2019 წლის ეროვნული გამოცდები დაიწყო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ირინა აბულაძე და შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი სოფიო გორგოძე თბილისის № 103-ე საჯარო სკოლაში გახსნილ საგამოცდო ცენტრში გამოცდის მიმდინარეობას გაეცნენ.
„2019 წლის ეროვნული გამოცდები დაიწყო. გამოცდები 23 საგამოცდო ცენტრში მიმდინარეობს. პირველი სესია ყველა საგამოცდო ცენტრში 09:00 საათზე დაიწყო. არის ერთეული შემთხვევები, სადაც, შესაძლოა, აბიტურიენტმა დააგვიანა ან შეეშალა საგამოცდო ცენტრი. ყველას კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ, გადაამოწმონ საგამოცდო ბარათები, თან იქონიონ პირდობის მოწმობა და დროულად გამოცხადდენ საგამოცდო ცენტრებში. დღეს და ხვალ მიმდინარეობს გამოცდები ქართულ ენასა და ლიტერატურაში, შემდეგ გაგრძელდება ზოგადი უნარების გამოცდებით და საგამოცდო პერიოდი 23 ივლისს, ფიზიკის გამოცდით დასრულდება. შედეგების გამოქვეყნება დაიწყება პირველი აგვისტოდან და, ცხადია, ამ პერიოდში საგამოცდო ცენტრები სრულად იქნება მობილიზებული. საგამოცდო ცენტრებში განახლდა სველი წერტილები, გაგრილების სისტემა მუშაობს ყველგან. წელს დაგვემატა კიდევ ორი საგამოცდო ცენტრი ბათუმსა და ხულოში, ვინაიდან გასულ წლებთან შედარებით ცოტა მეტი, 41 ათასი აბიტურიენტი გვყავს,“ - განაცხადა ირინა აბულაძემ.
ერთიანი ეროვნული გამოცდებისთვის 41 000-მდე აბიტურიენტი დარეგისტრირდა. წელს მთელი ქვეყნის მასშტაბით 11 ქალაქში 23 საგამოცდო ცენტრია გახსნილი. ყველა ცენტრი აღჭურვილია გაგრილების სისტემითა და საჭირო ინფრასტრუქტურით. საგამოცდო ცენტრების მიმდებარე ტერიტორიაზე მობილიზებულია სასწრაფო დახმარების მანქანები, სამაშველო სამსახური და საპატრულო პოლიცია.

The 2019 national exams are kicked off
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Irina Abuladze and Director of the National Examination Center - Sophie Gorgodze got acquainted with examination center, which opened at Tbilisi Public School № 103.
"The 2019 national exams have started. The exams are underway at the examination center. The first session started at all exam centers at exactly 09:00 in the morning. There are a number of cases where the entrant may have been suspended from the examination center. I call on everyone to verify examination cards, to hold a certificate of identity and be present time. The exams will be held today in Georgian language and literature and tomorrow will continue with general skills exams. The examination period will be completed on July 23, with the examination of physics. The results will be published from August 1 onwards, and of course, the examination centers will be fully mobilized during this period. There are renovated bathrooms, cooling systems that are put into place in all exam centers across Georgia. Two more examination centers in Batumi and Khulo have been added this year since we have a little more than 41 thousand entrants compared to previous years, "said Irina Abuladze.
41 000 entrants have been registered for the unified national exams. This year, there are 23 exam centers in 11 cities throughout the country. All centers are equipped with AC system and required infrastructure. Ambulance vehicles, rescue service and patrol police are mobilized in the surrounding areas of the examination centers.