მიხეილ ბატიაშვილი: „მსოფლიო ბანკის ხელშეწყობით ჩვენ გვეყოლება თანამედროვე ტექნოლოგიების სფეროში დასაქმებული 3000 მაღალანაზღაურებადი, კვალიფიციური კადრი.“
04.07.2019
ICT - საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სფეროში 3000 სპეციალისტი გადამზადდება. პროგრამა მსოფლიო ბანკის მხარდაჭრით ხორციელდება და მისი მთლიანი ბიუჯეტი 7 მილიონ ლარს (2,5 მილიონ აშშ დოლარს) შეადგენს.
საერთაშორისო ტენდერი 3000 ICT სპეციალისტის გადასამზადებლად 4 ივლისს გაიხსნა. ღონისძიებას უძღვებოდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ნიკა ალავიძე და ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარე ავთანდილ კასრაძე. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ ICT სფეროს ტრენინგ-პროვაიდერები და IT კომპანიები, რომლებიც გაეცნენ სატენდერო პირობებს.
„მსოფლიო ბანკის ხელშეწყობით ჩვენ გვეყოლება თანამედროვე ტექნოლოგიების სფეროში დასაქმებული 3000 მაღალანაზღაურებადი, კვალიფიციური კადრი. დღეს დავიწყეთ მართლაც უპრეცედენტო პროექტი, რაც გულისხმობს ტექნოლოგიების სფეროში 3000 კადრის გადამზადებას. ამ პროექტის მხარდამჭერია მსოფლიო ბანკი და რესურსებით უზრუნველყოფა სწორედ მათი მხრიდან მოხდება. 3000 ადამიანს შესაძლებლობა მიეცემა ტექნოლოგიების სფეროს სხვადასხვა მიმართულებით, მათ შორის - მონაცემთა ბაზების დამუშავების, პროგრამირების, ბლოკჩეინისა და სხვა მიმართულებებით გაიარონ გადამზადების კურსები. შემოდგომიდან დაიწყება გადამზადების საერთაშორისო პროგრამები, რომლის გავლის შემდეგ, კურსადმთავრებულებს მიეცემათ საერთაშორისო სერთიფიკატები. ეს პროექტი ხელს შეუწყობს საქართველოში ტექნოლოგიების სფეროს განვითარებას და ახალი, კვალიფიციური კადრების მომზადებას.“ - განაცხადა მიხეილ ბატიაშვილმა.
პროგრამის ფარგლებში 2019 წლის შემოდგომიდან საქართველოს ყველა მოქალაქეს ექნება შესაძლებლობა გაიაროს უფასო კურსი პროგრამირების, მონაცემთა ბაზების, კიბერუსაფთხოების, ქსელების, პროექტ-მენეჯმენტის, დიზაინის, ბლოკჩეინისა და სხვა მოთხოვნადი პროფესიების მიმართულებით, ასევე მოიპოვოს საერთაშორისო ბაზარზე აღიარებული სერთიფიკატი. შედეგად - საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სფეროს მოქმედი 3000 ადგილობრივი სპეციალისტი გაივლის მაღალკვალიფიცირებულ სწავლებას, რაც მიზნად ისახავს ICT სექტორის გაძლიერებას საქართველოში და სერვისების ექსპორტის ხელშეწყობას.

Mikheil Batiashvili: "With the support of the World Bank we will have 3000 highly qualified staff employed in modern technologies."
04.07.2019
ICT - 3000 specialists will be trained in the field of information and communication technologies. The program is supported by the World Bank and its total budget is 7 million Lari (USD 2.5 million).
The international tender was announced on July 4 to prepare 3000 ICT specialists. The event was led by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development - Nika Alavidze and Chairman of Innovations and Technologies Agency - Avtandil Kasradze. The training was also attended by ICT coaches IT company representatives, who got acquainted with the tender conditions.
"With the support of the World Bank we will have 3000 highly qualified staff employed in the field of modern technologies. Today we started a really unprecedented project, which means 3000 staff training in technology. This project is supported by World Bank and resources will be provided by them. 3000 people will be able to take part in technologies in different directions, including: coding, programming, blockchains, and other courses. International programs for retraining will start from autumn, after which the graduates will receive international certificates. This project will facilitate the development of technologies in Georgia and the preparation of new and qualified personnel in Georgia"- stated Mikheil Batiashvili.
Within the framework of the program, all citizens of Georgia will be able to get free courses in programming, database, cybersecurity, networks, project management, design, blockchains and other demanded professions, as well as obtain certificates recognized in the international market. As a result, 3000 local specialists working in the field of information and communication technologies will undergo highly qualified teaching aimed at strengthening the ICT sector in Georgia and promoting export of services.