XIV საერთაშორისო ფესტივალი „აღდგომიდან ამაღლებამდე“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში, რიგით XIV საერთაშორისო ფესტივალთან „აღდგომიდან ამაღლებამდე“ დაკავშირებით, პრესკონფერენცია გაიმართა.
ღონისძიებას ფესტივალის ორგანიზატორები, მხარდამჭერი ორგანიზაციების წამომადგენლები და უცხოელი მუსიკოსები უძღვებოდნენ.
ფესტივალი „აღდგომიდან ამაღლებამდე“ უწმიდესსა და უნეტარესს სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს ილია II-ეს ეძღვნება.
წელს ფესტივალი 4 მაისიდან 6 ივნისამდე გასტანს. საკონცერტო პროგრამაში მონაწილეობენ როგორც უცხოელი, ასევე, ქართველი შემსრულებლები. კერძოდ, ცნობილი ტენორი ჯუზეპე ჯიპალი, დირიჟორი ატილიო ტომაზელო, გამოჩენილი ქართველი სოპრანო იანო ალიბეგაშვილი, მსოფლიოში აღიარებული ქართველი პიანისტი ალექსანდრე კორსანტია, ცნობილი საგუნდო კოლექტივები, ორკესტრები.
ფესტივალის ფარგლებში აღინიშნება ცნობილი ქართველი კომპოზიტორების იოსებ კეჭაყმაძისა და ალექსანდრე შავერზაშვილის საიუბილეო თარიღები. მრავალფეროვანი პროგრამა ასევე გულისხმობს აღდგომის დღესასწაულთან დაკავშირებულ გამოფენებს, ლიტერატურულ-მუსიკალურ საღამოებს, „ჩრდილების თეატრის“ დადგმას და ა.შ. საღამოები თბილისის გარდა, საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში - თელავში, ქუთაისსა და ბათუმშიც იმართება.
ფესტივალის სამხატვრო ხელმძღვანელია გამოჩენილი ქართველი საოპერო სოპრანო იანო (თამარ) ალიბეგაშვილი, საპატიო მრჩეველი, ცნობილი პიანისტი ალექსანდრე კორსანტია. ორგანიზატორია „არტ +“.
ფესტივალის მუდმივი პარტნიორები არიან: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ქალაქ თბილისის მერია, აჭარის კულტურის, განათლების, სპორტის სამინისტრო, „არდი  დაზღვევა“, იტალიის საელჩო საქართველოში.
თანაპარტნიორები: სასტუმრო „ბილტმორი“, „საქპატენტი“, ჯანსუღ კახიძის მუსიკის ცენტრი, თბილისის ოპერის თეატრი, პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა,  ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორია, თელავის მუნიციპალიტეტის მერია, ქუთაისის  მუნიციპალიტეტის მერია, „ჩრდილების თეატრი“.

XIV International Festival "From Easter to Ascension"
The press conference was held in the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia regarding the launch of the XIV International Festival "From Easter to Ascension".
The press conference included festival organizers, supporting organizations and foreign musicians, who will participate in the forthcoming Festival.
The Festival “From Easter to Ascencion” is completely dedicated towards the Catholicos-Patriarch of All Georgia - Ilia II.
The festival will last from May 4 to June 6. Both foreign and Georgian performers will participate in the festival. In particular, there are several anticipated musicians who travelled to Georgia such as: the famous tenor Giuseppe Gipali, conductor Aithilo Tomaselo, famous Georgian soprano Jano Alibegashvili, world famous Georgian pianist - Alexander Korsantia, famous choral collectives, orchestras and many more.
The anniversary dates of famous Georgian composer Ioseb Kechakmadze and Alexander Shaverzashvili will be celebrated within the festival as well. Various programs also include exhibitions related to the Easter holiday, literary-musical evenings, and other micro performances that are organized throughout the festibal. Apart from Tbilisi, the festival will be continued in different cities of Georgia - Telavi, Kutaisi and Batumi.
The permanent partners of the festival are: Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Tbilisi City Hall, Ministry of Culture, Education, Sport of Adjara, Ardi Insurance, Italian Embassy in Georgia.