ახალი ნაბიჯი სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრაციისკენ - განათლების სამინისტრო EURAXESS-ში გაწევრიანებისთვის ემზადება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ბატიაშვილმა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ „EURAXESS“-ში გაწევრიანებასთან დაკავშრებით პრეზენტაცია „ახალი ნაბიჯი ევროპის სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრაციისკენ“ წარადგინეს.
„სექტემბერში საქართველო ევროპის სამეცნიერო სივრცეში - EURAXESS-ში გაწევრიანდება. ეს ნიშნავს, რომ ნებისმიერ ქართველ მეცნიერს და ინსტიტუციას პირდაპირი წვდომა ექნება 15000-ზე მეტ ორგანიზაციასთან და შესაძლებლობა მიეცემათ ევროპულ სივრცეში არსებული მრავალმხრივი შესაძლებლობებით ისარგებლონ. საქართველომ ყველა ის პირობა და სტანდარტი დააკმაყოფილა რასაც EURAXESS“-ის წევრობა მოითხოვდა და დღეს შეგვიძლია ამაყად განვაცხადოთ, რომ ქართველი მეცნიერების ევროპულ სივრცეში ინტეგრაციის პროცესი დაიწყო. EURAXESS“-ის კვლევით პროექტებში ყოველწლიურად რამდენიმე მილიარდი იხარჯება. ეს ყველაფერი კი უკვე გახსნილი იქნება ქართველი მეცნიერებისთვის და ინსტიტუციებისთვის“ - განაცხადა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ბატიაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ თანამშრომლობის და ურთიერთაღიარების დეკლარაციას (Declaration of Honor) ევროკომისიასა და საქართველოს შორის ხელი უკვე მოეწერა.
მხარეთა მიერ მზაობის გამოხატვის დეკლარაცია და ხელშეკრულების ხელმოწერა (Declaration of Commitment) კი 2019 წლის სექტემბერში, ქ. ბრიუსელში იგეგმება, რის შემდეგაც საქართველო EURAXESS-ში გაწევრიანდება.
საქართველოს EURAXESS-ში გაწევრიანებისთვის ინტენსიური მოსამზადებელი სამუშაოები 2018 წლის ოქტომბრიდან დაიწყო. 27 დეკემბერს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ განაცხადი გააკეთა საქართველოს EURAXESS-ში ჩართვაზე. 2019 წლის 1 მარტს შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა მოამზადა და ევროპული კვლევებისა და ინოვაციების პროგრამას წარუდგინა პროექტი EURAXESS-Georgia, რომელმაც მოწონება დაიმსახურა; ივლისის დასაწყისში დაიწყო - საგრანტო ხელშეკრულებისთვის მზადების პერიოდი. 2019 წლის სექტემბერში ხელი მოეწერება მხარეთა მიერ მზაობის გამოხატვის დეკლარაციას (Declaration of Commitment).
პროექტი ევროკავშირის დაფინანსებით ხორციელდება.
EURAXESS- ში გაწევრიანება საქართველოსთვის ახალი შესაძლებლობები და პერსპექტივა იქნება მისი სამეცნიერო სფეროს, მეცნიერების მენეჯმენტის განვითარებისთვის. ქსელში გაერთიანებული ქვეყნების მკვლევარებისთვის საქართველო გახდება ახალი მიზიდულობის ცენტრი სამეცნიერო კვლევების განსახორციელებლად.
ასევე, პანევროპულ პროგრამა EURAXESS- ში ქვეყნის გაწევრიანება ხელს შეუწყობს საქართველოს მჭიდრო ინტეგრირებას ევროკავშირის სამეცნიერო-კვლევით სივრცეში. საქართველოს სამეცნიერო სფეროს წარმომადგენლებისთვის ხელმისაწვდომი გახდება ევროპისა და მსოფლიოს მასშტაბით არსებული სამეცნიერო და აკადემიური შესაძლებლობები, მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების და კვლევითი ცენტრების საერთაშორისო თანამშრომლობის პროექტები. პანევროპული პროგრამის სერვისები ხელს შეუწყობს ქართველი მკვლევრების აკადემიურ განვითარებასა და საერთაშორისო მობილობას. პროგრამაში გაწევრიანება მნიშვნელოვანია მეცნიერთა კარიერული განვითარებისთვის, უნივერსიტეტებისა და კვლევითი ინსტიტუტების საერთაშორისო თანამშრომლობის გაფართოებისთვის.
პანევროპულ პროგრამა EURAXESS- ში საქართველოს გაერთიანების შედეგად, გაიზრდება ქართველ და ევროპელ მკვლევრების შორის მობილობა; გაიზრდება შესაძლებლობები ქართველი მკვლევრების კარიერული ზრდისათვის; გაიზრდება უცხოელი სტუდენტების და მკვლევრების დაინტერესება საქართველოს უნივერსიტეტებში სწავლისათვის.
EURAXESS- ში გაწევრიანებით საქართველოს ისტორიაში ქართული ორგანიზაცია პირველად იქნება ,,Horizon 2020“-ის პირდაპირი ბენეფიციარი და კოორდინატორი;
✓ პირველად მოხდება ქართველი მეცნიერების პირდაპირი წვდომა პანევროპული ქვეყნების შიდასახელმწიფოებრივ და საერთაშორისო ფონდებთან და საგრანტო კონკურსებთან;
✓ EURAXESS-ში გაწევრიანება ქართველ მეცნიერებს დაეხმარება, ჩაერთონ კომერციალიზებულევროპულ კვლევებში და მოამზადებს მათ Horizon Europe-სთვის.
✓ პორტალზე ინფორმაცია განთავსდება ქართულ და აგრეთვე, აფხაზურ ენაზეც.
EURAXESS-ის მისიაა მეცნიერთა საერთაშორისო მობილობისა და კარიერული განვითარების ხელშეწყობა. დღეისათვის EURAXESS-ში გაერთიანებულია 40 ქვეყანა, როგორც ევროპული, ასევე მსოფლიოს ტექნოლოგიურად მაღალგანვითარებული ქვეყნები - იაპონია, ისრაელი და სხვა.

A new step towards integration of Georgian Science - Ministry of Education prepares to join EURAXESS
“In September Georgia will join the European Scientific Space - EURAXESS. This means that any Georgian scientist and institution will have direct access to more than 15,000 organizations and will have the opportunity to take advantage of the multifaceted opportunities available in the European scientific space. Georgia has met all the requirements and standards required by EURAXESS, and today we can proudly say that the process of integration of Georgian science into the European space has begun. EURAXESS research projects spend several billion dollars annually. All this will already be open to Georgian scientists and institutions.” said Georgian Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Batiashvili.
It should be noted that the Declaration of Understanding between the European Commission and Georgia has already been signed. Declaration of Commitment and the signing of the document by the parties is scheduled in September 2019 in Brussels.
Intensive preparations for Georgia's accession to EURAXESS have started in October 2018. On December 27, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia applied to join Georgia in EURAXESS. On March 1, 2019, the Shota Rustaveli National Science Foundation prepared and presented the EURAXESS-Georgia project, which was approved by the European Research and Innovation Program; Beginning of July - the period of preparation for the grant agreement. In September 2019, the Declaration of Commitment will be signed by both parties.
The project is funded by the European Union.
Joining EURAXESS will provide Georgia with new opportunities and prospects for its scientific development and science management. Georgia will become a new hub for scientific research.
Also, joining the pan-European program - EURAXESS will facilitate Georgia's close integration into the EU's research area. Representatives of Georgia's scientific field will have access to scientific and academic opportunities in Europe and around the world, as well as international cooperation projects with leading universities and research centers. The pan-European program services will support the academic development and international mobility of Georgian researchers. Joining the program is important for the career development of scientists, for expanding international cooperation between universities and research institutes.
Pan-European program EURAXESS will unite Georgian and European researchers as a result of Georgia's integration; Opportunities for career growth of Georgian researchers will increase; Foreign students and researchers interested in studying at Georgian universities will increase.
By joining EURAXESS for the first time in Georgian history, the Georgian organization will be the direct beneficiary and coordinator of Horizon 2020;
✓ for the first time, Georgian scientists will have direct access to domestic and international funds and grant competitions in pan-European countries;
✓ Joining EURAXESS will help Georgian scientists become involved in commercialized European research and prepare them for Horizon Europe.
EURAXESS's mission is to promote the international mobility and career development of scientists. At present, EURAXESS incorporates 40 countries, both European and technologically advanced countries of the world - Japan, Israel and others.