USAID განათლების მიმართულებით ორ ახალ მასშტაბურ პოექტს იწყებს
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ირინა აბულაძე USAID-ის მისიის დირექტორს პიტერ ვიბლერსა და დემოკრატიისა და სოციალური განვითარების განყოფილების ხელმძღვანელს ადამ შმიდტს შეხვდა. შეხვედრაზე განიხილეს ამერიკის მთავრობის მხარდაჭერის პროგრამა განათლების სექტორში, კონკრეტულად კი USAID-ის წარმატებული თანამშრომლობა დაწყებითი და სამოქალაქო განათლების ხელშეწყობის მიმართულებით. სტუმრებმა სრული მზაობა გამოხატეს ახალი ინიციატივების ფარგლებში ხელი შეუწყონ განათლების რეფორმის მასშტაბის გაზრდას. ამ მიზნით 2019 წლის განმავლობაში აშშ-ის საგრანტო დაფინანსებით დამატებით ორი ახალი მასშტაბური პროექტი დაიწყება.
ახალი პროექტი ზოგადი განათლების სექტორში, კერძოდ, დაწყებითი განათლების საფეხურზე მოსწავლეზე ორიენტირებული გარემოს შექმნაზე იქნება ფოკუსირებული, ასევე, მოსწავლეებში წიგნიერების, მათემატიკის, ინოვაციურობისა და მაღალი სააზროვნო უნარების განვითარებისკენ იქნება მიმართული; შემუშავდება პროფესიული განვითარების მოდულები, დამხმარე რესურსები; ასევე, ყურადღება დაეთმობა მასწავლებელთა მომზადების საუნივერსიტეტო პროგრამების ხარისხის გაუმჯობესებას. USAID საგრანტო დაფინანსების მეშვეობით პროფესიული განათლების სექტორში იზრუნებს არა მხოლოდ სახელმწიფო სექტორთან თანამშრომლობის გაძლიერებაზე, არამედ, კერძო სექტორის, მცირე და საშუალო ბიზნესის გააქტიურებაზეც.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს სამინისტროს მიმდინარე და დაგეგმილი რეფორმები განათლების სხვადასხვა მიმართულებით. სტუმრებმა განსაკუთრებულად დადებითად შეაფასეს მასწავლებელთა სახელფასო პოლიტიკა, საპენსიო ასაკის მასწავლებელთათვის ჯილდოს შეთავაზება და პედაგოგთა მხრიდან ამ გადაწყვეტილების პოზიტიური გამოხმაურება.
„რეფორმის განხორციელების პროცესში სამინისტროსთვის მნიშვნელოვანია უცხოელ და საერთაშორისო პატრნიორებთან თანამშრომლობა, არა მხოლოდ ფინანსური, არამედ უფრო მეტად საერთაშორისო ექსპერტების მხრიდან ტექნიკური მხარდაჭერის კუთხით,“- აღნიშნა მინისტრის მოადგილემ.

USAID launches two new large-scale projects in the field of education
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Irina Abuladze held a meeting with Peter Wibler - USAID Mission Director, and Adam Schmidt – the Head of Democracy and Social Development department. During the meeting, the parties touched upon the US Government Support Program in the Education Sector, specifically the USAID's successful cooperation in promoting elementary and civic education in Georgia. The guests expressed full readiness to promote the scope of education reform within the framework of new initiatives. For this purpose, in addition to the US grant funding, two additional new projects will be launched in 2019.
The new project will focus on general education sector, namely, the creation of environmental oriented environment in primary education level, as well as for the development of literacy, mathematics, innovation and high thinking skills amongst students and pupil alike; Professional development modules, supporting resources will be developed; also, attention will be paid to improving the quality of teacher training programs. Through USAID grant financing, the vocational education sector will focus not only on strengthening cooperation with the state sector but also for the intensification of private sector, small and medium businesses.
At the meeting the sides discussed the current and planned reforms of the Ministry in different directions of education. The guests were very positive about teachers' pay policy, offering a reward for teachers of retirement age and positive feedback from teachers.
"Cooperation with foreign and international partners is important for the Ministry in the implementation of the reform process, not only financially but also by international experts in terms of technical support," - noted Deputy Minister.