პროექტის „ციფრული სკოლა - საქართველო“ შემაჯამებელი კონფერენცია
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პროექტის „ციფრული სკოლა - საქართველო“ ორდღიანი შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციის პირველ დღეს პროექტში მონაწილე სკოლების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს თუ რას ნიშნავს ციფრული სკოლა მათ რეალობაში და როგორ განახორციელეს ეს იდეა. ამავე დღეს უნივერსიტეტის ღია სივრცეში პოსტერების გამოფენა გაიმართა, სადაც თითოეული სკოლის გამოწვევა, მიზანი, ციფრული ხედვა, სტრატეგია, განხორციელებული აქტივობები და მიღებული შედეგებია ასახული.
კონფერენციის მეორე დღეს გამარჯვებული სკოლები გამოვლინდნენ. გამარჯვებულ სკოლებს ჯილდო საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, საქართველოს სამეცნიერო-საგანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაციამ - „გრენა", IT Step აკადემიამ, მაგთიკომმა და „ორიენტ ლოჯიქმა“ გადასცა. პროექტის პარტნიორები არიან ასევე არასამთავრობო ორგანიზაცია „დიჯისოლთი“ და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
პროექტი „ციფრული სკოლა - საქართველო“ საქართველოს 7 რეგიონის 60 საჯარო სკოლაში 2019 წლის თებერვლიდან ხორციელდება. პროექტს ტალინის უნივერსიტეტი, ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით ახორციელებს.
პროექტის "ციფრული-სკოლა - საქართველო" ფარგლებში 2019-2020 წლებში სულ 120 სკოლის გუნდი (720 მონაწილე) მომზადდება, როგორ შეიმუშაონ და განახორციელონ სკოლის ციფრული სტრატეგია თანამონაწილეობითი დიზაინის, მონაცემებზე-დაფუძნებული გადაწყვეტილებების, თანამედროვე ციფრული სასწავლო პრაქტიკის დანერგვით.

A summary conference for the "Digital School - Georgia" Project
The two-day summarizing conference of the project "Digital School - Georgia" was held in Batumi Shota Rustaveli State University. On the first day of the conference the representatives of various participating schools talked about what digital school represent in reality and how they implemented this idea from the initial stage. On the same day, the poster exhibition was held at the university's open space, where each unveiled their goals, digital vision, strategy, implemented activities and the results received throughout.
On the second day of the conference the winning schools were revealed. The winners were awarded by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Georgian Educational and Scientific Networking Association "GRENA", IT Step Academy, MagtiCom and "Orient Logic", as well as NGO "Digistol" and Batumi Shota Rustaveli State University.
The project "Digital School - Georgia" is being implemented in 60 public schools of 7 regions of Georgia since February 2019. The project is implemented by Tallinn University with a financial support of the Ministry of Foreign Affairs of Estonia together with the close cooperation of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
Within the framework of the project "Digital School - Georgia", 120 school teams (720 participants) will be trained in 2019-2020 to develop and implement the school's digital strategy through participatory design, data-based solutions, modern digital learning practices and much more.