთში დაფუძნებული  ევროპული აკადემიისა (Academia Europea) რეგიონული ცენტრების ქსელის ნაწილს წარმოადგენს  და მოემსახურება მეცნიერების მენეჯმენტში ევროპული  მიღწევების გამოყენებას ეროვნული და რეგიონული პოლიტიკის წარმოებისათვის, საერთაშორისო სააგენტოებთან კოორდინირებული მუშაობისთვის, ინტერდისციპლინური და საერთაშორისო უმაღლესი ხარისხის სამეცნიერო კვლევების, ცოდნისა და განათლების  წახალისებისათვის. თბილისის ცენტრი მეცნიერებათა ევროპული აკადემიის რეგიონული ცენტრების ქსელის მეხუთე წევრია.
ირინა აბულაძის განცხადებით, განათლების რეფორმის ფარგლებში, უმაღლესი განათლების მიმართულებით მთავარ ამოცანას, საქართველოს უმაღლესი განათლების სისტემის ევროპული უმაღლესი განათლების სივრცეში ინტეგრაცია და განათლების ხარისხის საერთაშორისო სტანდარტის დანერგვა წარმოადგენს. მისივე თქმით, მეცნიერების მიმართულებით რამდენიმე მნიშვნელოვანი პრიორიტეტი განისაზღვრა, კერძოდ, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის სისტემასთან მეტი ინტეგრაცია, ახალგაზრდა მეცნიერთა ხელშეწყობა, მეცნიერების დაფინანსების მოქნილი და ეფექტური სქემების შემუშავება და სამეცნიერო კვლევების შედეგების კომერციალიზაცია.
„განათლების სისტემის მასშტაბური რეფორმის პროცესში, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში „აკადემია ევროპეას“ რეგიონული ცენტრის გახსნას დიდი პოლიტიკური მნიშვნელობა აქვს. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ საქართველო პირველი ქვეყანაა ევროკავშირის არაწევრ ქვეყნებს შორის, სადაც „აკადემია ევროპეას“ სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი დაიწყებს ფუნქციონირებას.  ამ საგანმანათლებლო ჰაბს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს განსაკუთრებული მხარდაჭერა ექნება“ -აღნიშნა ირინა აბულაძემ.

Tbilisi Regional Research Center of European Academy opened at TSU
Owing to the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University opened the Tbilisi Regional Center of European Academy. The Center will assist Georgia's scientific community to bridge the gap towards the European science, innovation and technology, in conjunction with promoting the country in the direction of European integration.
European Regional Academy of Education and Research Center in the UK-based European Academy (Academia Europea) and will help the Georgian side with the management of the facility, as well share the European achievements of national and regional policies for production, international agencies coordinated work, interdisciplinary scientific research, various incentives, and etc. Tbilisi Center is the fifth member of the regional centers of European Academy of Sciences.
According to Irina Abuladze, the main goal of higher education in the education reform is integration into the European Higher Education systems. According to her, there are several important priorities in science direction, namely integration with EU research and innovation system, promoting young scientists, developing flexible and efficient schemes of science funding and commercialization of scientific research results.
"The opening of the Regional Center" Academy of Europe "at Tbilisi State University has a great political significance in the process of large-scale reform of the education system. It is worth noting that Georgia is the first country in the non-EU countries where the Academy of Science Research Center will start functioning. This educational hub will have special support from the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, "said Irina Abuladze.