მიხეილ ბატიაშვილი: „ძალიან გვიხარია, რომ დამოუკიდებლობის დღის მთავარი თემა განათლებაა. ცოდნას ნამდვილად მივყავართ თავისუფლებამდე, სწორედ განათლება ქმნის ქვეყნის მომავალს“
26.05.2019
26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები, რომელიც მთელი საქართველოს მასშტაბით, ერთიანი კონცეფციით - „ცოდნას მივყავართ თავისუფლებამდე” იმართება, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო მთელი ქვეყნის მასშტაბით აქტიურად არის წარმოდგენილი.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა პირველ კლასიკურ გიმნაზიასთან, სამინისტროსა და მისი სსიპ-ების მიერ ორგანიზებული სტენდები დაათვალიერა, სადაც არაერთი საგანმანათლებლო, სამეცნიერო, კულტურულ-შემეცნებითი და სპორტული ღონისძიება ტარდება.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, უმნიშვნელოვანესია, რომ უკანასკნელ წლებში დამკვიდრდა საინტერესო ტრადიცია და 26 მაისი საყოველთაო ზეიმად იქცა.
„წელს კი, ძალიან გვიხარია, რომ დამოუკიდებლობის დღის მთავარი თემა განათლებაა. ცოდნას ნამდვილად მივყავართ თავისუფლებამდე, სწორედ განათლება ქმნის ქვეყნის მომავალს. „გააზიარე ცოდნა“, „ცოდნას მივყავართ თავისუფლებამდე“ სწორედ ეს არის ჩვენი ქვეყნის მომავალი.
წლევანდელი 26 მაისის თემიდან გამომდინარე, ჩვენი სამინისტრო მთელი ქვეყნის მასშტაბით მართავს საზეიმო, შემეცნებით, გასართობ ღონისძიებებს. აქტიურად ვართ წარმოდგენილი თბილისში, ქუთაისში, შინდისში, ახალქალაქსა და მარნეულში - მრავალი საგანმანათლებლო, კულტურული, სამეცნიერო, შემეცნებით-გასართობი და სპორტული ღონისძიებით. გარდა ამისა, სამინისტროს ორგანიზებით საქართველოს 10 ქალაქში ( ახალციხე, ოზურგეთი, თელავი, გორი, მესტია, ამბროლაური, ფოთი, ზუგდიდი, მარნეული, ახალქალაქი) დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი გალა-კონცერტები გაიმართება“ - განაცხადა მინისტრმა, რომელიც დღევანდელ დღესასწაულზე ბავშვები, მოზარდები, მათი მშობლები და ყველა მოქალქე მიიწვია, რათა 26 მაისის არაჩვეულებრივი დღესასწაული ყველამ ერთად იზეიმოს.
კლასიკური გიმნაზიის მიმდებარე ტერიტორიაზე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტები, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი და შოთა რუსთაველის სახელობის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი წარმოადგენენ სხვადასხვა საგანმანთლებლო და კულტურულ აქტივობას, მათ შორის - არქეოლოგიური გათხრების იმიტაციას, ქიმიურ ექსპერიმენტებს, ნაჩვენები იქნება შუა საუკუნეების საქართველოში ხელნაწერი წიგნების შექმნის პროცესი, საზოგადოება იხილავს „მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის“ გამარჯვებული ახალგაზრდების გამოგონებებს, გამოიფინება სპეციალურად ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობისთვის შექმნილი წიგნები.
რუსთაველის გამზირზე, თეატრალური უნივერსიტეტისა და რუსთაველის თეატრის მიმდებარე ტერიტორიაზე, წარმოდგენილი იქნება არაერთი კულტურული ღონისძიება. მათ შორის - თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია მოაწყობს სამხატვრო კაფე / სახელოსნოს, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო კი კულტურული მემკვიდრეობის კაფე/სახელოსნოში დამთვალიერებელს გააცნობს მსოფლიოს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის „ქართული ანბანის სამი სახეობის ცოცხალ კულტურას“, ვირტუალურ-შემეცნებით ტურებს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე და ა.შ. ასევე, მოეწყობა ხალხური რეწვის ოსტატების გამოფენა, თბილისის გ. მიქელაძის სახელობის თოჯინების სახელმწიფო თეატრი კი
წარმოადგენს სპექტაკლს. საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფოიეში ასევე მოეწყობა მხატვარ ანკა კალატოზიშვილისა და თეატრალური კოსტუმებისა და აქსესუარების სკოლის სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენა.
რუსთაველის თეატრის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამოიფინება 15 საინფორმაციო პილონი, რომლებიც საზოგადოებას ახალგაზრდა ქართველ წარმატებულ ხელოვანს გააცნობს.
მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლისა და სასტუმრო „თბილისი მარიოტის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე სამინისტროს ორგანიზებით წარმოდგენილი იქნება სპორტული აქტივობები - ფარიკაობა, ძალოსნობა, სამაგიდო თამაშები, სპორტული ავტომობილების გამოფენა, ქუჩის კალათბურთი, ხელბურთი და სხვა. ამ სპორტულ აქტივობებში მონაწილეობის მიღება ნებისმიერ მსურველს შეეძლება.

Mikheil Batiashvili: "We are very glad that the main theme of Independence Day is education. Knowledge really leads to freedom, education is the future of the country”
26.05.2019
On May 26, the events dedicated to the Independence Day of Georgia, will be held throughout the whole Georgia, through the unified concept - "Knowledge leads to freedom", the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia is actively represented throughout the country.
Mikheil Batiashvili, Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, visited the first classical gymnasium, organized by the Ministry and its LEPLs, where many educational, scientific, cultural and educational activities are held.
As the Minister noted, it is important that in recent years there has been an interesting tradition and 26 May became universal across the nation.
"This year we are very happy that the main theme of Independence Day is education. Knowledge really leads to freedom, education is the future of the country. "Share your knowledge", as "Knowledge leads to freedom" This is the future of our country. Stated the Minister.
Based on this glorious celebration, the Ministry is organizing ceremonial, cognitive and entertaining events across the country. We are actively represented in Tbilisi, Kutaisi, Shindisi, Akhalkalaki and Marneuli - with many educational, cultural, scientific, cognitive-entertainment and sports events. In addition, the Gala concerts dedicated to Independence Day will be held in 10 towns of Georgia (Akhaltsikhe, Ozurgeti, Telavi, Gori, Mestia, Ambrolauri, Poti, Zugdidi, Marneuli, Akhalkalaki)", said the Minister. Everyone is invited on this wonderful holiday, to celebrate it together with hope and love – added the Minister.
There will be a number of various commemorating events scheduled to happen in Rustaveli Avenue 1st Gymnasium, Ivane Javakhishvili Tbilisi State Technical University, National Center of Manuscripts, Shota Rustaveli National Science Foundation as well as performing an imitation of the archaeological excavations, as well as performing chemistry experiments. Moreover, there will be a unique display of medieval Georgian manuscripts to the general public. Furthermore, the public had the opportunity to see the creative inventions of the winners of the "Leonardo da Vinci" contest, specially designed for the Frankfurt Book Fair.
On the Rustaveli Avenue, within the vicinity of the Rustaveli Theater there was a number of cultural events happening. Among them - the Tbilisi State Arts Academy of Art has organized a cafe / shop stall, whereas the National Agency for the Protection of Cultural Heritage has organize Cafe / Studio, where the visitors had the opportunity to see the virtual-cognition ITI tours of cultural heritage of Georgia. There was an exhibition of Georgian folk craftsmanship, where G.Mikeladze State Puppet Theater presented a special performance. The exhibition of artist -Anka Kalatozishvili and the students of theatrical costumes and accessories school was also organized at Shota Rustaveli Theater and Film State University.
At the Rustaveli Theater there was a presentation of 15 news pilot, introducing the young Georgian successful artists to the society.
The Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia and the Tbilisi Marriott Hotel hosted sport activities - fencing, weightlifting, board games, sports cars exhibition, street basketball, handball and others. Anyone can participate in these sports activities.
Owing to the organization of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, several cognitive-entertainment activities were presented in Kutaisi, Tsisperkantsesi Street and Veriko Anjaparidze Square.