მე-7 კლასის სასკოლო სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დასრულდა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის ზოგიერთი საგნისა და საბაზო საფეხურის VII კლასის სასკოლო სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დაასრულა.
მეშვიდე კლასის სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი მინისტრის 2018 წლის ბრძანების საფუძველზე  მნიშვნელოვანი სიახლეებით წარიმართა.
მიმდინარე მასშტაბური რეფორმის ფარგლებში ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაში განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება კრიტიკულ აზროვნებაზე, კვლევითი, შემოქმედებითი და თანამშრომლობითი უნარების განვითარებაზე (და არა მხოლოდ შინაარსის დამახსოვრებაზე), ასევე საგანთშორისი კავშირების გაძლიერებაზე, ცოდნათა ორგანიზებასა და ურთიერთდაკავშირებაზე. სწორედ ამ მიზნების მისაღწევად და ამ კრიტერიუმების  დასაკმაყოფილებლად   გამოცხადდა სახელმძღვანელოების კონკურსი VII კლასისთვის (ასევე დაწყებითი საფეხურის ზოგიერთი საგნისთვის, სადაც შარშან ვერ შეირჩა სახელმძღვანელოები), ამდენად, აქცენტები გაკეთდა სახელმძღვანელოების ხარისხის უზრუნველყოფაზე.
პირველ რიგში, უფრო მეტი დრო მიეცათ გამომცემლებს სახელმძღვანელოების წერისთვის - მხოლოდ VII კლასის სახელმძღვანელოსთვის 4 თვეზე მეტი; გარდა ამისა, მეტი დრო დაიხარჯა თავად ავტორების მომზადებაზეც: სახელმძღვანელოების ავტორებისთვის ჩატარდა საგნობრივი კონსულტაციები, რომლებიც უკავშირდება თავად საგნის სტანდარტის გააზრებას, ასევე შეფასების კრიტერიუმების გაგება-გააზრებას; ასევე ჩატარდა თემატური სემინარები/სამუშაო შეხვედრები - რაშიც სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციები იყვნენ ჩართულები.
სახელმძღვანელოები რამდენიმე მიმართულებით შეფასდა: ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან შესაბამისობა;           შინაარსობრივი გამართულობა; სტრუქტურული გამართულობა; ენობრივი გამართულობა; სამართლებრივ და ეთიკურ ნორმებთან შესაბამისობა; მდგრადი განვითარების პრინციპებთან შესაბამისობა.
სახელმძღვანელოებს აფასებდნენ დამოუკიდებელი ექსპერტები; შემფასებელთა ჯგუფში შედიოდნენ როგორც პრაქტიკოსი მასწავლებლები, ასევე აკადემიური წრის წარმომადგენელი, ფსიქოლოგი, ფილოლოგი და სპეციალისტი ადამიანის უფლებათა მიმართულებით.
სახალხო დამცველის ინსტიტუტის მიმართ გამოხატული მაღალი ნდობისა და სანდო რეპუტაციის საფუძველზე, სამინისტრომ თხოვნით მიმართა სახალხო დამცველის აპარატს, ჩართულიყვნენ გრიფირების პროცესში სპეციალისტები, რომლებიც სახელმძღვანელოებს შეფასებდნენ სხვადასხვა მიმართულებით:
1. რამდენადაა დაცული გენდერული ბალანსი ტექსტებსა და ილუსტრაციებში;
2. რამდენად თავისუფალია სახელმძღვანელო სტერეოტიპული დამოკიდებულებისგან, ეთნიკური, რელიგიური და სხვა ნიშნით დისკრიმინაციული ელემენტებისგან;
3. რამდენად გათვალისწინებულია მდგრადი განვითარების პრინციპები და სხვ.
გრიფირების პროცესში 14 საგანზე 75 განაცხადი გაკეთდა:
• პირველი ეტაპი  გადალახა 73-მა განაცხადმა; ხარვეზი ორ განაცხადს დაუდგინდა, რაც არ იქნა გამოსწორებული დადგენილ ვადაში და, შესაბამისად, გრიფირების შემდეგ ეტაპზე ვერ გადავიდა.
• რეცენზირების პირველი ეტაპის დასრულების შემდეგ, ანონიმურობის დარღვევის გამო, შემდეგ ეტაპზე კიდევ ორი განაცხადი ვერ გადავიდა,
• ხოლო შინაარსობრივი და/ან ტექნიკური ხარვეზების განუხორციელებლობისა და კომისიისათვის მიუმართაობის გამო, გრიფირების პროცესს დამატებით კიდევ ექვსი განაცხადი გამოეთიშა.
ჯამში, გრიფი 34 სახელმძღვანელოს მიენიჭა.
ახალი სახელმძღვანელოები სასწავლო წლის დაწყებამდე დაიბეჭდება და ყველა საჯარო სკოლაში დარიგდება.
სამინისტრომ უკვე დაიწყო დასრულებული გრიფირების პროცესის ანალიზი ძლიერი და სუსტი მხარეების გამოვლენისა და სახელმძღვანელოების შეფასების სისტემის შემდგომი გაუმჯობესების მიზნით  და მზადაა გამომცემლების, ავტორებისა და სხვა დაინტერესებული პირებისგან მიიღოს  კონკრეტული წინადადებები, შენიშვნები და რეკომენდაციები.
გარდა ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ 2018-2019 წლების სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესში გამოვლინდა სახელმძღვანელოები, რომლებიც მიუახლოვდნენ ან გადალახეს მინიმალური ზღვარი, მაგრამ ტექნიკური თუ სხვა ხარვეზების არსებობის გამო გრიფი ვერ მიიღეს. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული ინტელექტუალური რესურსი არ დაიკარგოს საგანმანათლებლო სისტემისთვის და ხელმისაწვდომი იყოს პედაგოგებისთვის, რაც  სწავლა-სწავლების პროცესის გამრავალფეროვნებასა და გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. ამ მიზნითაც უახლოეს პერიოდში სამინისტრო დაიწყებს კონსულტაციებს გამომცემლებთან და საავტორო ჯგუფებთან.

The approval process of the 7th grade textbooks has been completed
The seventh class textbook approval process took place on the basis of the 2018 order of the Minister.
Within the framework of the current large-scale reform, the new National Curriculum will focus on critical thinking, research, creative and cooperative skills development (and not just the content), as well as strengthening of interpersonal relationships, organizing knowledge and interconnection. In order to achieve these goals and to satisfy these criteria, the textbook approval competition was announced for the VII grade (for some of the subjects of the primary cycle where textbooks were not selected last year).
This time, the publishers had more time to write textbooks - more than 4 months for the VII grade textbook; Furthermore, more time was spent on the preparation: subject-specific consultations were conducted for authors of textbooks that are related to the standard of the subject itself, as well as understanding of criteria of evaluation; The thematic seminars / workshops were also held, including governmental and non-governmental organizations.
The textbooks were evaluated in various manners: compliance with national curriculum; Content management; Structural adjustment; Language confidentiality; Compliance with legal and ethical norms; Compliance with the principles of sustainable development.
The manuals were evaluated by independent experts; the assessment team included both practicing teachers as well as the academic circle representatives, psychologists, philologists and specialists in human rights.
On the basis of high confidence and trustworthy reputation expressed by the Public Defender's Institute, the Ministry appealed to the Public Defender's Office to engage in the process of drawing specialists who evaluated the textbooks in different directions:
1. How much gender balance is preserved in texts and illustrations?
2. How books are free from stereotypical attitudes, discriminatory elements of ethnic, religious and other grounds;
3. What are the principles of sustainable development and others?
75 applications for 14 subjects were made in the process of textbook approval.
The first stage has crossed 73 applications. The error was found in two applications that have not been rectified within the established deadline and therefore could not be transferred to the next stage.
In addition, due to non-compliance with the content and / or technical shortcomings, another six applications have been dropped. New manuals will be published before the beginning of the academic year and will be distributed to all public schools. To that end, the Ministry has already begun an analysis of the completed approval process to improve the efficiency.
Furthermore, it should be noted that in the course of the 2018-2019 textbooks were by the minimum margin, but due to technical and other shortcomings, they were not accepted. It is important that this intellectual resource is not lost to the educational system and is accessible to teachers, which will contribute to the diversity and improvement of the learning and teaching process. For this purpose, the Ministry will begin consultations with publishers and copyright groups in the coming weeks.