საქართველო CERN-თან თანამშრომლობის ახალ ეტაპზე გადადის
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ და ფონდის წარმომადგენლებმა 2-4 სექტემბერს ოფიციალური შეხვედრები გამართეს ჟენევაში ,,ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრში” (CERN - Conseil Européenne pour la Recherche Nucléaire). ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია შეხვდა ცერნის უმაღლესი მენეჯმენტის წარმომადგენლებს პროფ. ემანუელ ცესმელისს, პროფ. მარტინ შტაინახელს, პროფ. კრისტიან შეფერს, პროფ. როსარიო პრინციპეს. ასევე საქმიანი შეხვედრები გაიმართა ცერნის უდიდესი პროექტების “CMS” პროექტის დირექტორ, პროფ. ტიციანო კამპორეზისთან და “ATLAS”-ის ტექნიკურ დირექტორთან ლუდოვიკო პონტეკორვოსთან. შეხვედრებს დაესწრნენ ცერნის კოლაბორაციაში მონაწილე ქართველი მეცნიერები - CMS-ის ქართული ჯგუფის ლიდერი პროფ. ზვიად წამალაიძე და ATLAS-ის ქართული ჯგუფის ლიდერი პროფ. ირაკლი მინაშვილი. განხილული იქნა ცერნთან საქართველოს თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობები. კერძოდ, ცერნსა და რუსთაველის ფონდს შორის გაფორმდება შეთანხმება, რომლითაც ახალგაზრდა ქართველ მეცნიერებს ინჟინერიისა და გამოყენებითი ფიზიკის მიმართულებით შეეძლებათ სამეცნიერო კვლევები გამახორციელონ ცერნის მსოფლიოს უდიდეს კვლევით ცენტრებსა და ლაბორატორიებში. ასევე გამხილული იქნა ცერნის ახალ, მსოფლიოში ყველაზე დიდი ახალი ამაჩქარებლის მშენებლობაში საქართველოს მონაწილეობის შესაძლებლობები.
ცერნის ხელმძღვანელობამ უმაღლესი შეფასება მისცა ქართველ მეცნიერთა მონაწილეობას ცერნის უდიდეს პროექტებში და აღნიშნა, რომ ქართველ მეცნიერებს უმნიშვნელოვანესი სამეცნიერო შედეგები აქვთ 42 ქვეყნის მონაწილეობით შექმნილ კოლაბორაციულ პროექტებში

Georgia is moving to a new stage of cooperation with CERN
Zviad Gabisonia, Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation and representatives of the Foundation held official meetings on September 2-4 in Geneva at the European Center for Nuclear Research (CERN - Conseil Européenne pour la Recherche Nucléaire). Director General of the Fund - Zviad Gabisonia met with representatives of the top management of Cherni Emanuel Cesmelis, Prof. Martin Steinachel, Prof. Christian Sheffer, prof. Rosario Principali. Additionally, business meetings were also held with the  CMS Project Director - Ticiano Camporese and technical director of “ATLAS” - Ludovico Pontecorvo.
The meetings were attended by Georgian scientists participating in the CERN Collaborative - CMS Georgian Team Leader - Zviad Tsamalaidze and the leader of the ATLAS Georgian Team - Irakli Minashvili. New opportunities for Georgia's cooperation with CERN were discussed amongst other important topics. In particular, an agreement will be signed between CERN and the Rustaveli Foundation, which will enable young Georgian scientists to conduct scientific research in engineering and applied physics at CERN's largest research centers and laboratories.
The CERN leadership highly appreciated the participation of Georgian scientists in major CERN projects and noted that Georgian scientists have the most important scientific results in the 42 countries' collaborative projects.