ხელისუფლების წარმომადგენლები ლენტეხის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობასთან ანგარიშით წარსდგნენ
აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლების სამუშაო შეხვედრები რეგიონების მოსახლეობასთან, მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს. ამჯერად, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, ირინა აბულაძე და რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონის გუბერნატორი, არჩილ ჯაფარიძე, პარლამენტის წევრებთან ერთად, ლენტეხის მუნიციპალიტეტის სოფლების - ხოფურის, ლესემასა და ხელედის მოსახლეობას, მათ შორის, სასკოლო საზოგადოების წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
სოფლის მოსახლეობასთან შეხვედრები დიალოგის რეჟიმში წარიმართა და საუბარი შეეხო როგორც მიმდინარე და დაგეგმილ კონკრეტულ პროექტებს, ასევე იმ გამოწვევებს, რომელთა გადაჭრაც გადაუდებელ აუცილებლობას წარმოადგენს.
პედაგოგებსა და მშობლებს ირინა აბულაძემ განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებზე მიაწოდა ინფორმაცია და მათ კითხვებს უპასუხა მასწავლებელთა სერთიფიცირების, კლას-კომპლექტების, საბუნებისმეტყველო კლას-კაბინეტების მოწყობის, მაღალმთიანობის დანამატისა და სხვა საინტერესო საკითხების თაობაზე.
ამ ეტაპზე სამივე სოფლის მოსწავლეებს სასკოლო ტრანსპორტი ემსახურება, სკოლებში შექმნილია შესაბამისი სასწავლო გარემო და მოწესრიგებულია სპორტული ინფრასტრუქტურა, პედაგოგთა კორპუსი ჩართულია ყველა იმ პროცესში, რასაც სამინისტრო სწავლა-სწავლების ხარისხის გასაუმჯობესებლად ახორციელებს. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ინფრასტრუქტურული პროექტების ფარგლებში, ლენტეხის მუნიციპალიტეტის ყველა საჯარო სკოლაში (სადაც ამის საჭიროებაა), წესრიგდება სველი წერტილები და მიმდინარეობს სარეაბილიტაციო სამუშაოები.
მოსახლეობასთან ღია დიალოგის უმთავრესი მიზანია, 2020 წლისთვის ქვეყნის ბიუჯეტის ყველა მიმართულება დაიგეგმოს მოსახლეობის ინტერესებისა და საჭიროებების გათვალისწინებით, შესაბამისად, ხელისუფლების წარმომადგენელთა შეხვედრები რეგიონების მოსახლეობასთან მომავალშიც გაგრძელდება.

Government representatives gave a conclusive report to the population of Lentekhi municipality
Working meetings of the executive and legislative authorities with the population of the regions are ongoing. This time, Irina Abuladze - Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, and Archil Japaridze, Governor of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Region, together with members of parliament, representatives of the Lentekhi Municipality villages - Khopuri, Lesema and Khediko, held a meeting with the local population.
The meetings with the villagers were conducted in a dialogue mode and mainly touched upon the ongoing and planned concrete projects as well as the challenges that need urgent resolution.
Irina Abuladze informed teachers and parents about the ongoing reforms in the education system and answered their questions about teacher certification, classroom sets, science classroom arrangement, highland supplement and other interesting issues.
At this stage, all three village students are provided with school transportation, schools have a proper learning environment and sport infrastructure, and the teachers' corps are involved in all the procedures, the Ministry is undertaking to improve the quality of teaching and learning. It is important to note that within the infrastructure projects framework, bathrooms are being renovated in all public schools of Lentekhi municipality (where necessary).
The overarching goal of an open dialogue with the population is to plan the country's budget by 2020 carefuly, whilst taking into account the interests and needs of the population, so that meetings of government officials with the population of the regions will continue in the future.