დმანისის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობას ხელისუფლების წარმომადგენლები შეხვდნენ
ხელისუფლების წარმომადგენლები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის მოსახლეობასთან შეხვედრებს აგრძელებენ. დმანისის მუნიციპალიტეტის სოფლების - პატარა დმანისის, დიდი დმანისის, ვარდისუბნისა და ბოსლების მაცხოვრებლებს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, შალვა გოგოლაძე და ქვემო ქართლის რეგიონის გუბერნატორი, შოთა რეხვიაშვილი, პარლამენტის წევრებთან - დმანისისა და წალკის მაჟორიტარ დეპუტატ კახაბერ ოქრიაშვილსა და ზაზა ხუციშვილთან ერთად შეხვდნენ.
სოფლების მოსახლეობა ხელისუფლების წარმომადგენლებს სოფლებში არსებულ მდგომარეობაზე ესაუბრა. ძირითად პრობლემებს შორისაა წყლის, ბუნებრივი აირისა და სხვადასხვა სახის ინფრასტრუქტურასთან დაკავშირებული საკითხები.
თავის მხრივ, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მოსახლეობას დახმარება აღუთქვეს და აღნიშნეს, რომ დმანისის მუნიციპალიტეტის წინაშე არსებული პრობლემები შეძლებისდაგვარად გათვალისწინებული იქნება 2020 წლის ბიუჯეტის დაგეგმვისას. ამავდროულად, განიხილეს სოფლებისთვის მაღალმთიანი დასახლების სტატუსის მინიჭების საკითხი.
შეხვედრებზე რეგიონის ტურისტულ პოტენციალზეც ისაუბრეს. დმანისის ნაქალაქარის პოპულარიზაცია მუნიციპალიტეტის მოსახლეობისთვის დამატებითი შემოსავლის წყაროდ უნდა იქცეს. ასევე დაგეგმილია დაშბაშის კანიონის კიდევ უფრო მიმზიდველ ტურისტულ მარშრუტად ქცევა. პრიორიტეტებს შორისაა სკოლების მშენებლობა/რეაბილიტაცია და სპორტული ინფრასტრუქტურის განვითარება. სულ მალე სოფელ ბოსლებში დასრულდება მინი სპორტული მოედნის მშენებლობა.
მოსახლეობასთან შეხვედრების მთავარი მიზანია გამოიკვეთოს ის ძირითადი საკითხები, რომლებიც 2020 წლის ბიუჯეტში უნდა აისახოს. ღია დიალოგი, რომელიც ხელისუფლების წარმომადგენლებსა და სხვადასხვა რეგიონის მოსახლეობას შორის მომავალშიც აქტიურად გაგრძელდება, ბიუჯეტის სწორად და ეფექტურად დაგეგმვას შეუწყობს ხელს.

Representatives of Dmanisi municipality met with the representatives of the government
Government officials continue meetings with residents of different regions of Georgia. This time, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport - Shalva Gogoladze and Governor of Kvemo Kartli Region Shota Rekhviashvili, together with MPs of Georgia, held a meeting with the residents of Dmanisi Municipalities - Small Dmanisi, Didi Dmanisi, Vardisubani and Bozlebi Dmanisi and Tsalikhis Khalizi.
Residents spoke about the general situation in the villages. Among the main problems are water, natural gas and various infrastructure issues.
In turn, representatives of the central and local government pledged support to the population and noted that the problems facing the Dmanisi municipality would be taken into account when planning the 2020 budget. At the same time, the issue of granting high-mountain settlement status to villages was discussed.
During the meetings they also discussed the tourism potential of the region. Popularization of Dmanisi town should become an additional source of income for the municipality population. It is also planned to become an even more attractive tourist route to the Darbashi Canyon. Priorities include construction / renovation of schools and development of sports infrastructure. Construction of a mini playground will soon be completed in the village of Boslani.
The main purpose of the meetings is to outline the key issues that should be reflected in the 2020 budget. An open dialogue that will continue to be actively pursued between government officials and people from different regions.