მინისტრმა სიახლეებზე განცხადება პედაგოგებთან შეხვედრაზე გააკეთა
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი დედაქალაქისა და რეგიონების 200-მდე პედაგოგს შეხვდა და სამინისტროს მიერ ახალი სასწავლო წლიდან დაგეგმილი სიახლეების შესახებ ინფორმაცია გააჟღერა.
სამუშაო შეხვედრაზე მინისტრმა პედაგოგებს ინფორმაცია მიაწოდა ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე როგორიცაა: სემესტრულ სწავლებაზე გადასვლა.  ტრიმესტრული სწავლების ნაცვლად იქნება ორ სემესტრზე გათვლილი ახალი სასწავლო  პროგრამა. სწავლა ყოველწლიურად  15 სექტემბერს დაიწყება და  15 ივნისს  დასრულდება. იცვლება საათობრივი ბადეც, რაც ახალი სასწავლო დისციპლინების შემოღებამ განაპირობა. მომავალში მოსწავლეები შეისწავლიან მსოფლიო კულტურას, გაივლიან სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების კურსს, მოხდება სპორტით ფიზკულტურის გაკვეთილების ჩანაცვლება და სხვ.
ახალი სასწავლო წლიდან იცვლება მოსწავლეთა შეფასების სისტემა, შესაბამისად იცვლება სასკოლო ჟურნალებიც. მოსწავლეთა შეფასება სამი კრიტერიუმით მოხდება: საშინაო, სასკოლო დავალებებისა და საკონტროლო სამუშაოების შესრულების მიხედვით.   შეფასებები დაფიქსირდება შესაბამის სამ გრაფაში. იცვლება სასკოლო სახელმძღვანელოებიც, გამკაცრებული გრიფირების წესის მიხედვით შეირჩა მომავალი სასკოლო წიგნების საუკეთესო  ნიმუშები.
დასრულდა მასწავლებლის ეთიკის  კოდექსზე მუშაობა, მალე ძალაში შევა მოსწავლისა და დირექტორთა ქცევის კოდექსებიც და ურთიერთობები სკოლებში საბოლოოდ დარეგულირდება.
იწყება სკოლების ბრენდირების პროგრამა. გარკვეული კრიტერიუმების მიხედვით სკოლებს მიენიჭებათ  ვარსკვლავები, მათი რაოდენობა სკოლის წარმატებულობის  განმსაზღვრელი იქნება. ბრენდირების კრიტერიუმები  მრავალფეროვანია  და სრულად მოიცავს  იმ კომპონენტებს, რომელსაც თანამედროვე ზოგადსაგანმანათლებლო  დაწესებულება უნდა აკმაყოფილებდეს. სკოლების ბრენდირების  პროგრამა   კონკურენტუნარიანი გარემოს შექმნას ითვალისწინებს, რაც  სწავლის ხარისხზე აისახება.
სამუშაო შეხვედრამ და გაჟღერებულმა სიახლეებმა პედაგოგთა დიდი დაინტერესება და კმაყოფილება გამოიწვია. ბოლოს, მინისტრმა მასწავლებელთა  შეკითხვებსაც უპასუხა მათთვის საინტერესო საკითხებზე.

Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini met with around 200 teachers of Tbilisi and regions and informed them about planned innovations for the next academic year.
Minister familiarized teachers with following issues: developing semester classes. New educational program, that envisages two semester classes instead of trimester, will be introduced. Every academic year, school will begin on September 15 and finish on June 15. Total teaching hours will be changed because of the new disciplines that will be introduced in the next academic year. School children will study world culture, civil defense and safety. Physical fitness will be replaced with sports classes and etc.
School children assessment system will be changed from the next academic year. Therefore, school journals will be changed as well. School children will be evaluated according to the three criteria: homework, school exercises and tests. Grades will be written in three columns. School textbooks will be changed as well. The best models of the textbooks were selected according to the restricted approval regulations.
Developing teachers’ professional ethics code is finished. Soon, school children and Principal code of Conduct will come into force in order to finally regulate relations at schools.
School branding program is going to be launched. Schools will receive stars according to the different criteria. These stars will define the success of schools. Criteria of branding are various and envisage the components that modern general educational institutions will have to satisfy. Program is designed to create competitive environment that will be reflected on the quality of studying.
Teachers expressed great interest in innovations and positively evaluated them. They noted, Ministers’ new initiatives will positively influence on schools and advance the quality of education.