საქართველოს მეცნიერები ციტირების ინდექსით პოსტსაბჭოთა სივრცეში ლიდერები არიან
მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სამეცნიერო ბაზის Web of Science-ის მონაცემების მიხედვით, საქართველოს მეცნიერების, მკვლევართა პუბლიკაციებს ციტირების ყველაზე მაღალი ინდექსი აქვთ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის, რაც საქართველოს მეცნიერების დიდი საერთაშორისო წარმატებაა და ადასტურებს მათი კვლევების მაღალ დონეს, სამეცნიერო ნაშრომებისაქტუალობასა და მაღალკონკურენტუნარიანობას, მოთხოვნადობას მსოფლიოს მასშტაბით.
ციტირების ინდექსი - მკვლევარის სამეცნიერო პროდუქტიულობის, აქტუალობისა და გავლენის შეფასებაა, რომელიც გამოითვლება ერთი მეცნიერის ციტირებადი ნაშრომების რაოდენობისა და სხვა მეცნიერთა შრომებში მისი ციტატების რაოდენობის მაჩვენებელზე დაყრდნობით.
პირველად მოხდა, რომ საქართველოს მეცნიერების პროდუქტიულობის, ციტირების მაჩვენებელი ასეთი მაღალია, რასაც ადასტურებს მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი სამეცნიერო ბაზის მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკა. ბაზაში საქართველოდან განთავსებულია 6112 პუბლიკაცია და ციტირების მაჩვენებელი შეადგენს 20. 69-ს. ეს მონაცემები ადასტურებს, რომ ქართველი მეცნიერების კვლევების ხარისხი ბევრად მაღალია.
ქართველი მეცნიერების ეს მიღწევა, სამეცნიერო პროდუქტიულობის მაღალი მაჩვენებელი განათლებისა და მეცნიერების სფეროში გატარებული სახელმწიფო პოლიტიკის, შედეგზე ორიენტირებული მიმდინარე ცვლილებების შედეგია; აღსანიშნავია, რომ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო კონკურსებში გამარჯვებული მეცნიერებისთვის ერთ-ერთი მოთხოვნა მათ მიერ მაღალრეიტინგულ სამეცნიერო ჟურნალებში პუბლიკაციების გამოქვეყნებაა.

Georgian scientists are leaders in the post-Soviet science community, according to the citation index
Citation index - is the evaluation of a researcher's scientific productivity, topicality, and influence, calculated based on the number of citations of one scientist and the number of citations in the works of another scientist.
It was the first time that the citation rate of Georgian science was so high, as confirmed by statistics published by one of the world's leading scientific databases. The database contains 6112 publications from Georgia and the citation rate is 20. 69. These data confirm that the quality of Georgian science studies is very high.
This achievement of Georgian science, a high indicator of scientific productivity, is the result of ongoing state-oriented policy changes in education and science; It is noteworthy that one of the requirements for scientists winning the Shota Rustaveli National Science Foundation Georgia Grant Competitions is the publication of publications in high-ranking scientific journals.