მსოფლიო ბანკთან პროფესიული განათლების კუთხით თანამშრომლობის ახალი შეთანხმება გაფორმდა
პროფესიული განათლების მასწავლებელთა ხარისხის ამაღლების მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და მსოფლიო ბანკს (WB) შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. შესაბამის შეთანხმებას ხელი, მინისტრის მოადგილემ, ირინა აბულაძემ და მსოფლიო ბანკის საქართველოს წარმომადგენლობის, განათლების მიმართულების კოორდინატორმა, ნინო ქუთათელაძემ მოაწერეს.
მემორანდუმის თანახმად, ბრიტანეთის მთავრობის „კარგი მმართველობის ფონდის“ მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, დაგეგმილია ახალი სისტემის განვითარება, რომელიც მოიცავს პროფესიული განათლების მასწავლებელთა კორპუსის გაძლიერებას, სწავლა/სწავლების ხარისხის ამაღლებას და მასწავლებელთა დიფერენცირებული ანაზღაურების სქემის დანერგვას.
ირინა აბულაძის განცხადებით, პროფესიული განათლების მიმართულება არის რეფორმის მთავარი პრიორიტეტი და შესაბამისად, სამინისტრო დიდ აქცენტს აკეთებს პროფესიული განათლების მართვის ეფექტიანობასა და ხარისხის გაუმჯობესებაზე. მისივე თქმით, სწორედ ხარისხის ამაღლების ეფექტური გზების მოძიებას ითვალისწინებს ახალი პროექტი, რომელიც რეფორმის განხორციელების ფაზაში, საქართველოში პროფესიული განათლების განვითარების ძირითადი მხარდამჭერი იქნება.
ნინო ქუთათელაძე - პროექტის მიმდინარეობისას შესაძლებლობა იქნება ქართველ ექსპერტებთან ერთად, სამუშაოებში საერთაშორისო გლობალური ექსპერტებიც ჩაერთონ, რომლებიც მხარს დაუჭერენ პროექტის განხორციელებას. გარდა ამისა, გვაქვს კარგი პლატფორმა ვუზრუნველყოთ პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის მაქსიმალური ჩართულობა.

A new agreement on cooperation in vocational education has been signed with the World Bank
According to the memorandum, within the framework of a project funded by the British Government's Good Governance Fund, a new system is planned, including strengthening the Vocational Teacher Corps, enhancing the quality of teaching / learning and introducing a differentiated teacher pay scheme.
According to Irina Abuladze, the direction of vocational education is a major priority of the reform and accordingly, the Ministry places great emphasis on the efficiency and quality improvement of vocational education management. According to her, the new project, is aimed at finding effective ways of improving the quality of education throughout Georgia.
Nino Kutateladze – “over the course of the project there will be an opportunity for Georgian experts, along with international experts to support the implementation of the project from all directions. In addition, we have a good platform to ensure maximum involvement of all stakeholders in the process.”