სკოლებში იაკობ გოგებაშვილის „დედა ენა“ ბრუნდება
2019-2020 სასწავლო წლიდან იაკობ გოგებაშვილის „დედა ენა“ სკოლებში ადაპტირებული ვერსიით დაბრუნდება და არსებულ გრიფირებულ სახელმძღვანელოებთან ერთად მნიშვნელოვანი სასწავლო რესურსი გახდება.
სახელმძღვანელოს ადაპტირებული ვერსია საქართველოს პარლამენტის ინიცირებითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მიხეილ ბატიაშვილის ბრძანებით შექმნილმა ექსპერტთა სპეციალურმა კომისიამ შეიმუშავა და მას ყველა საჯარო სკოლის დაწყებითი საფეხურის მოსწავლე უფასოდ მიიღებს.
ქართული საანბანე სახელმძღვანელოს შედგენის იაკობ გოგებაშვილისეულ მეთოდს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი 2013 წელს მიენიჭა, ხოლო ეროვნული კატეგორია 2014 წელს განესაზღვრა.
საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული კანონის საფუძველზე, სამინისტრომ ქართული საანბანე სახელმძღვანელო იაკობ გოგებაშვილისეული მეთოდით მოამზადა. იაკობ გოგებაშვილის „დედა ენის“ მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, შეიქმნა ისეთი სახელმძღვანელო, რომელიც, ერთი მხრივ, ეროვნულ და კულტურულ საფუძველს, ხოლო, მეორე მხრივ კი, სწავლების თანამედროვე მეთოდებს დაეფუძნა.
იაკობ გოგებაშვილის „დედაენის“ უკანასკნელი გამოცემის ადაპტირება მოხდა ისე, რომ შენარჩუნდა ავტორის ძირითადი მეთოდები, პრინციპები და მასალა, და თანამედროვეობას დაუახლოვდა. არქაული ლექსიკა ნაწილობრივ შეიცვალა, თუმცა ძირითადი ლექსიკა, რაც დღესაც გამოიყენება, სახელმძღვანელოში დარჩა.

An adapted version of the textbook was developed by the special commission of experts created by the order of the Parliament of Georgia and by the order of the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili. The book will be provided to the students of all elementary schools free of charge.
Iakob Gogebashvili's method of compiling the Georgian alphabet textbook was granted the status of an intangible cultural heritage in 2013, and the national category was defined in 2014.
On the basis of the law adopted by the Parliament of Georgia, the Ministry has prepared the Georgian alphabet textbook by Iakob Gogebashvili's method. Given the high public interest in Iakob Gogebashvili's "Deda Ena", a textbook was created that, on the one hand, was based on national and cultural backgrounds, and on the other hand, it is in full compliance with modern teaching methods.
The latest edition of Iakob Gogebashvili's "Deda Ena" was adapted to preserve the author's basic methods, principles and material, and to bring him closer to modernity. The archaic vocabulary has partially changed, but the basic vocabulary that is still used today remains in the textbook unchanged.